Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Džin z fľaše alebo votrelec?

Sextantom sa stáva podnikový informačný systém

V podbanskom hoteli Permon a. s. Softip usporiadala trojdňovú konferenciu na tému Informačné technológie tretieho tisícro. . .

Ak sa chceme mať lepšie, tak...

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Vladimíra Sotáka, generálneho riaditeľ. . .

Koaliční sú veľmi-veľmi vysoko

Zajtra o výsledkoch tajného hlasovania v anketách Prominent ekonomiky 2000 a o nominovaných na Zlatý biatec 2000.. . .

Veda a výskum roky žijú len z podstaty

Podľa hodnotiacej správy Európskej komisie v SR sa na vedu a výskum vydalo v roku 1998 len 0,86 % z HDP, čo je oveľa menej ako vo vyspelých štátoch. Vláda. . .

Pokrok SR

Ministerka zahraničných vecí Švédska Anna Lindhová počas návštevy SR ocenila pokrok, ktorý urobilo Slovensko v oblasti integrácie za posledné dva roky, s tým, že je potrebné sústrediť s. . .

Zahraničný kapitál čaká, vláda stále naivná?

Politika a daňové prázdniny oči nezalepia nad inými problémami

Na konci minulého roka objem priamych zahraničných in. . .

Londýn odoláva

Akcionári londýnskej akciovej burzy (LSE) v piatok odmietli v poradí už druhú ponuku spoločnosti OM Gruppen týkajúcu sa prevzatia LSE. Aj napriek zvýšeniu ponuky na kúpu londýnskej . . .

Nebol záujem

Predseda NR SR Jozef Migaš včera od predsedníčky Ústrednej komisie pre referendum M. Čutkovej prevzal zápisnicu o výsledkoch referenda, ktoré sa konalo 11. novembra. Na referende o p. . .

Ropa zdražuje

Prebytok nemeckej obchodnej bilancie sa v septembri znížil na 3,7 mld. DEM oproti predchádzajúcim 7,2 mld. DEM. Kľúčovým dôvodom tohto výrazného prepadu zostávajú vysoké cenové úrovn. . .

Rast rezerv

Bankový sektor zaznamenal k 8. novembru nárast devízových rezerv o 195,2 mil. USD v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Rezervy NBS sa zvýšili o 43,9 mil. USD na 4,0374 mld. USD. K . . .

Bolo by skvelé...

Peter Kasalovský

Sobotňajšie referendum o predčasných voľbách neprinieslo prekvapenie. Nepotvrdilo volebné preferencie opozičných strán, čo som predpovedal viackrát na tomto . . .

Obavy sa ukázali ako zbytočné

Hypermarkety sa orientujú na domácich dodávateľov

Z radu domácich výrobcov sa v súvislosti s rozširovaním obchodných reťazcov ozývajú obavy, že prítomnosťo. . .

Súčasť základu dane a tzv. závislá osoba

Ak sa ceny v obchodných vzťahoch tzv. „závislých osôb“ líšia od cien používaných v rámci obchodných vzťahov medzi nezávislými osobami, zákon o daniach z . . .

Informačný systém pre lesy

Softip významný partner Microsoftu v SR

Softip Banská Bystrica odovzdal štátnemu podniku Lesy SR v rámci projektu zavedenia komplexného informačného systému licencie. . .

Pokračujú podľa zákonov

Privatizáciu SPP pravidelne sleduje vláda

Podľa vyjadrenia ministerky Márie Machovej: „Príprava privatizácie SPP prebieha v duchu zákona o verejnom obstarávaní a zákona. . .

Pokles zisku

Mlyn Pohronský Ruskov spracoval za deväť mesiacov 48-tisíc ton potravinárskej pšenice, čo v medziročnom porovnaní znamená nárast o 1,5 %. V sledovanom období mali tržby na úrovni vi. . .

