Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Svetové televízory za domáce ceny

V OVP Orava rok 2000 úspešný v príprave nových výrobkov

Všeobecná ekonomická situácia na Slovensku nie je pre malých a stredných podnikateľov veľmi priaznivá. Vláde sa zatiaľ nepodarilo vytvoriť žiadne nové impulzy na rozvoj malého a stredného podnikania. Daňové zaťaženie, odvodové povinnosti, zvyšovanie cien energií, pohonných látok a rôzne, aj nelogické vládne opatrenia, sťažujú život každému podnikateľovi. Rok 2000 je pre podnikanie jednoducho zložitý. Ak k tomu všetkému prirátame nízku kúpnu silu Slovákov, je ťažké byť slovenskou firmou na Slovensku a ešte pritom v pluse. Napriek všetkému sú v našej republike firmy, ktorým sa aj v biede slovenskej ekonomiky darí. Nesporne k nim patrí súkromná spoločnosť OVP Orava, s. r. o., Trstená - slovenský výrobca farebných televíznych prijímačov. Aj jej výrobky si možno kúpiť prostredníctvom splátkového predaja, najmä prostredníctvom spoločnosti Tecos plus.

Za rok 2000 firma očakáva lepšie výsledky vo všetkých ukazovateľoch ako v predchádzajúcom roku. Tržby presiahnu 1 miliardu Sk, čo znamená výrobu viac ako 100 000 farebných televíznych prijímačov. Výsledky za 10 mesiacov nasvedčujú tomu, že uvedené čísla sú reálne.

Nové a ocenené

Rok 2000 je pre OVP Orava úspešný aj z hľadiska prípravy nových výrobkov. Priaznivý trend sa začal už štvrtým štvrťrokom 1999, keď boli dané do výroby televízne prijímače so 100-Hz technológiou. Televízny prijímač CTV 28WHD41 získal vo februári t. r. certifikát kvality SLOVAK GOLD. Išlo o prvý na Slovensku vyrábaný televízor so širokouhlou obrazovkou a 100 Hz technológiou. Základným parametrom televíznych prijímačov so 100-Hz technológiou je ideálne stabilný obraz bez snímkového blikania, ktoré je príznačné pre bežné 50 Hz televízory. Digitálne spracovanie signálu umožňuje ďalšie nové funkcie a vlastnosti, ktoré pri analógovom spracovaní signálu nie sú možné. Sú to napríklad: digitálne obmedzenie obrazového šumu, zmrazenie obrazu, prepínanie obrazu, digitálne zostrenie farebných prechodov a pod. Dnes má OVP Orava vo svojej ponuke 100-Hz televízory s uhlopriečkou obrazovky 55, 63, 70 a 82 cm. Ich cena v porovnaní s rovnocennou ponukou na slovenskom trhu je podstatne nižšia.

Európska špička

Posledný rozmer obrazovky - 82 cm - patrí novému výrobku s označením 32WHD2000. V týchto dňoch začala firma jeho výrobu. Ide o televízny prijímač novej generácie. Technickým riešením a použitými komponentmi predstavuje vo svojej kategórii európsku špičku. Už vzhľadom je odlišný od doteraz vyrábaných televízorov. Použitá superplochá obrazovka Philips Black line Real Flat poskytuje zákazníkovi ideálne plochý obraz definovaný tak, aby sa čo najviac priblížil videniu ľudského zraku. Technické parametre, ktoré obsahujú špičkové televízory z OVP, sú v tomto type obohatené o ďalšie. Rozšírené sú napríklad možnosti funkcie PIP (obraz v obraze). Použitá koncepcia prináša zobrazenie jedného, troch alebo 12 obrázkov na pozadí hlavného obrazu. Znamená to, že zákazník môže mať súčasne prehľad o trinástich prijímaných programoch. Zároveň je umožnené používateľské nastavenie parametrov obrázkov nezávisle od hlavného obrazu. Užívateľské menu je v štyroch jazykoch - k doterajšej slovenčine, češtine a angličtine pribudla nemčina. Čo však zákazníka zaujme na prvý pohľad, je jeho exkluzívny vzhľad. Prijímač je osadený v drevenej skrinke a dodávaný, ak si to, pravda, želá zákazník, aj so stolíkom. Stolík je osadený subwoofwerovým systémom a poskytuje priestor na praktické umiestnenie prístrojov audio a video. Celá zostava, keď si ju navyše zákazník farebne zladí s nábytkom (aj takú možnosť poskytuje výrobca), vytvorí kompaktné audiovizuálne centrum.

Výrobok roka

Posledná novinka z OVP zaujala aj návštevníkov výstavy ELO SYS 2000, ktorá sa nedávno konala v Trenčíne. Televízor CTV 32 WHD2000 tu získal vzácne ocenenie - Elektrotechnický výrobok roka. V krátkej histórii firmy je to už druhé ocenenie tohto typu. V roku 1997 si rovnaké odniesol multimediálny televízor.

V týždni konania výstavy ELO SYS získal tento výrobok ešte jedno ocenenie - Nadácia Slovak Gold mu udelila certifikát kvality SLOVAK GOLD.

Televízor CTV 32WHD2000 patrí k nadštandardným výrobkom firmy. Jeho cena do 60 000-tisíc Sk ho zaraďuje k cenovo náročnejším výrobkom. Výrobca bude tento typ výrobku dodávať vlastne na objednávku konečného zákazníka. Ten si môže vybrať aj jeho povrchovú úpravu - čierna, jaseň, dub, čerešňa a mahagón. Výrobcom skrinky je totiž LIPTONA Ružomberok, a tak možnosť výberu povrchovej úpravy je bez problémov.

Prichádza „žatva“

V týchto dňoch OVP Orava vyrába naplno. Posledný štvrťrok býva pre výrobcu televízorov žatvou. Veľa zákazníkov sa práve v tomto období rozhoduje o kúpe televízora. Len aby boli všetky potrebné komponenty. V tomto čase totiž všetci výrobcovia vyrábajú naplno, a tak problémy s materiálom nie sú ničím zvláštnym. K najvážnejším sa zaradil problém obrazoviek. Generálny riaditeľ Ing. Jozef Sitek k tomu dodáva: „Aj napriek tomu, že firma Philips, náš najväčší dodávateľ súčiastok vrátane obrazoviek, garantovala dodávky materiálu na rok 2000 na základe uzatvorených kontraktov, v podstate od začiatku tohto roka dohody nenapĺňala. Tým bola v OVP ohrozená výroba televíznych prijímačov. Keďže sme chceli udržať zamestnanosť, kvalitu, spoľahlivosť a dobré meno našej značky, museli sme situáciu riešiť v spolupráci s inými firmami. V súčasnosti zabezpečujeme obrazovky od takých renomovaných výrobcov, ako sú Thomson, Panasonic a Toshiba a plníme požiadavky našich obchodným partnerov v plnom rozsahu. Plnenie zabezpečujeme aj v predĺžených zmenách. Jednoducho, robíme všetko pre to, aby bolo na predvianočnom trhu dostatok našich výrobkov a v celom sortimente.“

Za obchodmi do Mníchova

Mať v oblasti komponentov zabezpečený budúci rok je jedným z cieľov účasti OVP Orava na výstave ELEKTRONIKA v Mníchove. V dňoch 21. až 24. novembra sa firma ako jediná zo Slovenska zúčastňuje na tomto svetovom stretnutí výrobcov komponentov pre spotrebnú elektroniku. Okrem toho, že tu OVP predstaví svoje mechanické súčiastky, má manažment firmy naplánované stretnutia so svojimi dodávateľmi.

Cecília Matysová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.