Hospodársky denník
USD50,259 Sk
EUR43,889 Sk
CHF28,793 Sk
CZK1,232 Sk
  Pondelok  9.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nová lekáreň – more

Pod morskou hladinou zúri nemilosrdný boj o prežitie: aby sa chránili pred nepriateľom, používajú morské korály, huby a slimáky rafinované jedy. Farmaceutickí experti odkrývajú až v posledných rokoch nekonečné bohatstvo lekárne s názvom more.

Potreba látok nevyhnutných pre farmaceutický priemysel z roka na rok stúpa. „Mnohé regióny na zemeguli, tradiční dodávatelia substancií pre lieky a liečivá, majú svoje najlepšie roky za sebou. Keď sa spýtate, koľko nových surovín sa ukrýva na súši, odpoviem vám: žiadne,“ - vysvetľuje biológ William Fenical z kalifornského Scipss Institution of Oceanography.

Preto sa vedci obracajú k novému zdroju: k oceánu. „Takmer 95 percent všetkých úspechov pri hľadaní nových surovín pochádza z mora,“ vraví William Fenical. Vedcov fascinuje fakt, že morské tvory sa pri svojich obranných reflexoch nespoliehanú ani tak na rýchly útek, ostré bodliaky či perfektnú schopnosť prispôsobiť sa okoliu, ale stopercentne sa spoliehajú na chémiu.

Za veľmajstrov vo vedení podmorskej vojny experti považujú nenápadné morské kornutice. Každý z jej približne 500 rôznych druhov vyrába jedovatý koktail až z 80 toxínov. Každá jednotlivá látka by mohla byť účinná proti reume, epilepsii či infarktu.

Morský vedec Karsten Schaumann z Institutu Alfreda Wegenera pre polárny a morský výskum v nemeckom Bremerhavene študuje morské huby už od začiatku šesťdesiatych rokov. Vtedy farmácia priveľmi o jeho poznatky nestála. Bola posadnutá skôr vidinou nových látok z tropických pralesov v Kostarike či vegetácie z celkom odľahlých oblastí Číny.

Časy sa však menia. Farmaceutický koncern Bayern pátra okrem iného po látkach, ktoré by mohla medicína nasadiť proti rakovine. Niektoré druhy jednoduchých morských rastlín produkujú bryostatin, látku, ktorá napadá bunky so zhubným nádorom. Nielen nemecké podniky, ale aj firmy iných krajín sa usilujú: za posledných päť rokov bolo nahlásených viac ako 200 patentov súvisiacich s morskou farmáciou - väčšina z nich pochádzala z USA a Japonska.

Avšak záujem o more neprináša vždy iba úžitok. V roku 1993 sa na americkom knižnom trhu stala bestsellerom kniha s výrečným názvom Žraloci nemajú rakovinu. Žralokov, žijúce v oceánoch neuveriteľných 400 miliónov rokov, začali ešte viac než kedykoľvek predtým prenasledovať lovci najmä zo Spojených štátov. V USA sa totiž rozšírila fáma, že prášok zo žraločích chrupaviek dokáže zadržať zhubné bujnenie. Márne vedci upozorňujú, že nič takéto výskumy nepotvrdili.

(mb, ČTK)

počasie

Dnes bude v západnej polovici územia naďalej veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď. Vo východnej polovici Slovenska bude zmenšená oblačnosť, miestami až polojasno. Zrána a predpoludním sa v nižších polohách bude lokálne vyskytovať hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach so zmenšenou oblačnosťou okolo 19 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 9 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade severozápadný vietor 3 až 7 m/s.V utorok prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Na východe polojasno. V stredu prevažne oblačno a zrážky ojedinele. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 10 až 5 stupňov, najvyššia denná teplota 13 až 18, v stredu na juhu miestami okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.03 a zapadne o 18.11 hod.

Amsterdamprehánky12
Atényprehánky20
Belehradprehánky20
Berlínprehánky13
Bratislavaveľká oblačnosť14
Bruselprehánky13
Budapešťprehánky17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtzamračené14
Helsinkipolooblačno14
Istanbuloblačno23
Kodaňprehánky12
Kyjev polooblačno18
Lisabonslnečno27
Londýnprehánky13
Madridjasno26
Milánooblačno20
Moskvaslnečno12
Osloprehánky12
Parížpolooblačno16
Prahaprehánky11
Rímoblačno20
Sofiaprehánky18
Štokholmprehánky12
Varšavaprehánky16
Viedeňveľká oblačnosť12
Záhrebprehánky20
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.