Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rovnosť je len v možnostiach, mala by byť aj vo výsledkoch

Komentuje Eleonóra Bujačková

Už niekoľko týždňov sa zvádza veľký boj o novú sociálnu politiku štátu, o mieru rozdeľovania (a teda aj o výšku). Dnes už zrejme každý cíti, že zmeny v systéme štátnej sociálnej podpory sú nevyhnutným krokom, ku ktorému muselo dôjsť nezávisle od súčasnej ekonomickej situácie. Každá zodpovedná vláda musí totiž zamedziť tomu, aby objem vyplácaných sociálnych dávok rástol rýchlejšie než možnosti tých, ktorí na ne prispievajú. Nižšie nárokové štátne príspevky by mali byť motiváciou byť zamestnaný, mali by viesť k vyššej miere úspor, k väčšej akumulácii kapitálu, a teda k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu. Pochopiteľne, sprievodným javom je znižovanie závislosti príjmov domácností od ich veľkosti a zložení a naopak zvýraznenie čŕt, ako je kvalifikácia, pracovné úsilie, zodpovednosť a ochota k riziku (v SR predurčujú veľkosť domácností ich príjmy zo 40 percent, v Švédsku z 31 a napríklad v Taliansku iba z 8 percent). Štedrá sociálna politika štátu znamená vyššiu platbu povinného poistenia pre občanov a logický menší príjem pre jeho rodinu, znamená ďalšie zaťaženie pre zamestnávateľa, ktorý si tieto náklady zahrnie do ceny svojho tovaru alebo bude hľadať pre svoju firmu sídlo v krajine, kde také vysoké zaťaženie nie je. Nadmerná a plošná sociálna politika vo svojom dôsledku vedie k útlmu podnikania a následne k zníženiu dávok pre tých, v ktorých prospech boli mnohé opatrenia robené. Aj v susedných európskych krajinách prechádzajú sociálne systémy v poslednom čase krízou, sú neefektívne, príliš plytvajú a sú mimoriadne zadlžené.

Aj napriek tomu je veľmi problematické schváliť a uviesť do života navrhované vládne návrhy. Z rôznych dôvodov. Prvým je skutočnosť, že poslanci rozhodujú o utrácaní cudzích peňazí pre cudziu spotrebu, čo je spôsob hospodárenia, ktorý vždy vedie k prudkému zvyšovaniu výdavkov a k nadmernému plytvaniu. Samozrejme, že v sociálnej politike pôjde vždy o prerozdeľovanie verejných prostriedkov v prospech slabších (vôbec však nie v prospech lenivých a pohodlných), a tých, ktorí prispievali do sociálnych fondov v minulosti (dôchodcov). Miera sociálnej veľkorysosti štátu ovplyvňuje pomer pracovných a sociálnych príjmov v rodine, a práve táto relácia určuje rýchlosť, s ktorou sa v našej republike obnoví tak prepotrebný pocit individuálnej zodpovednosti za vlastný osud. Druhým dôvodom je silne zakorenený sklon k rovnostárstvu. Ekonómi radi zdôrazňujú, že táto rovnosť je v rozpore so slobodou a jedným z najzákladnejších inštinktov človeka ustavične vlastnou aktivitou zlepšovať podmienky svoje i podmienky svojich detí. Navyše, nikto doteraz presne nedefinoval, čo sa vlastne rovnosťou v tomto zmysle rozumie. Jedno je isté. Každý civilizovaný štát sa musí postarať o spoluobčanov v dôchodkovom veku a o tých, ktorí v rámci „cyklickej chudoby“ nemajú v danej životnej etape k dispozícii dostatok finančných prostriedkov.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.