Hospodársky denník
USD50,196 Sk
EUR43,889 Sk
CHF28,908 Sk
CZK1,23 Sk
  Piatok  6.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kuchyňa: Trendom je mobilita

Pevné kuchynské linky vystriedajú variabilné zostavy

Súčasná ponuka do posledného milimetra naprojektovaných kuchynských liniek môže vyvolať dojem, že v tejto oblasti sa tak skoro nič mimoriadne neudeje. Zdá sa však, že bytoví architekti a výrobcovia vždy nájdu nejakú novinku, ktorou oživia trh. Najnovšie trendy potvrdzujú, že časy priamych a čistých línií sú nenávratne preč. Kuchyňa je síce ešte vždy predovšetkým miestom na prípravu jedál, do popredia sa však viac ako kedykoľvek predtým dostáva jej funkcia hlavného komunikačného bodu. To však predpokladá zvýšené nároky na kvalitu a originálne nápady nielen v oblasti dizajnu, ale aj v rozmiestnení jednotlivých kusov nábytku a spotrebičov.

Popri klasických pevných kuchynských linkách s čelnou stenou z dreva alebo ľahko umývateľných umelých materiálov sa v poslednom čase objavujú nové, nezvyčajné typy kuchynského nábytku. Sú mobilné, flexibilné a nespôsobujú nijaké problémy pri prípadnom sťahovaní. Tieto mobilné kuchyne možno ľubovoľne prestavovať, bez problémov zväčšiť alebo zmenšiť, čo je vítané napríklad pri väčšej zmene životného štýlu (zmena rodinného stavu, narodenie dieťaťa, odchod do dôchodku a podobne).

Odklon od najmenšieho detailu prepracovaných kuchynských zostáv, ktoré využili každú plochu v miestnosti, prináša viac pohody a slobody. Jednotlivé samostatné prvky možno jednoducho postaviť na podlahu, zavesiť, ukladať na seba, prípadne kombinovať s klasickými vstavanými skrinkami. Rovnako zdanlivo nekonečné je aj množstvo kombinácií rôznych tvarov a materiálov – časté sú oblúkovité police, stoly a pracovné dosky, spojenie kovu s drevom či kontrast pastelových tónov, tmavého mramoru a číreho skla. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že hoci tmavé drevo je v súčasnosti módnym trendom, do malých priestorov nie je vhodné.

Výraznú inováciu zaznamenal aj trh s kuchynskými spotrebičmi. Úspora energie a času sa čoraz častejšie stávajú nie vítanou vlastnosťou, ale úplnou samozrejmosťou. Znie to možno komplikovane, avšak opak je pravdou: víťazí čo najjednoduchšia obsluha, ktorá zbytočne nezvyšuje konečný účet. Hudbou budúcnosti sú v našich podmienkach programovateľné spotrebiče, ktoré možno nastaviť tak, aby začali pripravovať jedlo na vopred určený čas. Súčasťou nového pohľadu na dizajn, funkciu a ekológiu kuchynského zariadenia by mali byť aj nové systémy likvidácie odpadu – praktické, hygienické a nastaviteľné podľa veľkosti domácnosti a množstva a druhu spracúvaných potravín.

Snímky IKEA

Svetlo: Príjemné a bezpečné

V každom byte je dôležitá aj svetelná pohoda

V dobre osvetlenom byte sa človek cíti príjemne a bezpečne. Môže sa venovať činnosti, pre ktorú sa rozhodol, bez ohľadu na denný či nočný čas. Nedesí ho ani prílišné tempo elektromeru, ktoré v poslednom čase čoraz intenzívnejšie útočí na naše peňaženky. V neposlednom rade správne zvolené a rozmiestnené svetlo pôsobí dekoratívne a dokáže vyčariť z jednoduchej chalupy prekrásny palác.

Ponuka svietidiel a ostatných zdrojov svetla je aj na našom trhu vysoká.

Okrem vedomostí o správnej intenzite a farebnej teplote svetla, o schopnosti jednotlivých plôch odrážať či pohlcovať svetlo, o prispôsobeniu svetla v byte jeho účelu a podobne v súčasnosti pristupuje potreba znalosti svetelných zdrojov, ktorých vývoj dnes napreduje viac ako míľovými krokmi. Svetelný zdroj predurčuje úžitkové vlastnosti príslušného svietidla, napríklad jas, farbu svetelného toku či prevádzkové náklady. Pred jeho výberom treba poznať aspoň tie najzákladnejšie informácie:

ŽIAROVKA – je vďaka ľahkej montáži a nízkej cene ešte vždy najpoužívanejším zdrojom. Produkuje však niekoľkonásobne viac tepla ako svetla a je veľmi neekonomická. Okrem toho má nízku životnosť (približne 1000 hodín).