Nový dych SLK

Podľa predsedu predstavenstva Slovenských lodeníc Komárno (SLK) J. Žuchu konsolidácia pokračuje. Po mimoriadnych valných zhromaždeniach v SLK Stroje a mechanizmy a vo väčšine jej. . .

Vplyv sucha

Vodné elektrárne Trenčín vyrobili v októbri 267,1 GWh elektriny, čím splnili plán produkcie na 104 %. Výrobu ovplyvnilo v októbri extrémne suché počasie. Normálne prietoky boli zazna. . .

Od 10 ku 5

SAD Nitra dosiahla za deväť mesiacov o 53,1 % horší hospodársky výsledok ako v rovnakom období minulého roka. Strata predstavovala 5,418 mil. Sk, nedopravné činnosti priniesli zisk 9,. . .

Chce sa liečiť až 50-tisíc

V Piešťanoch pribúda zahraničných pacientov

Napriek tomu, že priemerná obsadenosť Slovenských liečebných kúpeľov v porovnaní s rokom 1999, keď dosiahla 69,3 %, klesl. . .

Deň prekvapení

Postreh Andreja Pokojného

Ak niekam prídete neohlásený, musíte rátať s tým, že na vás práve nebudú mať čas. Reakcie na snahu získať informácie bývajú také rôzne ako d. . .

Prínosy EFPA

Monitoring ovzdušia potvrdil ekologické prínosy rafinérskeho komplexu EFPA, ktorý Slovnaft Bratislava uviedol do prevádzky v apríli. Najvýznamnejšie je zníženie množstva oxidu siri. . .

Nebyť dovozu

Podniky kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu dosiahli za prvý polrok 2000 kumulatívny zisk pred zdanením 169,4 mil. Sk, kým za rovnaké obdobie roku 1999 len 135,9 mil. Sk. Tržby za . . .

Lízing hľadá nové formy

Ponuka, ktorá osloví aj podnikateľov

Základnou výhodou Partisu, ktorý uviedla na trh lízingová spoločnosť OB Leasing, je kúpa vozidla formou splátok. Produkt je zauj. . .

Budeme musieť menej jesť

Životné náklady vyššie o 16 percent

Takmer o 16 % sa za prvých šesť mesiacov v priemere medziročne zvýšili životné náklady obyvateľov Slovenska. Najviac sa rast spotre. . .

Nové autá

Na automobilovom trhu SR sa v októbri predalo 5605 osobných a 558 malých úžitkových automobilov. Celkový počet predaných áut v SR sa tak v porovnaní so septembrom zvýšil takmer o 30 %. . .

Pred auditom

Slovenské telekomunikácie (ST) Bratislava majú za deväť mesiacov prevádzkové výnosy za 13,6 mld. Sk a vykazujú prevádzkový zisk v hodnote 3,2 mld. Sk. Z finančných operácií majú str. . .

Pomôžu VSŽ

Na opravu a reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky - Kaplnky sv. Michala Archanjela v Košiciach - sú určené 3 mil. Sk, ktoré VSŽ darujú rímskokatolíckej cirkvi. Na účet tamojšej F. . .

Prisťahoval sa nový investor

Firma Boge vyrába a zamestnáva v Trnave

So skúšobnou prevádzkou začína v týchto dňoch v trnavskom areáli podniku Sachs nemecký producent automobilových súčiastok. . .

Boj za Mochovce pokračuje

Komentuje Zdena Rabayová

Po predložení dodatočnej finančnej analýzy vláda SR konečne na jar tohto roka zaujala postoj k otázke dostavby tretieho a štvrtého bloku Moch. . .

Za korunu čoraz menej

Núdza nasťahovaná v našich príbytkoch

Negatívny vývoj sociálnej situácie na Slovensku sa prejavuje najmä v prehĺbení disproporcií životnej úrovne obyvateľov. Kvantitatí. . .

Budú v európskej desiatke?

Zlatá pečať Printingu patrí víťazovi Neografii Martin

V piatok sa v Bratislave skončil jubilejný desiaty ročník výstavy Printing 2000, na ktorej si návštevníci m. . .

