Hospodársky denník
USD52,154 Sk
EUR43,382 Sk
CHF28,678 Sk
CZK1,245 Sk
  Pondelok  30.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čína opatrnejšia voči WTO

Prístupový proces naráža na detailný výklad základných zmlúv

Peking sa usiluje podržať euro pri jeho prehrách s americkým dolárom. Pri stretnutí predsedu Európskej komisie Romana Prodiho s predsedom čínskej vlády Ču Žung-ťim to Čína minulý týždeň potvrdila vyjadrením „plnej dôvery“ v európsku menu. „Nemuseli sme sa veľmi usilovať, aby sme ich presvedčili o význame, kvalite a stabilite našej spoločnej meny,“ povedal hovorca EK. Ču ubezpečil Prodiho, že Čína si ponechá terajší podiel eura vo svojich devízových rezervách 160 mld. USD, lebo ráta s priaznivým trendom európskej meny do roka či do dvoch.

Nezdá sa, že by Brusel zjavnejšie ocenil toto gesto, stabilizujúce pozíciu eura. V prípade, že by Čína vymenila svoje rezervné eurá za dolár, európsku menu by to ešte viac stiahlo pod hladinu. Potom by eurá mohla znovu nakúpiť oveľa lacnejšie. Ako stabilizujúci faktor sa v posledných troch rokoch osvedčil Peking už po druhý raz – prvýkrát, keď odmietol, napriek negatívnym dôsledkom pre svoj zahraničný obchod, devalvovať jüan v prostredí deštrukcie ázijských mien.

Peking sa domnieva, že na príčine slabosti eura nie je výrazná ekonomická disparita medzi USA a Európou, ale politické faktory. Kríza politiky EÚ na Balkáne, vo východnej Európe a iskrenie medzi Tureckom a Gréckom. Sila dolára je produktom bublinového efektu „novej ekonomiky“, ktorá však v poslednom čase výrazne stráca imidž.

Napriek uvedenému čínskemu postoju usiluje sa Európska únia inkasovať z Číny maximum výhod bez ohľadu na to, že ide o rozvojovú ekonomiku, ktorá pri vstupe do Svetovej obchodnej organizácie má byť vystavená otvorenej konkurencii vysoko rozvinutej západnej ekonomiky.

Po USA, ktoré sa v detailnom výklade základnej dohody o vstupe Číny do WTO nezhodli s Pekingom pred tromi týždňami, sa podobným spôsobom usilovala uhrať lepšie body voči Číne minulý týždeň Európska únia. V základnej dohode súhlasila Čína s tým, že udelí európskym poisťovacím firmám sedem licencií. Doteraz dostala EÚ dve čínske licencie, zvyšných päť chce Peking poskytnúť po prijatí do WTO. Brusel však chce všetko ešte pred odklepnutím členstva. EÚ tiež žiada, aby sa uľahčenie prístupu západného tovaru na obrovský čínsky trh odohrávalo nie prostredníctvom čínskych distribučných sietí, lež prostredníctvom európskych distribútorov, ktorí by si tam vybudovali vlastné hypermarkety, tak ako sa to deje vo východnej Európe. To je pre Čínu a jej vlastných producentov a obchodníkov citlivá vec. Brusel chce súčasne eliminovať subvenčnú politiku Pekingu voči jeho štátnym podnikom. Všetko to smeruje k značnej závislosti čínskeho hospodárstva od nadnárodných monopolov a Čína začína byť značne opatrná. Aproximačný proces k WTO stráca na lukratívnosti a v Pekingu začínajú presnejšie rátať plusy a mínusy.

K ekonomike začína EÚ energickejšie miešať aj politické požiadavky. Predsedajúci EÚ francúzsky prezident Chirac a Romano Prodi predložili minulý týždeň v Pekingu znovu požiadavku rešpektovania ľudských práv a zoznam internovaných disidentov, ktorých Brusel žiada prepustiť. Vyjadrili aj požiadavku, aby čínsky parlament rýchlo ratifikoval konvenciu OSN o hospodárskych sociálnych a kultúrnych právach, ktorú Čína podpísala pred tromi rokmi, hoci pri rastúcej nezamestnanosti sa stáva aj pre ňu problémom. Pripomeňme, že ide o konvenciu, ktorú celkom odmietajú napr. USA, lebo sa týka napr. práva na prácu a iných sociálnych otázok.

Prístupový proces Číny k WTO sa asi predlží a nie je vylúčené, že sa zavŕši až na budúci rok.

Jaroslav Brabec

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno, ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota vystúpi na 12 až 16, na juhozápade miestami okolo 18 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, popoludní na juhozápade 6 až 10, v nárazoch okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov.V utorok bude polojasno až oblačno, zrána v údoliach ojedinele hmla. V stredu popoludní od západu pribúdanie oblačnosti a neskôr na západe miestami zrážky. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, najvyššia denná teplota 13 až 18 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.37 a zapadne o 16.33 hod.

Amsterdamdážď12
Atényjasno20
Belehradjasno19
Berlínoblačno14
Bratislavapolojasno15
Bruseldážď10
Budapešťpolooblačno16
Bukurešťjasno16
Frankfurtoblačno15
Helsinkidážď9
Istanbulpolojasno17
Kodaňdážď11
Kyjevoblačno10
Lisabonpolooblačno20
Londýnprehánky10
Madridpolojasno19
Milánopolojasno17
Moskvaoblačno7
Oslodážď6
Paríždážď12
Prahaoblačno13
Rímjasno20
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď8
Varšavaoblačno13
Viedeňpolojasno16
Záhrebpolooblačno18
Ženevaoblačno14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 10. 2000: Bratislava 99, 73, Sliač 97,74, Košice 98,74, Poprad 93,15, za 27. 10. 2000: Bratislava 100,23, Sliač 98,05, Košice 98,92, Poprad 93,41, za 28. 10. 2000: Bratislava 100,49, Sliač 98,59, Košice 99,63, Poprad 93,94.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.