HALOGÉNOVÁ ŽIAROVKA – vydáva jasné svetlo vhodné predovšetkým na bodové osvetlenie alebo na efektné osvietenie obrazov, sôch a nábytku. Má ostrý rozdiel medzi svetlom a tieňom, preto je treba inštalovať premyslene, aby neoslňovala. Jej prevádzka je ekonomická, má dlhú životnosť a neprodukuje teplo.

ŽIARIVKA – je zatiaľ najúspornejším zdrojom svetla. Niektoré druhy umožňujú plynulú reguláciu svetelného toku a v súčasnosti je odstránená aj jej nevýhoda, to znamená nemožnosť často ju zapínať a vypínať bez poškodenia. Na trhu dostať rôzne farebné žiarivky, ktorých životnosť je viac ako 18 000 hodín.

KOMPAKTNÁ ŽIARIVKA – má závit ako klasická žiarovka, teda ju dokáže nahradiť vo všetkých svietidlách. Spotreba energie je pritom päťkrát nižšia a životnosť naopak desaťkrát vyššia pri rovnakej svietivosti. Jej používanie sa oplatí napriek vyššej nákupnej cene.

krátko

Lepší spánok

Ideálna teplota odporúčaná odborníkmi na zdravý spánok by sa mala pohybovať medzi 14 až 18 °C, ideálna vlhkosť vzduchu je okolo 50 %. Spálňa by mala byť dobre vetrateľná, pretože čerstvý vzduch je rovnako dôležitý ako kvalitná posteľ. Vhodné je vyhnúť sa železu a oceli v stenách a umelým materiálom v nábytku alebo posteľnej bielizni. Škodiť môže aj svetlo: kto rád zaspáva nad knihou a na noc nevypne lampu, napriek spánku si naruší svoje vnútorné hodiny. Televízny prijímač, elektrický budík a iné zdroje elektromagnetického smogu nepatria do tesnej blízkosti postele.

Jedáleň v izbe

Obytná kuchyňa, to znamená kuchyňa, v ktorej je okrem kuchynskej linky aj veľký stôl so stoličkami pre všetkých členov rodiny, by mala mať rozlohu najmenej 25 m2. Hoci to rozmery jednotlivých miestností najmä v našich panelových bytoch málokedy dovolia, voľne stojaci stôl býva najobľúbenejším miestom spoločných obedov a večerí a ostatných rodinných stretnutí. Pokiaľ ide o jeho tvar, pre menšie rodiny je vhodnejší okrúhly stôl, pre väčšie klasický obdĺžnikový. V každom prípade však treba počítať na jednu dospelú osobu so 60 cm hĺbky a minimálne 40 cm šírky.

Čo so škvrnami?

Pri odstraňovaní škvŕn z textilného nábytku platí niekoľko zásadných pravidiel: Čím skôr sa čistenie začne, tým väčšia je šanca, že sa škvrnu podarí odstrániť. Zaschnuté škvrny nie je vhodné kefovať. Najprv treba skúsiť šampón rozriedený destilovanou vodou – podľa možností treba použiť iba penu. Akýkoľvek čistiaci prostriedok je vhodné vyskúšať najprv na menej viditeľnom mieste. Čistiť treba vždy väčšiu plochu, aby sa predišlo vzniku nepekných okrajov. Vyčistený kus nábytku treba nechať úplne vyschnúť, pričom pri sušení sa neodporúča použiť sušič na vlasy.

Deti: Nábytok, čo „rastie“

Zlé držanie tela - čoraz väčší nepriateľ

Väčšina rodičov chce pre svoje dieťa len to najlepšie: zdravie a šťastie. Realita je však o niečo smutnejšia. Vo veku 18 rokov sa takmer u každého tretieho mladého človeka vyskytuje nesprávne držanie tela a chybné zakrivenie chrbtice. Ako hlavná príčina týchto anomálií sa uvádza nedostatok pohybu a – nesprávne sedenie.

Rodičia, ktorí sa chystajú zariaďovať detskú izbu, by mali z tohto dôvodu zabezpečiť predovšetkým dve základné podmienky: dostatok voľného priestoru (toto je dôležité najmä pre menšie deti, ktoré sa ešte nemôžu samy hrať vonku) a telesným rozmerom dieťaťa primeraný stôl so stoličkou. Deti rastú rýchlo: počas jedného roka narastú aj o 10 cm. Pre statický nábytok určený na sedenie a učenie je to privysoké tempo, s ktorým možno držať krok len jeho pravidelnou výmenou.