Rezervy treba hľadať aj u seba

V prvom rade chýbajú legislatívne východiská pre turizmus

Dvanáste zasadnutie valného zhromaždenia Slovenskej asociácie cestovných kancelárií (SACK), ktoré sa ko. . .

Rovnosť je len v možnostiach, mala by byť aj vo výsledkoch

Komentuje Eleonóra Bujačková

Už niekoľko týždňov sa zvádza veľký boj o novú sociálnu politiku štátu, o mieru rozdeľovania (a teda aj. . .

Verdikt Západu je povzbudivý

Jadrové elektrárne v asociovaných krajinách a ich problémy

Hospodársky denník získal dlhoočakávanú informáciu o správe Asociácie jadrových dozorov krajín Európsk. . .

Fantazijné filmy priťahujú

Jesenný programovací seminár filmových klubov s nie celkom zvyčajným názvom Zlatý fond kinematografie a Fantastično vo filme sa uskutoční od 16. do 19. novembra v Popr. . .

Vybrali sme pre vás

Ešte roku 1993 realizoval režisér Peter Mikulík s hercami Braňom Bystrianskym, Petrom Kočišom, Adelou Gáborovou a ďalšími televízny film podľa románu Vincenta Šikulu Príbeh . . .

Práškova metalurgia

Nová technológia prispeje k zlacneniu výroby

Prášková metalurgia je spôsob výroby strojových súčiastok lisovaním a spekaním kovových práškov nahotovo, teda bez trieskovéh. . .

Hvezdárova planétka

Podľa známeho hvezdára Záviša Bochníčka pomenovali tento rok novoobjavený kozmický objekt - asteroid 15053. Občanovi Slovenskej republiky českého pôvodu ho pridelilo C. . .

Nahradí injekcie

Dobrá správa prišla z vedecko-výskumných laboratórií pre pacientov, ktorí trpia na cukrovku. Na trhu je nová pilulka, ktorá môže bezpečne nahradiť inzulínové injekcie. Bola v. . .

Parížsky sviatok fotografie

Mesiac fotografie slávi 20. výročie. Pri tejto príležitosti sa v novembri v Paríži počas Mesiaca fotografie budú konať prednášky, stretnutia, vystavovať monografie a . . .

Stálice novembrového programu

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre pripravilo v novembri pre svojich priaznivcov viac ako 20 inscenácií rôznych druhov dramatického umenia v podaní domácic. . .

FEST 2000 po deviaty raz

V dňoch 9. - 11. novembra sa v banskobystrickom Dome kultúry konal v poradí už 9. ročník hudobného festivalu FEST 2000. Podľa Pavla Danišoviča z Produkčného domu Fo. . .

Rada navyše neuškodí

O Slovákoch sa roky traduje, že sú vynikajúcimi domácimi „kutilmi“, a že žiadna zručnosť im nie je cudzia. Serióznejšie analýzy by zrejme trochu toto tvrdenie poopravili, n. . .

Polievka ako liek

Silná slepačia polievka lieči nachladnutie - túto skutočnosť známu po stáročia židovským matkám teraz dokázali americkí vedci. Výskumný tím z univerzity v Nebraske prišiel na. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Stanislav

v utorok Irma

V Českej republike

dnes Tibor

v utorok Sáva. . .

Zo Zbierky zákonov

Aj dnes pokračujeme v pravidelnom uverejňovaní prehľadu právnych noriem, ktoré boli v uplynulom týždni vyhlásené v Zbierke zákonov SR.

Oznámenie MP SR a MZ SR č. 357/2000 Z.. . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň

Do výplatného termínu úhrada poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkového) a príspevkov na poistenie v nezamestnanosti zraze. . .

Rádio Slovensko

00.00-05.00 Nočná pyramída

05.05 Dobré ráno

08.30 Oldřich Daněk: Blbý had. (Týždeň českej rozhlasovej hry)

09.30 Popbrífing

10.00 Minižurnál

10.30 Ro. . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.