Hospodársky denník
USD49,995 Sk
EUR43,838 Sk
CHF28,785 Sk
CZK1,228 Sk
  Streda  4.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Straty a nálezy jednoty Nemcov

Z čoho sa možno poučiť pri integrácii do Európskej únie

Desať rokov po tom, ako kancelár Helmut Kohl sľúbil východným Nemcom, že o niekoľko málo rokov premení pomerne bezbolestne a lacno ich časť Nemecka v „kvitnúcu krajinu“ so životným štandardom porovnateľným so západnou časťou, zaostáva šesť východných krajín NSR v rozhodujúcich ekonomických a sociálnych ukazovateľoch výrazne za svojimi západnými bratmi. Po strmom páde ekonomiky v prvých dvoch rokoch jej pohltenia západonemeckými koncernami, potiahla východ v rokoch 1992 - 1994 modernizácia a výstavba infraštruktúry a vilových štvrtí privatizátorov. Už štvrtý rok sa však hospodárstvo na území bývalej NDR pohybuje medzi veľmi skromnými 1,2 – 2 % rastu najmä preto, že stavebníctvo už vyčerpalo zákazky a je v hlbokej kríze. Priemyslu ešte poriadne nenaskočil motor. Východný HDP na hlavu sa po desiatich rokoch len blíži k dvom tretinám západného. Nezamestnanosť s vyše 17 % je dvojnásobná ako v starých krajinách NSR. Uznávaní ekonómi, ako je šéf mníchovskej Ifo Hans-Werner Sinn, považujú nemecké zjednotenie za „ekonomický krach“.

Šok

Na príčine bola šoková terapia pohltenia východu, vypracovaná vtedy pravou rukou kancelára Kohla Wolfgangom Schäublem. Z noci na deň muselo východné Nemecko prijať celkom nový systém otvorenej trhovej ekonomiky, ktorá mu nijako nepasovala. Zjednotenie sa nekonalo, nešlo o splynutie, ale o pohltenie. „Po začiatočnej eufórii,“ píše britský The Economist, „si veľa východniarov myslí, že išlo o porážku v bonnskom blitzkriegu.“ Odhodilo sa všetko, so zlým aj dobré. Prevzal sa západonemecký model: politické štruktúry, vzdelávací systém, zákonodarstvo, zdravotné a sociálne služby, polícia, mena, priemyselná sieť, inštitúcie, manažment i politické elity. Nasledoval obrovský šok spoločenského organizmu. Krach priemyselných a agrárnych podnikov pripravil o prácu tri štvrtiny desaťmiliónovej armády zamestnancov. To sa však zistilo, až keď vyprchalo nadšenie z „veľkorysej“ výmeny východných mariek za DEM v pomere 1:1, čo pomohlo Kohlovi vyhrať voľby. Parita mariek však urobila východonemecké produkty nepredajné. Východné Nemecko prišlo o tradičné trhy v niekdajšej RVHP. Aj doma Nemci kupovali prevažne západné tovary, hoci by na nich bol lepší len ten obal. Státisíce vzdelaných mladí ľudí z niekdajšej NDR odišlo na západ, na východe sa pracovná sila znížila o tretinu a dodnes je tam vyše milióna nezamestnaných.

Rozvoj

Parita mariek však súčasne zhodnotila pôvodné úspory, takže mnohí východní Nemci nakupovali západné autá, užívali si dovolenky vo svete a postavili si 750-tisíc nových domov. Centrá miest dostali nové fasády. Na zelenej lúke vznikli nové závody i výskumné centrá a výstaviská: kapitál oceňuje výrazne nižšie mzdy ako na západe, najmä, keď produktivita doteraz vyskočila zo 41 % na 67 % západnej úrovne. Dvojciferný rast vykazuje strojárstvo, ktoré po zjednotení muselo zlikvidovať 70 % pracovných miest.

Východ Nemecka zažil radikálny rozmach a skvalitnenie infraštruktúry. Diaľnice, železnica, radikálna telefonizácia, zlepšenie životného prostredia. Práve infraštruktúra pohltila väčšinu peňazí, ktoré na východ prišli z pôvodných krajín NSR. Uvádza sa, že to bolo astronomických 1,2 bilióna DEM, čo napína nervy západných Nemcov. Nik sa však nenamáha vyčísliť, o aké peniaze a iné hodnoty prišiel nemecký východ šokovou likvidáciou svojej ekonomiky v prospech západnej časti krajiny.