Stôl, ktorý by mal dieťa sprevádzať niekoľko rokov, musí mať v prvom rade ľahko nastaviteľnú výšku. Nastavovací mechanizmus musí zodpovedať schopnostiam dieťaťa, pričom zároveň musí byť bezpečný a pevný. V kombinácii s podložkou pod nohy, ktorej výška sa dá meniť podobne ako výška pracovnej dosky po niekoľkých milimetroch, dokáže takýto stôl doslova rásť spolu s dieťaťom. Kvalitné stoly pre deti sa okrem toho vyznačujú ešte jednou dôležitou vlastnosťou: ich pracovná doska sa dá nakláňať. Kým dospelí naklonenú rovinu pri písaní veľmi neobľubujú, deti na nej pracujú väčšinou s nadšením.

Podľa štúdie mníchovského inštitútu pre výskum mládeže trávia 6- až 17-ročné deti denne 70 minút svojho voľného času pred obrazovkou počítača. Napriek tomu, že nevhodnosť nadmerného využívania moderných informačných technológií musí vysvetliť svojmu dieťaťu každý rodič sám, vždy sa treba snažiť o optimálne ie detského „pracoviska“. Odborníci pre deti odporúčajú nižšie položenú, vyklonenú a otáčaciu polohu obrazovky. V nijakom prípade by nemala stáť vysoko, pretože táto poloha môže viesť k preťaženiu krčného a chrbtového svalstva.

Detský nábytok jeho návrhári a výrobcovia veľmi často dopĺňajú o rôzne praktické detaily ako napríklad poličky, vešiačiky, počítadlá, pravítka a podobne. Súčasťou mnohých programov sú aj kontajnery na kolieskach na uloženie rozličných školských pomôcok. V tejto súvislosti treba pripomenúť, že takéto kontajnery nie je vhodné umiestňovať pod stolom, pretože pre správne sedenie dieťaťa je nevyhnutný dostatok voľného priestoru na nohy. A na záver ešte jedna rada: pri výbere nábytku do detskej izby treba zohľadniť aj charakter a najmä záujmy dieťaťa.

Snímky archív

Sedia správne?

Horná a dolná časť nohy zvierajú uhol približne 90°. Chodidlá ležia celou plochou na podlahe. Pri rovnom držaní tela sa lakte nachádzajú vo výške pracovnej dosky. Horná a dolná časť ruky zvierajú pri písaní uhol približne 90°. Ak je stôl privysoký, nadmerne sa zaťažuje chrbtové svalstvo. Ak je pracovná plocha prinízko, dieťa sa skláňa a chrbtica sa kriví. Ak je stolička privysoká a nohy visia voľne vo vzduchu, nesú celú váhu tela chrbtové svaly.

Sú v bezpečí?

Vchodové dvere vždy zamykajte, pričom druhú zámku umiestnite mimo dosah detí.

Ak bývate v dome so schodiskom, na jeho začiatok a koniec umiestnite dvierka. Zábradlie pravidelne kontrolujte, či sa neuvoľňuje. Vzdialenosť medzi jeho priečkami by nemala byť väčšia ako 10 cm. Ak máte na schodoch koberec, nemôže byť položený voľne.

V kuchyni ihneď utrite rozliate tekutiny z podlahy. Z dosahu dieťaťa odstráňte prázdne obaly, krmivo pre zvieratá, zápalky a podobne. Hrnce najmä s horúcim jedlom klaďte zásadne k zadnej stene pracovnej dosky tak, aby ich dieťa nemohlo v nijakom prípade dosiahnuť.

Pod voľne položené koberce dajte protišmykové podložky. Kozub a iné otvorené ohrievacie telesá prikryte krytom. Elektrické prívody veďte tak, aby sa k nim deti nedostali, na elektrické zástrčky dajte bezpečnostné kryty. V dosahu detí nenechávajte ťažké a krehké predmety, horúce nápoje, alkohol, cigarety a podobne.

Zo všetkých dverí vyberte kľúče, prípadne ich zabezpečte tak, aby sa dieťa nemohlo zamknúť zvnútra. Odstráňte z dosahu detí ostré predmety, voňavky, spreje, lieky, chemikálie, čistiace prostriedky a podobne.

Nepestuje izbové kvety, ktoré sú jedovaté, majú ostré listy, pichliače a podobne.

