Hospodársky denník
USD50,259 Sk
EUR43,889 Sk
CHF28,793 Sk
CZK1,232 Sk
  Pondelok  9.Októbra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Injekcie pre choré podniky

Smith: Pri investovaní sa riadim svojimi informáciami o trhu

„Nemám rád riskovanie, snažím sa ho minimalizovať. Ale niekedy musíte investovať aj do oblastí, ktoré sú úplne riskantné. Čas, za ktorý sa vrátia peniaze späť, nie je konštantný, závisí to od problémov podniku, do ktorého investujete. Ale v zásade neinvestujem peniaze do podniku jednostranne viac ako tri roky, ak sa za toto obdobie nedokáže ozdraviť. V prípade úspechu a začínajúceho profitu si ho, samozrejme, ponechám oveľa dlhšie.“ Povedal pre Hospodársky denník úspešný investičný bankár Randall Smith, šéf Smith Management Company v New York City, ktorý spolu s manželkou Barbarou (investuje do IT oblasti) prijal v piatok pozvanie na okrúhly stôl s hojnou účasťou podnikateľov, organizovaný veľvyslancom USA na Slovensku Carlom Spielvogelom.

Možno práve fakt, že sa orientuje na investovanie do nehnuteľností, bezpečnostných služieb a chorých podnikov, ktoré je málokedy bezpečné, vzbudil tentoraz skutočne zvedavosť prítomných podnikateľov z oblasti nehnuteľností, bankového a poisťovacieho sektora, predstaviteľov ministerstva hospodárstva či SARIO programu, zameraného na podporu investícií a exportných aktivít slovenských podnikov. Ako však v odpovedi na jednu z ich otázok dodal, „nechcem sa púšťať do príliš riskantných obchodov, základom risku je vždy istota návratnosti“.

Šéf Smith Management Company sa bez okolkov a strachu pustil aj na neprebádaný ruský trh, úspešne sa mu darí aj v Lotyšsku, Litve a Poľsku, kde spoločnosti utápajúce sa v problémoch dostal do procesu ozdravenia. „Prvýkrát som v strednej a vo východnej Európe investoval v Rusku v roku 1994 - 1995, ešte v čase existencie kupónového systému. Na jeho základe sa predávali akcie napr. v ropnej spoločnosti LUKoil či v iných strategických podnikoch, a to za veľmi smiešne ceny. Prvé priame investície boli v Lotyšsku v roku 1997, keď som po kúpe majetku investorské aktivity v bezpečnostných službách a nehnuteľnostiach začal rozširovať na stredoeurópsky priestor,“ uviedol neskôr v rozhovore pre denník R. Smith. Nie je to však jeho posledná investícia v tomto regióne. Hoci sa jeden z prítomných poradcov vicepremiéra pre ekonomiku SR V. Tvaroška opýtal, či Slovensko nie je v nevýhode oproti krajinám ako ČR a Maďarsko, ktoré robia viac pre zatraktívnenie prostredia pre zahraničných investorov, Smith poznamenal, že nikdy ho tieto veci nezaujímali, pokiaľ legislatívne prostredie bolo transparentné. „Najmä americké spoločnosti sa pozerajú na politickú a ekonomickú stabilitu danej krajiny, veď ide o dlhodobé investície,“ dodal R. Smith.

V čom by však porovnával SR s ďalšími krajinami SVE, bola už otázka Hospodárskeho denníka. „V prvom rade by som sa pozeral na oblasť, kde má Slovensko výhodu oproti ostatným. Ktorý druh priemyslu je konkurencieschopný oproti ostatným? Je to oblasť poľnohospodárstva, strojárstva? Ako napr. využívate fakt, že máte vysokovzdelanú, ale zatiaľ podzamestnanú silu? Ďalšia oblasť by bola oblasť nehnuteľností. Ako som mal možnosť vidieť napr. len tu v Bratislave, staré budovy sú kvalitne postavené a z vonku aj vo veľmi dobrom stave. Úboho však vyzerajú vo vnútri. Tieto by sa mohli pretvoriť na administratívne priestory alebo byty, tak ako som to navrhol mestskej rade v Dallase. Oprava nestojí veľa peňazí v porovnaní s tým, že máte stále dobrú budovu. Dve som si tu už aj vyhliadol, ale zatiaľ neviem, či sú na predaj.“ Randall Smith však patrí k tým investorom, ktorý nepodliehajú panike z informácii MMF či SB o danej krajine. Samozrejme, informatívne sú aj oficiálne štatistiky vlády, ale „orientujem sa skôr podľa informácií, ktoré získam od predstaviteľov z ministerstiev či od obyvateľov krajiny o jej investičnom prostredí. Navštívim ju, snažím sa niečo podučiť z článkov z novín. Áno, máte pravdu, zaberie to veľa času, no hlavný dôraz skutočne kladiem na rozhovory s ľuďmi,“ dodal pre Hd Randall Smith.

Slávka Blazseková

počasie

Dnes bude v západnej polovici územia naďalej veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď. Vo východnej polovici Slovenska bude zmenšená oblačnosť, miestami až polojasno. Zrána a predpoludním sa v nižších polohách bude lokálne vyskytovať hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach so zmenšenou oblačnosťou okolo 19 stupňov. Teplota vo výške 1500 m 9 stupňov. Slabý premenlivý, na juhozápade severozápadný vietor 3 až 7 m/s.V utorok prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď. Na východe polojasno. V stredu prevažne oblačno a zrážky ojedinele. Zrána a predpoludním miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Najnižšia nočná teplota 10 až 5 stupňov, najvyššia denná teplota 13 až 18, v stredu na juhu miestami okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.03 a zapadne o 18.11 hod.

Amsterdamprehánky12
Atényprehánky20
Belehradprehánky20
Berlínprehánky13
Bratislavaveľká oblačnosť14
Bruselprehánky13
Budapešťprehánky17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtzamračené14
Helsinkipolooblačno14
Istanbuloblačno23
Kodaňprehánky12
Kyjev polooblačno18
Lisabonslnečno27
Londýnprehánky13
Madridjasno26
Milánooblačno20
Moskvaslnečno12
Osloprehánky12
Parížpolooblačno16
Prahaprehánky11
Rímoblačno20
Sofiaprehánky18
Štokholmprehánky12
Varšavaprehánky16
Viedeňveľká oblačnosť12
Záhrebprehánky20
Ženevaoblačno14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.