Hospodársky denník
USD50,054 Sk
EUR42,759 Sk
CHF28,141 Sk
CZK1,234 Sk
  Piatok  10.Novembra 2000

Príjmy zo závislej činnosti

Aktuálne problémy z oblasti zdaňovania

Každý rok zvykneme v priebehu roka pripomínať našim čitateľom niektoré záležitosti, na ktoré mohli zamestnávatelia v návale práce a zhonu v priebehu roka zabudnúť. Zameriame sa na niektoré problémy, s ktorými sme sa zaoberali tento rok, pokiaľ ide o zdaňovanie príjmov zo závislej činnosti a funkčných požitkov (ďalej len „príjmy zo závislej činnosti“). Keďže so zmenou zákonov upravujúcich tzv. povinné poistné úzko súvisí i výška daňovej povinnosti zamestnancov, pripomenieme i zmeny, ktoré boli v priebehu roka v tejto oblasti. Zamestnávateľom ďalej pripomenieme, ktoré výkazy sú povinní v súčasnej dobe prekladať na svoj daňový úrad štvrťročne a po skončení roka, ktoré súvisia so zrazenými preddavkami na daň a dane, problematiku daňovej exekúcie atď.

Dôchodcovia a poistné

Od 1. augusta 2000 nadobudol účinnosť zákon č. 232/2000 Z. z., ktorý novelizoval zákon č. 274/1994 Z. z. o Sociálnej poisťovni v znení neskorších predpisov. Hlavnou zmenou bolo, že od tohto dátumu už zase nemusia poberatelia starobných dôchodkov platiť poistné na dôchodkové zabezpečenie z príjmu plynúceho na základe pracovného pomeru. Na nemocenské poistenie platia títo zamestnanci poistné naďalej. Zamestnávateľ rovnako už nie je povinný odvádzať poistné na dôchodkové zabezpečenie týchto zamestnancov vo výške 5,3 %.

Pripomeňme, že takýto stav platil do konca roku 1999. Po prvý raz sa uvedené zmeny mali uplatniť z príjmov zo závislej činnosti za august 2000, t. j. v septembrovej výplate.

Okrem poberateľov „bežných“ starobných dôchodkov sa uvedené dotklo aj poberateľov výsluhových dôchodkov, na ktoré vznikol nárok podľa zákona o sociálnom zabezpečení vojakov (§ 91 a 92 ods. 2) alebo poberateľov invalidných dôchodkov, ktoré sa vyplácajú preto, že invalidný dôchodok je vyšší ako starobný dôchodok.

Uvedené zmeny sa netýkajú poberateľov uvedených dôchodkov, ktorí majú príjmy na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti. Z týchto pracovnoprávnych vzťahov sa i naďalej tzv. povinné poistné neplatí.

Poistenie v nezamestnanosti

Ďalšou významnou zmenou bola novela zákona o zamestnanosti (zákonom č. 245/2000 Z. z.). Od 1. augusta 2000 sa za zamestnanca na účely tohto zákona považuje aj fyzická osoba vykonávajúca práce na základe dohody o pracovnej činnosti. To znamená, že príspevky na poistenie v nezamestnanosti sa platia i z týchto právnych vzťahov. I naďalej platí, že platenie týchto príspevkov sa nevzťahuje na osoby, ak im bol priznaný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok (ďalej „dôchodcovia“). Dôchodcov sa preto osobne zmena nedotkla, avšak zaťažila ich zamestnávateľov. Musia i za nich odvádzať príspevky, ak u nich vykonávajú práce na základe dohody o pracovnej činnosti (3 %). Keďže ide o povinnosť, príspevky tvoria daňovo uznateľný výdavok.

Pri zdaňovaní príjmov zo závislej činnosti bolo potrebné od augustovej výplaty na túto skutočnosť pamätať, pretože „povinné“ príspevky na poistenie v nezamestnanosti tvoria odpočítateľnú položku na účely výpočtu čiastkového základu dane z príjmov zo závislej činnosti (ak sa vypočítava preddavok na daň) alebo základu dane (ak sa vypočítava daň vo výške 10 %).

Pripomíname, že v zmysle zákona o zamestnanosti najnižší vymeriavací základ u zamestnancov nie je stanovený.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.