Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čo by na to povedal Švejk?

I. Gašparovič má znápojov najradšej dobré pivo

Vo Washingtone je veľká piváreň, o ktorej hovoria, že má v ponuke viac ako 2400 druhov pív. Bývalý predseda slovenského parlamentu Ivan Gašparovič, ako nám prezradil, tam našiel slovenské aj české. „Prekvapilo ma, že napríklad náš Zlatý bažant bol evidovaný v kolónke českých pív. V pitnom lístku, ktorých sme si vypýtali viac, potom členovia našej delegácie škrtali a prepisovali toto pivo do slovenskej rubriky. Týmto svojím zážitkom chcem povedať, že niekedy môže byť pivo veľmi dobré, ale ak nemá pôvod v krajine, o ktorej sa vie, že je krajinou piva, tak nie je akceptované, hoci chuťovo sa vyrovná dobrým značkám,“ povedal nám terajší poslanec NR SR, keď sme ho oslovili po tom, ako si pochutnal na tomto nápoji v stánku topoľčianskeho Topvaru počas Agrokomplexu v Nitre.

Čo spája politiku a pivo?

- Pri bilaterálnych, osobných a súkromných stretnutiach dobre sa poznajúcich, a to aj svetových politikov, pivo nikdy nechýba. Rozhovor je potom familiárnejší, príjemnejší. Takže si myslím, že pivo v politike zohráva aj

pozitívnu úlohu.

Vtedy vo Washingtone si členovia mojej delegácie vyberali najprv pivá rozličných značiek. Chceli ich ochutnať a objednali si ich. Keď prišiel čašník, povedal som mu, aby objednávky škrtol a všetkým priniesol Martiner. Naši protestovali, ale chcel som, aby ukázali, ako im chutí.

Aká bola reakcia čašníka?

- Priniesol ho a potvrdil, že je dobré.

Slovenské vlády sústavne zvyšujú spotrebnú daň na pivo. V Česku sa hovorilo, že ak zdražie pivo, padne vláda. Zdá sa, že to už ani tam, ani u nás nefunguje...

- Pivo patrilo aj v minulosti k dennej potrebe človeka. Zdá sa však, akoby dnes bolo len pre solventnejších. Jeho cena sa zvyšuje skoro z roka na rok. Áno, pri zvyšovaní cien piva Švejk vždy prorokoval, že je to dôvod na

pád vlády.

V tých časoch to bolo myslené možno na českých „pántátov“ Dnes cena piva úmerne stúpa s nákladmi na výrobu, a to je pre menej solventných prekážka konzumácie.

Aký je váš vzťah k pivu?

- Z nápojov ho mám najradšej. Aj z hľadiska zdravotného, ak sa to nepreženie, pivo je vhodné na trávenie po každej konzumácii stravy. Mám rád slovenské pivá. Nechutia mi americké, holandské, teda tzv. ľahké. Mám rád dobré, horkejšie pivo, také, aké vyrábajú napríklad v Topoľčanoch, Bytči... Myslím, že na Slovensku nie sú také, ako o nich nedávno hovoril premiér českej vlády Miloš Zeman. U nás sú pivá

čoraz lepšie.

Slovenskí pivovarníci dosahujú svetovú úroveň. Napokon, svedčí o tom aj fakt, že svetové značky ako Heineken majú veľký záujem dostať sa do našej pivárskej spoločnosti. Či som bol na európskom kontinente, v Ázii, Amerike alebo Austrálii, všade som sa stretol so slovenskými pivami, čím som bol, mierne povedané, prekvapený.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.