Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Verdikt Západu je povzbudivý

Jadrové elektrárne v asociovaných krajinách a ich problémy

Hospodársky denník získal dlhoočakávanú informáciu o správe Asociácie jadrových dozorov krajín Európskej únie WENRA (Western Nuclear Regulators Association) nazvanej Jadrová bezpečnosť v kandidátskych krajinách EÚ. Týka sa aj našich jadrových elektrární a Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR. Správa hodnotí stav dozorných orgánov jadrovej bezpečnosti a jadrových elektrární v Bulharsku, Česku, Litve, Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku a v Slovinsku. Úroveň a režim ÚJD SR posúdil zbor západných odborníkov veľmi pozitívne a konštatuje, že ÚJD SR a jeho činnosť je porovnateľná so západnou praxou. Asociácia však podobne ako Európska komisia odporúča posilnenie ľudských a finančných zdrojov ÚJD, čo je však predovšetkým záležitosťou slovenskej vlády. Podľa WENRA prevádzka našich jadrových elektrární je v súlade s prevádzkou elektrární v západnej Európe. Zástupcovia asociácie, ktorí hodnotili elektráreň V-1 v Jaslovských Bohuniciach k októbru 1999, konštatujú, že rozsiahly program zvyšovania jej bezpečnosti je tesne pred skončením. „Tento program významne

zvýšil bezpečnosť

reaktora.“ Niektoré opatrenia je však ešte nevyhnutné vykonať, ale nepredpokladajú sa technické problémy. Týka sa to schopnosti ochrannej obálky elektrárne vyrovnať sa s dvojitým, tzv. gilotínovým rozstrihnutím hlavného cirkulačného potrubia, pričom sa dá očakávať, že bezpečnostná úroveň blokov je porovnateľná s blokmi rovnakého veku v západoeurópskych krajinách. Elektráreň v Jaslovských Bohuniciach tento problém, o ktorom naši odborníci hovoria, že do správy WENRA sa dostal po politickom nátlaku niektorých krajín zúčastňujúcich sa na hodnotení asociácie, už medzičasom vyriešila a odstránila systémom lokalizácie havárií. Hodnotenie tohto systému je súčasťou bezpečnostnej správy, ktorú predložila Úradu jadrového dozoru, a ten ju teraz posudzuje. V súvislosti s elektrárňou V-2 konštatuje WENRA, že od roku 1990 sa vykonali na nej

významné zlepšenia

bezpečnosti. Program zdokonaľovania pokračuje a možno očakávať, že bezpečnostná úroveň blokov bude porovnateľná s blokmi rovnakého veku v elektrárňach západných štátov. Bezpečnostná úroveň obidvoch energetických zariadení v Jadrovej elektrárni Mochovce je porovnateľná s jadrovými elektrárňami, ktoré sú v prevádzke v západnej Európe. Českú elektráreň Dukovany neďaleko Brna a maďarskú v Pakši správa WENRA hodnotí podobne ako našu elektráreň V-2 a Jadrovú elektráreň Temelín v južných Čechách tak ako Mochovce. V prípade blokov jadrových elektrární, o ktorých bolo rozhodnuté, že ich odstavia (V-1 v Jaslovských Bohuniciach, elektráreň Kozloduj v Bulharsku, Ignalina v Litve) je správa WENRA veľmi rozdielna.

Hodnotenie V-1

je spomenuté na začiatku článku. V posudku o Kozloduji sa uvádza, že zvýšenie bezpečnosti na úroveň západných reaktorov by si vyžadovalo veľa času a úsilia (bloky 1 a 2 v Kozloduji majú byť odstavené do roku 2003, o blokoch 3 a 4 zatiaľ nie je rozhodnuté). Bloky 1 a 2 elektrárne Ignatina nemôžu podľa WENRA reálne dosiahnuť bezpečnostnú úroveň porovnateľnú so západoeurópskymi reaktormi.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.