Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vlastná činnosť a tridsať dcér

B.M.G. Invest oslavuje šieste výročie vzniku

Už o niekoľko dní si známa košická spoločnosť B.M.G. Invest pripomenie šieste výročie svojho vzniku. Za ten čas sa jej podarilo prepracovať sa na vedúcu pozíciu medzi spoločnosťami zhodnocujúcimi finančné prostriedky obyvateľstva v SR. Podľa posledných údajov, ktoré spoločnosť zverejnila v októbri, využíva jej služby v súčasnosti vyše stotisíc obchodných partnerov a pracuje s objemom 3,5 mld. slovenských korún. B.M.G. Invest je dnes chrbticou finančnej skupiny Horizont Slovakia, ktorá zahŕňa vyše tridsať spoločností pôsobiacich v rôznych oblastiach a zamestnáva viac ako tisíc ľudí na Slovensku i v zahraničí. Pri tejto príležitosti sme požiadali o rozhovor predsedu predstavenstva a prezidenta spoločnosti Horizont Slovakia, o. c. p., a. s., Vladimíra Fruniho.

Spoločnosť B.M.G. Invest je podľa najnovších prieskumov lídrom na trhu zhodnocovania finančných prostriedkov obyvateľstva. Agentúra Markant uviedla, že služby B.M.G. Investu využíva najviac ľudí. Ako a kedy sa vlastne zrodila myšlienka založiť B.M.G. Invest?

– Pred šiestimi rokmi bol na Slovensku nedostatok kapitálu na podnikanie. Jednou z možností, ktoré naše zákony umožňujú, je ponúknuť občanom účasť na podnikaní v podobe tichých spoločníkov, čo sme začali realizovať. Ponúkli sme obojstranne výhodnú spoluprácu, o ktorú prejavilo záujem mnoho obyvateľov. Za poskytnutie finančných prostriedkov, ktoré nám pomohli uskutočniť podnikateľské zámery, ponúkame ich výhodné zhodnotenie. Tak vznikla v decembri roku 1994 spoločnosť B.M.G. Invest.

Práve výška percent, o ktoré zhodnocujete finančné prostriedky obyvateľov, je z času na čas terčom kritiky. Ponúkate podstatne výhodnejšie podmienky ako banky, napríklad zhodnotenie až o 40 percent.

– Toto vysvetľujem pomerne často. Vyčítajú nám tých vyše 40 percent, ale pravda je iná. V B.M.G. Invest ponúkame zhodnotenie od 12 do 48 percent, podľa lehoty viazanosti prostriedkov. Čím dlhšia viazanosť, tým vyššie zhodnotenie, pričom dĺžku viazanosti si určuje každý partner sám. V období január až november 2000 sa priemerné výnosy pohybovali v rozpätí 26 až 28 percent hrubého výnosu ročne. A to sú čísla, o ktorých sa dá pri podnikaní na Slovensku reálne hovoriť, pričom nespomíname podnikateľské pôsobenie v zahraničí.

Aké sú v súčasnosti hlavné aktivity skupiny Horizont Slovakia na Slovensku a v zahraničí?

– Horizont Slovakia dnes okrem vlastnej činnosti podniká aj prostredníctvom vyše tridsiatich dcérskych spoločností, ktoré pôsobia vo finančnej oblasti, v obchode, v ekologickom odbore, v mediálnej sfére, v oblasti využitia voľného času a hier. Máme však aj významné zahraničné aktivity. Samotná akciová spoločnosť Horizont Slovakia je obchodníkom s cennými papiermi, máme vlastné zmenárne, realitnú kanceláriu, stávkové kancelárie, poskytujeme audiotextové služby. Dcérska investičná spoločnosť Technoinvest sa momentálne nachádza v procese transformácie na správcovskú spoločnosť Proficont, ktorá už onedlho začne ponúkať ľuďom možnosť investovať prostredníctvom vo svete veľmi obľúbených fondov. Horizont vlastní 34-percentný podiel v poisťovni Tatra, pričom do poisťovníctva sme prenikli ako vôbec prvý takzvaný nebankový subjekt na Slovensku. B.M.G. Invest ponúka okrem iného aj lízingové služby prostredníctvom B.M.G. leasing, ktorý dnes pozná takmer polovica obyvateľov Slovenska.

Zo spoločností zaoberajúcich sa obchodom spomeniem Hummer Slovakia, ktorá sa okrem predaja automobilov značky Hummer na Slovensku, v Česku, Maďarsku a na Ukrajine zaoberá aj predajom snežných a vodných skútrov, motocyklov, motorových bicyklov, terénnych bugín a štvorkoliek. Novinkou je možnosť prenajať si vozidlo Hummer aj so šoférom napríklad na jazdu v teréne. V ekologickej sfére by som rád poukázal na výstavbu malých vodných elektrární do výkonu 1 MW. Onedlho začne do energetickej siete dodávať elektrinu už štvrtá elektráreň a Horizont Slovakia bude jedným z najväčších neštátnych výrobcov elektrickej energie na Slovensku. V oblasti zahraničných aktivít je asi najznámejšie naše pôsobenie v Rumunsku, kde spoločnosť Horizont SRL získala ako jediná neštátna firma povolenie na prevádzkovanie stávkových kancelárií. Úspechy v Rumunsku nás povzbudili, aby sme túto činnosť rozšírili aj do Chorvátska. Firma Horizont Novi Sad zasa začína s predajom osobných automobilov istej renomovanej európskej automobilky v Juhoslávii a Bosne a Hercegovine. To je iba niekoľko príkladov a mohol by som vymenovať mnoho ďalších.

V poslednom čase ste podporili aj niektoré významné kultúrne podujatia, prispievate na charitu, to je dnes skôr výnimka.

– Áno. Máme pocit, že ľudia od nás čakajú aj niečo navyše, nielen suchý profesionálny, takpovediac obchodnícky vzťah. Chcú, aby sme podporili čosi, čo im spríjemní život, chcú, aby sme pomohli tam, kde treba. Preto sme tento rok pozvali niekoľko desiatok detí z detských domovov do nášho rekreačno-rehabilitačného zariadenia v Lubine, podporili sme organizátorov Bratislavských jazzových dní Horizont 2000, prispeli sme na opravu vitrážových okien na Dóme svätého Martina v Bratislave, sme generálnym partnerom Medzinárodného filmového festivalu Bratislava 2000, detskej nemocnici na Moyzesovej ulici v Košiciach sme zaplatili kúpu potrebného medicínskeho prístroja. Ďalej sa chystáme podporiť zdravotníctvo aj v celoslovenskom meradle. Podpora tých, čo to potrebujú, je vlastne jediná forma, ktorou šieste výročie spoločnosti B.M.G. Invest oslávime.

Vladimír Jablonický

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.