Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Guľka v chlapcovej hrudi

Štvorbodový mierový blízkovýchodný plán M. Chatámího

Jeruzalem (TASR) - Iránsky prezident Muhammad Chatámí navrhol včera počas úvodného dňa summitu Organizácie islamskej konferencie v katarskej Dohe štvorbodový mierový plán pre Blízky východ, ktorý predpokladá vytvorenie multináboženského štátu v Palestíne. Plán je založený na návrate všetkých Palestínčanov do Palestíny a na referende o vytvorení nezávislého štátu. Na ňom by sa podľa Chatámího mali zúčastniť všetci skutoční Palestínčania vrátane moslimov, kresťanov a židov. Ďalšie dva body zaručujú vytvorenie nezávislého palestínskeho štátu s hlavným mestom Jeruzalemom. Tento nezávislý štát by mal mať právo rozhodovať o tých, čo žijú na jeho území, zdôraznil iránsky prezident. Podľa neho má mierový plán za cieľ riešenie krízovej situácie na Blízkom východe a upokojenie situácie v oblasti.

Palestínsky prezident Jásir Arafat v úvodnom príhovore pred účastníkmi summitu pripomenul poslanie Palestínčanov pokračovať v povstaní až do skončenia izraelskej okupácie. Toto poslanie je teraz aktuálne viac než inokedy, je to povstanie za slobodu a nezávislosť, zdôraznil Arafat. Vyhlásenie palestínskeho štátu podporil aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, podľa ktorého pôjde o vyvrcholenie blízkovýchodného mierového procesu.

Dvoch Palestínčanov usmrtili v sobotu večer granáty izraelských vojakov v predjordánskom mestečku El-Bireh. S odvolaním sa na palestínske nemocničné zdroje to oznámila agentúra AFP. Usama Chalil Bauab (28) a Madžíd Husejn Raduan (32) prišli o život počas takmer dve hodiny trvajúcej streľby tankov židovskej armády na budovu v spomenutej lokalite, pri ktorej utrpelo zranenia päť ďalších osôb. Izraelského vojaka zastrelili v sobotu Palestínčania na území pásma Gazy, kým mladého Palestínčana usmrtili izraelskí vojaci počas nepokojov v Hebrone na Západnom brehu Jordánu. Devätnásťročného mladíka zasiahla strela priamo do srdca. Obeť patrila medzi Palestínčanov, ktorí hádzali kamene do izraelských vojakov v centre Hebronu, kde žije asi 400 židovských osadníkov uprostred enklávy 120 000 Palestínčanov. Ďalšieho Palestínčana zabili v sobotu v Ereze neďaleko hraničného priechodu medzi Izraelom a pásmom Gazy. Izraelská guľka zasiahla chlapca do hrude, spresnili palestínske nemocničné zdroje, podľa ktorých utrpelo v Ereze zranenia ďalších osem Palestínčanov. Dvoch Palestínčanov zabili príslušníci izraelskej armády neďaleko židovskej osady Guš Katif v pásme Gazy. Incident sa odohral vo chvíli, keď terénny automobil izraelskej armády prechádzal v blízkosti osady. Zranenia utrpeli aj dvaja židovskí vojaci. Celkový počet obetí najnovšej vlny násilností v krízovej oblasti na Blízkom východe datovanej od 28. septembra, sa v sobotu podľa bilancie francúzskej agentúry AFP zvýšil na 209.

Americký novinár ruského pôvodu utrpel v sobotu zranenia počas nepokojov medzi palestínskymi demonštrantami a izraelskými ozbrojenými silami v Betleheme na Západnom brehu Jordánu. Dvadsaťšesťročného Yolu Monakhova, fotografa americkej tlačovej agentúry AP, zasiahla izraelská guľka do oblasti brucha.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.