Hospodársky denník
USD50,196 Sk
EUR43,889 Sk
CHF28,908 Sk
CZK1,23 Sk
  Piatok  6.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rastie dopyt po USD napriek hrozbe intervencií

Ekonomika USA neupadne do recesie

Súčasná sila dolára oproti jednotnej európskej mene, ale aj takisto oproti ostatným svetovým menám, ako je britská libra, austrálsky, kanadský či novozélandský dolár, prekvapila viacerých analytikov, ktorí pred niekoľkými rokmi nepredpokladali šance dolára posilniť až na takéto úrovne. Dôvodom silného dolára ja presun kapitálu do USA vďaka lepším výnosom z aktív, ktoré vyplývajú predovšetkým z dobrého výkonu US ekonomiky. Aj keď vývoj európskych či ostatných ekonomík sa v poslednom období zlepšuje, v porovnaní s americkou ekonomikou to stále nie je to, čo by investori potrebovali a požadovali. Atraktivita US aktív, čo najlepšie reprezentujú US akciové indexy, ktoré v 90. rokoch zaznamenali veľké zisky, aj keď podľa mnohých odborníkov nadhodnotené, spôsobili výrazný odlev kapitálu do USA. Takisto vyššie výnosy z US bondov podporujú nákupy dolárov.

Rast US ekonomiky pri nízkej inflácii a výraznom raste produktivity je v porovnaní s ostanými ekonomikami veľmi vysoký. Od začiatku 90. rokov sa priemerný medziročný rast HDP v USA pohybuje na úrovni 5,38 %, čo z ostaných krajín G7 prekonala iba Veľká Británia. V posledné roky síce došlo k medziročnému poklesu, ale od roku 1996 sa pohyboval okolo 6 %, a tento rok oproti predchádzajúcemu HDP vzrástol už iba o 4,038 %, vo väčšine ostatných krajín HDP tiež klesol a nedosahoval také vysoké úrovne. V Nemecku a vo Francúzsku ako predstaviteľov Európy bol v roku 1999 rast HDP iba 2,838 % a 3,554 % a tento rok iba 1,671 % a 1,069 %, v Británii za posledné roky takisto dochádza k poklesu a Japonsko nie je tiež výnimkou. Rast inflácie je v USA stále pod kontrolou aj napriek prudkému rastu US ekonomiky. Takisto vývoj zamestnanosti, čo pomáha domácemu dopytu, je v prospech USA. V USA na rozdiel od Európy a Japonska došlo k výraznému zlepšeniu situácie na trhu práce. Zatiaľ čo v Európe a Japonsku existujú problémy s nadbytkom pracovných síl, v USA predstaviteľom ekonomických inštitúcií robí väčší problém úzky trh práce, lebo podporuje rast inflácie. V USA sa v súčasnosti miera nezamestnanosti pohybuje okolo 4,5 %, zatiaľ čo v EÚ na úrovni 9 %.

Silný dolár v posledných rokoch vyhovuje predovšetkým USA, aj keď sa tým zmenšujú šance exportérov na vývoz, domáci dopyt je dostatočne vysoký, aby dokázal pohltiť produkciu US firiem. Silný dolár tiež výrazne pomáha pomalšiemu rastu inflácie, keďže znižuje rast cien vstupov. Strednodobý výhľad je pre USA a dolár stále pozitívny. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že US ekonomika by mala v najbližšom období upadnúť do vážnejšej recesie aj napriek rekordne dlhej konjunktúre. Na rozdiel od USA sa Japonsko ešte nedokázalo vzchopiť a Európa aj napriek náznakom oživenia stále zaostáva za výkonom US ekonomiky. Očakáva sa síce, že rast ekonomík EÚ by mal najskôr v roku 2001 predbehnúť rast US ekonomiky, na trhu však stále pretrváva dopyt po dolároch, keď investori sú skeptickí oproti takýmto prognózam. Intervencia centrálnych bánk G7 minulý týždeň síce zabránila posilneniu eura na ďalšie rekordné úrovne, na trhu stále pretrváva dopyt po dolároch aj napriek hrozbe ďalších intervencií. Aj keď sa objavili prognózy, že na konci roka by sa euro malo pohybovať na úrovniach bližšie k parite, veľa investorov je k takýmto predpovediam skeptických, lebo od začiatku vzniku eura odhady jeho posilňovania spôsobili veľa realizovaných stoplossov.

Ladislav Benedek

VÚB, a. s.

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, cez deň miestami oblačno. Zrána a predpoludním v nižších polohách hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 19 až 23 stupňov, vo výške 1500 m 12 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V sobotu a nedeľu bude polooblačno, časom až oblačno, zrána a predpoludním miestami hmla. Najnižšia nočná teplota 12 až 7 stupňov. Najvyššia denná teplota 18 až 22, na severe miestami aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 7.00 a zapadne o 18.19 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 4. 10. 2000: Bratislava 100, 34, Sliač 98,39, Košice 99,38, Poprad 94,05.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.