Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Fruiko - tradícia kvality

Novinka v sortimente: nealkoholické nápoje v PET fľašiach

Filozofia Fruika, a. s., Prušánky, v súčasnosti popredného výrobcu nealkoholických ovocných nápojov balených systémom Tetra Brik Aseptic v Českej republike, je priama a jednoduchá: kvalita za nízke ceny. “Chceme trh zásobovať kvalitnými a chutnými nápojmi v širokom sortimente pre široký okruh zákazníkov. Úspešnosť našej snahy potvrdzuje záujem spotrebiteľov o naše výrobky, kde predajnosť Fruika v Slovenskej republike obsahuje v sortimente nealkonápojov vysoké percento,” tvrdí riaditeľ spoločnosti Fruiko Slovakia Ludvík Šašinka.

Sú tu aj ďalšie hmatateľné dôkazy vysokej akosti štiav Fruiko, napríklad ocenenia z rôznych výstav a veľtrhov. Na nitrianskom Agrokomplexe Fruiko už tradične patrí medzi laureátov. V roku 1997 získal zlatú medailu za šťavu z čiernych ríbezlí, o rok neskôr sa k slovu dostala paradajková šťava. Vlani bol ocenený tzv. double drink - zmes ovocných štiav, a tohto roku zeleninová šťava. Fruiko a.s. ako prvá firma tohto druhu v Slovenskej a Českej republike získala tohto roku certifikát kvality ISO 9001. Tento by mal pomôcť najmä exportným snahám Fruika, ktorý by sa po slovinskom a poľskom trhu mohol začať presadzovať aj v EÚ. V tomto smere však podnik musí bojovať aj proti nevýhodám vyplývajúcim z asociačnej dohody s EÚ, ktorá v tejto oblasti zvýhodňuje domácich producentov.

Ďalším garantom kvality je tradícia a značka. Výroba produktov z ovocia sa začala v Prušánkach v roku 1986, keď zahájilo Kooperačné združenie pri RD Prušánky-Čejkovice spracúvanie ovocia na ovocné sukusy a koncentráty s obsahom sušiny 65 %. Neskôr sa od výroby sukusov, čo sú chemicky konzervované šťavy, ustúpilo a ďalej sa vyrábali iba koncentráty bez chemickej konzervácie. Spracúvalo sa tuzemské ovocie, a to hlavne jablká, višne, čierna a červená ríbezľa. Celá výroba koncentrátov bola realizovaná predajom tak tuzemským, ako aj zahraničným odberateľom. Na zvýšenie efektívnosti výroby pristúpilo združenie k finalizácii koncentrátov, čo sú polotovary do nealkoholických nápojov. V roku 1991 sa začala výroba ovocných nápojov Tetra Brik Aseptic s objemom 0,25 litra. Táto technológia zabezpečuje dosiahnutie 12-mesačnej lehoty trvanlivosti bez použitia konzervačných látok.

Od roku 1991 až do polovice roku 1993 sa nápoje vyrábali pod obchodnou značkou Fruko. O ich obľúbenosti svedčí i to, že názov Fruko sa stal takmer synonymom pre ovocný nápoj v škatuľke so slamkou. Od polovice roku 1993 sa používa značka Fruiko. V máji 1994 založili kooperační partneri akciovú spoločnosť Fruiko, ktorá pokračuje tak v spracúvaní ovocia, ako aj vo výrobe nápojov. Spoločnosť si udržuje silné postavenie na trhu a stále rozširuje paletu svojich výrobkov. V druhej polovici roku 1994 odštartovala výroba nápojov v obaloch s obsahom 1 liter. Toto balenie je vhodné tak na použitie v domácnostiach, ako aj na ľahkú manipuláciu a skladovanie v hoteloch a reštauráciách. Priaznivejší podiel ceny obalu k cene nápoja umožňuje baliť šťavy a nektáre s vyšším ovocným podielom aj bez toho, aby došlo k nárastu ceny v porovnaní so štyrmi kusmi nápojov 0,25 l. Prevažná väčšina nápojov sa expeduje do trhovej siete Českej a Slovenskej republiky prostredníctvom veľkoskladov rozmiestnených na celom území Čiech a Moravy. Pre zlepšenie organizácie práce a zvýšeného záujmu o nealkonápoje Fruiko bola od 3. 7. 1996 založená spoločnosti Fruiko Slovakia, s. r. o. so sídlom v Holíči. Táto spoločnosť prevzala všetku činnosť spojenú s objednávkami a predajom Fruika v Slovenskej republike.

“V súčasnosti rozširujeme sortiment o výrobky v PET fľašiach, ktoré sa tento týždeň oficiálne uviedli na trh,” uvádza L. Šašinka. Najmä zaujímavá pre zákazníkov bude ich cena - dvojlitrový nealkoholický nápoj by mal v predajniach stáť okolo 14 korún. Tu však treba povedať, že prušanský výrobca nedokáže úplne ovplyvniť konečné cenové relácie. “Náš problém je v tom, že nemáme vlastné predajne. Chceli by sme totiž, aby sa všetky ceny a zľavy, ktoré poskytujeme, premietli aj do cien na pultoch. V skutočnosti sa však stále stretáme so situáciou, keď výrobok predáme napríklad za štyri koruny, a následne zistíme, že v niektorých bratislavských obchodoch má cenu 8 - 10 korún. Čiže maržu si robí niekto iný, nie výrobca,” vysvetľuje L. Šašinka.

(by)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.