Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Železiarne Podbrezová, akciová spoločnosť

Predstavujeme vám Železiarne Podbrezová, akciovú spoločnosť, ktorá si v roku 2000 pripomína 160. výročie svojho založenia.

Spracovanie železných rúd i rúd farebných kovov (zlata, striebra, medi) má v regióne horného toku rieky Hron dlhodobú tradíciu, ktorá začína v 16. storočí. Vznik Železiarní Podbrezová v roku 1840 nadväzuje na túto tradíciu. Železiarne začali vyrábať koľajnice potrebné na budovanie železníc vo vtedajšej Rakúskej monarchii.

Postupom času dochádzalo k zmenám výrobného programu a železiarne sa špecializovali na výrobu oceľových rúr. Už v roku 1883 bola uvedená do prevádzky rúrovňa na výrobu tupo zvarovaných rúr.

V roku 1968 začala zásadná modernizácia spoločnosti. Postupne boli uvedené do prevádzky nová valcovňa rúr za tepla a dve ťahárne presných rúr za studena a podbrezovské železiarne sa stali najväčším výrobcom presných ťahaných rúr v strednej Európe. Ďalej bola vybudovaná nová oceliareň spolu so zariadením na plynulé odlievanie ocele, vďaka čomu sú dnes železiarne modernou minihutou s uzavretým cyklom spracovania ocele. Do súčasného výrobného sortimentu Železiarní Podbrezová, a. s., patria presné oceľové bezšvíkové rúry ťahané za studena, oceľové bezšvíkové rúry valcované za tepla, rúrové navarovacie oblúky a redukcie, zvárané rúry veľkých priemerov a rúrové polotovary, spracované podľa požiadaviek zákazníkov v automobilovom, energetickom a strojárskom priemysle.

Železiarne Podbrezová podstatnú časť svojej produkcie vyvážajú priamo alebo prostredníctvom svojich obchodných zastúpení do viac ako 30 štátov celého sveta.

Kvalite produkcie sa venuje mimoriadna pozornosť. Spoločnosť vlastní certifikát na systém riadenia kvality podľa ISO 9002 od spoločnosti SGS Yarsley ICS Ltd. a množstvo výrobkových certifikátov od renomovaných certifikačných spoločností. V roku 2000 získali podbrezovské železiarne certifikát výrobkov pre automobilový priemysel podľa noriem VDA 6.1 a QS 9000 a noriem EN ISO 14001 - Environmentálny management.

Ochrana životného prostredia patrí medzi strategické ciele vedenia spoločnosti. Medzi investičné akcie na zlepšenie kvality životného prostredia, vykonané v období posledných rokov patria: zariadenie na výrobu tepla a elektrickej energie, čistiareň odpadových vôd, prebudovanie skládky priemyselných odpadov a budovanie nových skládok, zodpovedajúcich environmentálnym požiadavkám a celý rad ďalších akcií na zlepšenie stavu životného prostredia.

Spoločnosť nemalou mierou vplýva tiež na spoločenský, kultúrny a športový život regiónu. Železiarne Podbrezová vytvárajú vhodné podmienky na využívanie voľného času. Zamestnanci spoločnosti a ich rodinní príslušníci využívajú služby telovýchovných zariadení, ako sú Dom športu, kolkáreň, telocvičňa Štiavnička, kúpalisko v Podbrezovej, lyžiarske vleky, zimný štadión a krytá plaváreň v Brezne. Organizované sú tiež detské tábory, rekondično-študijné pobyty, pre pracovníkov z rizikových pracovísk rekondično-ozdravné pobyty v kúpeľoch Rajecké Teplice a Piešťany a pre darcov krvi pobyty v horskom hoteli Stupka. Pre bývalých zamestnancov spoločnosti a jubilantov sú pravidelne organizované stretnutia.

V rámci akciovej spoločnosti ŽP Šport podporujú podbrezovské železiarne športové odvetvia ako futbal, kolky, tenis, cyklistika, balónové a závesné lietanie, lyžovanie, paragliding, stolný tenis, šach a ďalšie. Športovci, organizovaní v spomenutej spoločnosti, sa zúčastňujú vrcholových súťaží a podávajú skvelé výkony.

Železiarne Podbrezová, a. s., patria medzi popredné hutnícke firmy v Európe. Pozície na trhu výrobkov si udržujú vďaka ustavičnému investičnému rozvoju. Venujú sa však i iným dôležitým „investíciám“ v oblasti rozvoja zdravotníctva, vzdelávania, športu, regionálneho rozvoja.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.