Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Ľudia neradi dlhujú, ale splátky berú

Splátkový predaj, ako ho vidia pracovníci v obchodoch

S ponukami predaja na splátky akoby sa vrece roztrhlo. Aké sú však skúsenosti obchodníkov? Majú zákazníci taký záujem o predaj na splátky, akoby sa dalo pri nízkej kúpyschopnosti slovenských občanov predpokladať?

Adrián Remža, vedúci Domu kobercov Trend v Bratislave nám povedal, že predaj na splátky zaviedli asi pred pol rokom, pretože chceli byť bližšie k zákazníkovi, poskytnúť mu nejakú výhodu. Najnižší možný nákup na splátky je v hodnote 3000 Sk, čo je podmienka spoločnosti Unikredit, prostredníctvom ktorej splátkový predaj realizujú. Nedá sa však povedať, že by táto forma predaja našla nejaký veľký ohlas, za celých šesť mesiacov totiž uzavreli asi iba 15 zmlúv o predaji na splátky.

Matilda Krajčovičová, predavačka v Kuchynskom a parketovom štúdiu P&Ľ Špaček v Bratislave-Karlovej Vsi hovorí, že zavedením predaja na splátky od januára tohto roka reagovali na výslovný dopyt zákazníkov. Napriek tomu nie je predaj na splátky u nich rozhodujúci, aj keď ho realizujú prostredníctvom dvoch lízingových (Unikredit, Quatro) a jednej kreditnej (Home Credit) spoločnosti. Ľudia obyčajne kombinujú, za hotovosť kúpia kuchyňu a zabudované spotrebiče potom kúpia na splátky. Z praxe môže povedať, že mnohí zákazníci by aj chceli tovar na splátky, ale nie sú si istí, že sa im podarí udržať si prácu, a tak riešia svoje nákupné problémy ináč.

Zavedením predaja fotoprístrojov na splátky asi pred rokom sledoval Ondrej Bruncko, majiteľ predajne s fotoaparátmi a servisu fotoaparátov Booft v Ružomberku zvýšenie predajnosti ponúkaného tovaru. Podľa neho sa to však nie veľmi darí, podľa jeho mienky ľudia u nás sa neradi zadlžujú. Predaj na splátky tvorí len zanedbateľné percento obratu predajne, ale je to predsa len služba zákazníkovi navyše. Ponúkajú ju prostredníctvom ružomberskej firmy EFEKT Leasing, s. r. o, ktorá sa svojim dobrým zákazníkom odvďačuje tým, že po korektnom dodržiavaní podmienok prvej zmluvy „o finančnej výpomoci“ už pri ďalších nie je potrebný ručiteľ.

Na rozdiel od predchádzajúcich Eva Kaveschanová, vedúca obchodného oddelenia ACOM Košice, s. r. o., nás informovala, že predaj na splátky tvorí u nich väčšiu časť predaja do domácností. Ich doménou je výpočtová a kancelárska technika. Na splátky začali predávať pred dvoma rokmi, pretože chceli jednak podporiť svoj biznis, jednak sa priblížiť zákazníkovi. Splátkový predaj je v ich vlastnej réžii, jeho prefinancovanie si zabezpečuje firma sama. Zákazník si môže vybrať z troch výšok akontácií - 34, 42 a 50 percent, od ktorých sa potom odvíja výška splátok. Skúsenosti s predajom na splátky majú veľmi dobré, túto formu využívajú okrem domácností väčšinou malí podnikatelia. Za dva roky mali vari iba jeden či dva prípady, keď museli zákazníkov penalizovať za oneskorené

Zuzana Krútka

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.