Ratan: Pod strechu aj von

Zaujímavým materiálom, ktorý našiel uplatnenie predovšetkým v nábytkárskom priemysle, je ratan. Pochádza z nie veľmi pôvabnej plazivej palmy z rodu Camalus, ktorej drevo je plné, pórovité a vďaka tomu aj veľmi ľahké. Pred spracovaním sa najprv usuší, a potom sa varí v palmovom oleji. Do potrebného tvaru sa ohýba pomocou teplej pary. Keď sú skelety zviazané a vypletené, nastupuje ďalší dôležitý proces – morenie, ručné leštenie a lakovanie.

Veľa známych dizajnérov využíva práve ratan na svoju umeleckú tvorbu, pretože im takmer bez obmedzenia dovoľuje vymýšľať najrôznejšie tvary nábytku pre interiér i exteriér. Rozdiel sa prejavuje v spôsobe spracovania. Pri interiérovom nábytku sa ratan postupne zbaví oboch častí kôry. Materiál tým síce stratí svoju prirodzenú ochranu, avšak na druhej strane vďaka tomu výborne absorbuje moridlá, takže sa dá farebne kombinovať.

Ak má mať ratanový nábytok väčšiu odolnosť a bude sa používať v exteriéri, odstráni sa z ratanu iba prvá vrstva a druhá, tzv. sklovina, sa ponechá. Vďaka tomu je takýto nábytok dobre chránený pred zmenami počasia a teplotnými výkyvmi. Zatiaľ čo exteriérový ratanový nábytok možno bez obáv použiť aj pod strechou, hladkému interiérovému ratanu vonkajšie prostredie škodí. Ratan je materiál, ktorému dážď neprekáža. Ak však prší niekoľko dní, hrozí, že nábytok nasaje vodu a pri pomalom vysychaní sa môže poškodiť.

Pri výbere ratanového nábytku do exteriéru je vhodné preskúšať jeho stabilitu, súdržnosť a pevnosť spojení. Kombinácia ratanu s ostatnými prírodnými materiálmi, ako je napríklad jaseňové drevo, buk, koža, kameň a sklo, doplnená čalúnením je dobrým základom pre zaujímavé dizajnérske návrhy. Takmer všetka výroba má individuálny charakter s prevládajúcou ručnou prácou.

Bazén: Modrá perla záhrady

Bazény sa v poslednom období stali súčasťou nejedného dvora či záhrady. Jeho potenciálny majiteľ by však mal ešte pred stavbou uvážiť niekoľko aspektov a držať sa niekoľkých základných pravidiel. Po prvé: založiť plavecký bazén v horskej alebo veternej oblasti je nerozumné. Po druhé: sezóna sa dá predĺžiť zakrytým bazénom alebo ohrievaním vody lacnejším zdrojom (napr. slnečnými kolektormi). Po tretie: stavať bazén odborníci odporúčajú iba tomu, kto sa oň má chuť a čas starať.

Okrem prevádzky a úžitkovosti treba premyslieť aj zakomponovanie bazénu do záhrady. Aby esteticky dotváral a zdôrazňoval celkový charakter a kompozíciu okolia, je vhodné poradiť sa so záhradným architektom. Miesto pre bazén treba voliť na slnečnom mieste, aby mohlo slnko ohrievať vodu. Bazén by nemal byť v blízkosti vyšších porastov, aby listy a kvety nepadali do vody. Bezprostredné okolie bazénu je vhodné zatrávniť, pretože sa tým znižuje prašnosť a možnosť zanášania nečistôt do vody.

Ak má bazén slúžiť na plávanie, treba zvoliť primeranú výšku vodnej hladiny, pričom si treba uvedomiť, že vo vode s výškou menej ako 1 m sa nedá plávať. Väčšina výrobcov volí hĺbku 90, 120 alebo 150 cm. Súčasný trh ponúka skutočne široký výber rôznych bazénov, pričom ich cena závisí od materiálu, veľkosti a vybavenia. Kým jednoduché menšie skladacie bazény s nižšou životnosťou si možno zaobstarať aj za približne 10 000 Sk, veľký moderný keramický bazén s luxusnými doplnkami môže stáť aj viac ako 1 000 000 Sk.

Stranu pripravila Andrea Chalupová

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, cez deň miestami oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 19 až 23 stupňov, vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V sobotu a nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno, zrána a predpoludním miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 7.00 a zapadne o 18.19 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 4. 10. 2000: Bratislava 100, 34, Sliač 98,39, Košice 99,38, Poprad 94,05.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.