Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Bolo by skvelé...

Peter Kasalovský

Sobotňajšie referendum o predčasných voľbách neprinieslo prekvapenie. Nepotvrdilo volebné preferencie opozičných strán, čo som predpovedal viackrát na tomto priestore. Predovšetkým preto, že opozičné strany neponúkli najširším vrstvám občanov nové tváre, príťažlivý a realistický program zmeny k lepšiemu, a najmä ich sociálnej pozície.

Koalícia si udržala svoju pozíciu, ale nie pre doterajšie výsledky svojej politiky. V prvom rade preto, že opozícia je dosť rozpačitá, pričom jej subjekty dokonca deklarovali začiatkom „referendového týždňa“ takpovediac neschopnosť spolupráce. Prekvapenie v podobe želania predčasných volieb sa nekonalo aj pre dezilúziu značného počtu občanov.

Koaličná garnitúra by mala poďakovať opozícii, že jej neľahkú vnútornú, ale aj hospodársku a sociálnu situáciu v štáte neskomplikoval ešte aj „hlas ľudu“. Ak by si jej lídri aj dnes chceli namýšľať, že sú priam zbožňovaní a obdivovaní za svoje vládnutie, čo nie je vo viacerých prípadoch vylúčené, tak je s nimi aj s väčšinou voličov amen.

V druhom polčase vládnutia už ide vskutku o všetko. Voličov získajú len také výsledky politiky, ktoré budú mať priaznivý vplyv prioritne na životnú úroveň a celkovú občiansku spokojnosť. Keď väčšina bude vnímať, že ide o ňu, a nebude sa trebárs 20-halierové posilnenie koruny oproti USD vydávať za signál dôvery zahraničia voči vládnej politike.

Voľby 2002 budú iné ako tie doterajšie. Všetkým z politiky by už malo byť jasné, pokiaľ nechcú prepadnúť, že v nich pôjde nielen o účty z vládnutia, o zhodnotenie dosiahnuteľnosti EÚ, ale z väčšej časti o obsah (aj formu) ponuky, ako dodať hospodárstvu a ľuďom kyslík. „Krásne rečičky“ budú vstupenkou na cháronskú lodičku.

Na takej lodičke už niektorí stoja jednou nohou. Opantala ich moc a ..., pričom zabudli na fakt spred dvoch rokov, tak koalícia, ako aj opozícia, že sa môžu zložiť, ba odpísať vďaka vlastným chybám a hlúposti, zahľadenosti do seba, odmietaniu spätných väzieb, prepačovaním faulov proti morálke, odbornosti, dobrým mravom a zákonným normám (!).

Bolo by skvelé, ako v nedeľu napoludnie v STV povedal M. Dzurinda v pozícii predsedu SDK, keby sa politici poučili z referenda, a zároveň sa sústredili takpovediac na novú kvalitu vzťahov na politickej scéne a premietli ich do kvality života.

Peter Kasalovský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.