Druhotriedni Nemci

Hoci 60 % východniarov súhlasí, že sa majú lepšie ako za byrokratického socializmu, veľká väčšina je nespokojná s pokračujúcim rozštiepením krajiny v sociálnoekonomickej oblasti a s bezohľadnou likvidáciou niekdajších sociálnych vymožeností. Dve tretiny sa nazdávajú, že sa v zjednotenom Nemecku „necítia celkom doma“. Cítia sa byť druhotriednymi občanmi. Majú nižšie mzdy za ten istý výkon a dlhší pracovný čas ako v západnej časti krajiny. Východoberlínsky šofér autobusu, lekár v nemocnici či univerzitný učiteľ dostáva o 13 % menej ako jeho kolega na tej istej ulici kúsok ďalej v západnom Berlíne a musí pracovať týždenne o hodinu a pol dlhšie. V súkromnom sektore sú mzdy v priemere o 20 %, niekde dokonca o 40 % nižšie ako v západnej časti NSR. Vyše 60 % východniarov preto tvrdí, že „vláda nerobí dosť“, aby priblížila ich životnú úroveň k celonemeckej.

Nadvláda západnej elity

So západným systémom prišiel na východ aj manažment. Väčšinu najvyšších miest v ekonomike, bankovníctve, štátnej správe, na vysokých školách, v súdnictve a médiách obsadili pred 10 rokmi západniari a sú tam dodnes. Dvaja kresťanskí demokrati zo západu – Kurt Biedenkopf v Sasku a Bernhard Vogel v Durynsku - stoja dokonca na čele krajinských vlád. Polovica ministrov v piatich východných krajinských vládach tiež prišla zo západu. Navyše len dvaja ministri zo 17 v spolkovej vláde sú z východu a východniarka Angela Merkelová sa dostala na čelo CDU len tento rok vďaka hlbokej kríze v tejto strane. Pozorovatelia sa domnievajú, že podceňovanie ľudí na východe vyplýva z ignorancie západniarov, ktorých 80 % nikdy nebolo vo východnom Nemecku a tamojších obyvateľov považujú za málo efektívnych, lenivých, nekultúrnych a nevďačných. Informačné médiá, ktoré sú napospol vo vlastníctve západniarov, vsugerúvajú východným Nemcom minulosť ako bezbožnú a nemorálnu mizériu, naplnenú sebectvom, v ktorej bol každý alebo agentom, alebo obeťou. A. S. Gödelitz, bývalý západonemecký diplomat vo východnom Berlíne, to odmieta s poukazom, že väčšina východných Nemcov bola apolitická a usilovala sa zariadiť si život: „Mali sa dobre. Väčšina nemala pocit, že žije vo väzení. Východniari sú srdečnejší, prostejší, rezervovanejší, čestnejší, menej dbajú na fasádu. Západniari oplývajú sebavedomím, sú schopnejší sa draho predať, čo ľudia z východu zväčša považujú za aroganciu.“

Po desiatich rokoch jednoty zostáva ešte iba zodpovedať otázku, kto z nerovného sobáša viac vyťažil. V každom prípade sa považuje za isté, že nerovnosť bude pokračovať. Saský premiér Biedenkopf, známy svojou objektivitou, odhaduje, že pri ekonomickom raste 4 % na východe a 2 % na západe si likvidácia rozdielu v HDP na hlavu vyžiada ešte 30 rokov. Ak bude vôbec záujem na takomto ozajstnom zjednotení.

Český komentátor Luboš Palata v denníku Dnes robí zaujímavú paralelu. Ani integrácia do EÚ strednou a východnou Európou by sa nemala uponáhľať a mala by viac dbať na kvalitu spojenia a neoháňať sa faktorom času, udychčanosťou naivných predstáv, rôznymi regatami a vlnami. Riziko, že dopadneme ako východní Nemci či horšie, rozhodne existuje.

Jaroslav Brabec

Počasie

Dnes bude polooblačno až oblačno, popoludní miestami prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota väčšinou 20 až 24 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 2 až 5 m/s. Teplota v 1500 m 14 stupňov.Vo štvrtok a v piatok bude polooblačno až oblačno, ojedinele slabé zrážky, hmlisto. Najnižšia nočná teplota 14 až 9 stupňov. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu miestami okolo 22 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.58 a zapadne o 18.21 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 2. 10. 2000: Bratislava 99,36, Sliač 97,63, Košice 98,75, Poprad 93,28.

Amsterdamdážď15
Atényoblačno25
Belehradoblačno22
Berlínoblačno18
Bratislavaoblačno21
Bruseldážď15
Budapešťoblačno21
Bukurešťpolooblačno22
Frankfurtoblačno18
Helsinkipolooblačno15
Istanbulpolooblačno24
Kodaňoblačno14
Kyjevpolooblačno18
Lisabonpolooblačno25
Londýnprehánky15
Madridjasno25
Milánodážď19
Moskvazamračené16
Oslodážď13
Parížzamračené16
Prahadážď17
Rímdážď22
Sofiapolooblačno19
Štokholmoblačno15
Varšavadážď19
Viedeňoblačno20
Záhreboblačno19
Ženevaoblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.