Hospodársky denník
USD51,223 Sk
EUR43,399 Sk
CHF28,531 Sk
CZK1,246 Sk
  Utorok  31.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Raj by nemal byť miestom na umieranie

Desiaty rok je citeľne obmedzovaná obnova našej protipožiarnej techniky

„Vláda urobila chybu, že nevymenovala spoločnú komisiu na riešenie likvidácie požiaru v Slovenskom raji a na prijatie ďalších opatrení. Ak horí 62 hektárov lesa v národnom parku a o život príde šesť ľudí, tak prinajmenšom to mala urobiť.“ Takto reagoval minister pôdohospodárstva SR Pavel Koncoš na našu otázku, aké poučenie vyplýva z požiaru, ktorý odborníci z hľadiska množstva nasadených ľudí, ale najmä techniky, označujú za doteraz najväčší na Slovensku. „Bol som šokovaný informáciou, že na Slovensku máme len jediný vak na vodu pod vrtuľník na hasenie požiarov. S vakom na tisíc litrov sa žiadny zásah úspešne nedá urobiť. Šťastie, že medzinárodná pomoc prišla promptne.“ Podľa P. Koncoša sa situácia s protipožiarnou technikou podcenila a veľmi otvorene treba hovoriť o výdavkoch štátneho rozpočtu nielen na požiarnu techniku, ale aj o zdrojoch do Štátneho fondu zveľaďovania lesa, ktorý je trvalo podhodnotený. Podnik Lesy SR by sa mal spoločne so zložkami ministerstva vnútra a požiarnej ochrany podieľať na spolufinancovaní získania chýbajúcej techniky, napríklad aj vrtuľníkov. Treba hovoriť aj o vzťahu orgánov ochrany prírody a krajiny a ďalších inštitúcií, o prístupe do národných parkov, kvalite sprievodcovskej služby a pod.

V tejto súvislosti sme oslovili aj Úrad požiarnej ochrany MV SR, kde nám povedali, že od roku 1991 sa zastavila obnova základnej, ako aj špeciálnej zásahovej požiarnej techniky. Jej nákup bol obmedzený nie iba z dôvodu rastu cien, ale najmä nedostatkom financií prideľovaných zo štátneho rozpočtu. Ojedinelý nákup požiarnej techniky v 90. rokoch pozostával z ojazdených cisternových automobilových striekačiek od poľnohospodárskych družstiev. V roku 1994 sme prijali koncepciu na obnovu zastaranej techniky a uvažovalo sa s ročnými financiami od 342 mil. Sk do 657,7 mil. Sk. Požiadavka koncepcie však bola splnená v priemere do výšky 12 % (!). Napríklad na rok 1998 bola požiadavka na tento účel 578,4 mil. Sk, rozpočet však počítal len so 43,1 mil. Sk, na rok 2001 je 657,7 mil. Sk, ale ministerstvo financií počíta len s 80,4 mil. Sk. Od začiatku roka do polovice októbra bolo na Slovensku 9732 požiarov, materiálne škody predstavujú viac ako 550 mil. Sk. Len v máji ich bolo 1380, čo je dvojnásobok spred roka, pričom išlo o požiare najmä v prírodnom prostredí. Vyše 100-percentný nárast počtu požiarov v tomto roku evidujú v okresoch Pezinok, Malacky a Senec, keď za tri štvrte roka ich likvidovali 539.

Kým v Slovenskom raji bojovali požiarnici, vojaci a piloti vrtuľníkov, špeciálne slovenské lietadlá boli v pohotovosti a hliadkovali nad lesmi a rizikovými lokalitami v Českej republike. Ich úlohou je zisťovať a okamžitým zásahom zlikvidovať požiar ešte v zárodku. Takáto bezpečnostná protipožiarna služba je v okolitých krajinách pravidlom. V Poľsku hasí lokálne požiare, stále hliadkuje a je v pohotovosti 39 špeciálnych lietadiel, v Českej republike 22, no na Slovensku ani jedno. Vraj preto, lebo v slovenských lesoch je viac listnatých stromov ako ihličnatých, a teda porasty sú proti ohňu odolnejšie. Aj v organizácii prevencie bude nevyhnutné urobiť zásadné zmeny. Slovenská protipožiarna ochrana však nie je technicky pripravená predovšetkým na likvidáciu požiarov v extrémnejších terénoch. Napríklad v júni vznikol rozsiahly lesný požiar v chránenej krajinnej oblasti Veľká Fatra v nadmorskej výške 1070 metrov. Zásah tiež mimoriadne sťažoval neprístupný terén. Vodu nosili hasiči na chrbte v 20-litrových vakoch (!).

Vladimír Turanský

počasie

Dnes bude polojasno až oblačno. Ráno v údoliach a kotlinách ojedinele hmla. Najvyššia denná teplota 15 až 19 stupňov, na horách vo výške 1500 m okolo 10 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s, na juhozápade 6 až 10 m/s, miestami s nárazmi 15 až 20 m/s. Na horách bude južný vietor dosahovať rýchlosť víchrice. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach občasný dážď alebo prehánky. Vo štvrtok polooblačno až oblačno a ešte miestami zrážky, najmä na horách a na východe krajiny. Najnižšia nočná teplota v stredu 11 až 7, vo štvrtok 7 až 3 stupne. Najvyššia denná teplota 10 až 14 stupňov, vo štvrtok na juhu aj teplejšie. Slnko vyjde zajtra o 7.39 a zapadne o 16.31 hod.

Amsterdamprehánky11
Aténypolooblačno21
Belehradoblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno20
Bruselprehánky11
Budapešťpolooblačno20
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtdážď10
Helsinkidážď6
Istanbulpolooblačno17
Kodaňprehánky10
Kyjevpolooblačno16
Lisabonpolooblačno16
Londýnprehánky10
Madridpolooblačno15
Milánodážď14
Moskvapolooblačno7
Oslodážď7
Parížprehánky12
Prahadážď12
Rímoblačno21
Sofiapolooblačno17
Štokholmzamračené9
Varšavaoblačno17
Viedeňpolooblačno20
Záhreboblačno19
Ženevadážď10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.