Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Rakúsko treba mať rád

Zmes histórie, turistiky, romantiky, športov a prírodných krás

Vďaka svojej výhodnej geografickej polohe patrí Rakúsko k obľúbeným cieľom návštevníkov z celého sveta. Dokumentuje to aj fakt, že krajinu medzi Bodamským a Neziderským jazerom navštívi ročne asi 17 miliónov turistov. Tento štát v srdci Európy čaká na všetkých, aby ponúkol svoje bohatstvo a krásu. Napriek svojej malej rozlohe – 83 854 km2 - sa vyznačuje mimoriadnou rozmanitosťou prírody, historickými pamätihodnosťami pripomínajúcimi bohatú minulosť a pestrým kultúrnym životom.

Nemusíte absolvovať ani náročné dlhé cestovanie, aby ste sa dostali od jedného zaujímavého miesta na

druhé. Široké autostrády, rozvinutá infraštruktúra umožnia objaviť alpskú krajinu krížom-krážom. Dokonca sa autom pohodlne dostanete k tesnej blízkosti najvyššieho štítu Grossglockner (3797 m) vo Vysokých Taurách. Známa 47,8 km dlhá a v priemere 8 m široká alpská cesta (vybudovaná v rokoch 1930 - 1935) vás dovedie až do výšky 2576 m. Cesta je zjazdná od mája do novembra a pohľad na mohutné, večne zasnežené ľadovce upúta neopakovateľným čarom. Rakúsko je rozdelené na deväť spolkových krajín.

Burgenland - príroda a kultúra

Najmladšou z krajín je Burgenland, ktorá sa rozprestiera na východe okolo jazera Nezider. Burgenland ponúka aj najviac slnečných dní Rakúska, ktoré lákajú turistov na rôzne športové a kultúrne aktivity. Bahenné jazero Nezider je najväčšou stojacou vodou strednej Európy, ktoré je zásobené prevažnou mierou z podzemných prameňov. Zaujímavosťou jazera je obsah solí, ktorého koncentrácia sa mení podľa hladiny vody. V lete teplota vody dosahuje až 26 stupňov. Vďaka výborným poveternostným podmienkam je rajom pre surfistov. V zime jazero zamrzne a ponúka vynikajúcu možnosť na korčuľovanie, ale aj na plachtenie po ľade. Okolie jazera je chránenou oblasťou, v ktorej žije vyše 200 zriedkavých vodných vtákov.

Hovorí sa, že všade, kde sa pestuje hrozno, vládne pohostinnosť, a tak je to aj v Burgenlande. Nespočetné množstvo malých vinární, hostince a reštaurácie pozývajú návštevníkov na príjemné posedenie pri poháriku vína a chuťové pohánky prebudia špeciality domácej kuchyne, na ktorých cítiť spoločnú minulosť so slovenskou a maďarskou kultúrou. Ku každoročným nezabudnuteľným zážitkom patria divadelné predstavenia na prírodných javiskách. Vyvrcholením kultúrnej sezóny v tomto roku v St. Margarethen je uvedenie Cigánskeho baróna od Johanna Straussa, kým milovníci opier na javisku na brehu Neziderského jazera v Mörbischi sa môžu započúvať do prekrásnych melódií Verdiho Nabucca.

Návštevníci Burgenlandu by nemali obísť ani Eisenstadt, hlavné mesto spolkovej krajiny. Obyvatelia mesta sú právom hrdí na to, že 30 rokov tu pôsobil ako dvorný kapelník Joseph Haydn. Po prehliadke stredovekého zámku rodiny Esterházyovej si môžu hostia oddýchnuť v jednom z najkrajších parkov Európy.

Pri dnešnom uponáhľanom živote nesmieme zabudnúť ani na naše zdravie. Príjemné chvíle oddychu ponúkajú termálne kúpaliská s pestrou paletou možností telesnej a duševnej relaxácie napríklad v Bad Tatzmannsdorfe. Renomované areály sú vybavené aj so športovými ihriskami a zaručujú bohatý program návštevníkom všetkých vekových kategórií.

Voralbersko - nemecký vplyv

Najzápadnejšiu časť Rakúska, ktorá má aj najmenší počet obyvateľstva, tvorí Voralbersko. Táto oblasť sa podstatne líši od ostatných časti Rakúska: je jediná pod nemeckým vplyvom. Čo znamená okrem prehnanej šetrnosti aj pre Rakúšanov nezrozumiteľný dialekt. Na malom území krajiny medzi Bodamským jazerom a vrchom Arlberg sa je prechod zo sveta ľadovcov k nížine Rýna. Bodamské jazero sa preslávilo svojím prírodným javiskom, na ktorom - v hlavnom meste Bregenz - sa každoročne uskutočňuje jeden z najznámejších operných festivalov sveta. Pochopiteľne, opäť nechýbajú ani svetoznáme lyžiarske strediská, ako napríklad Zürs alebo Lech, v ktorých sú stálymi hosťami členovia európskych kráľovských rodín.

Tirolsko - zimné športy

Východnú stranu Arlbergu obývajú hrdí Tirolčania. Krajina so svojimi horskými oblasťami a romantickými údoliami je „eldorádom“ extrémnych športovcov a odvážnych lyžiarov. Tirolsko sa preslávilo ako usporiadateľ svetových zimných podujatí. Hlavné mesto Innsbruck sa môže pýšiť, že dvakrát mu bolo udelené právo usporiadať zimné olympijské hry. Už z diaľky zaujme uprostred mesta týčiaci sa skokanský mostík, na ktorom sa každý rok uskutočňujú Novoročné skokanské preteky. Ďalšie tirolské športové stredisko je St. Anton am Arlberg. Počas MS v alpských disciplínach v roku 2001 bude hostiteľom svetovej lyžiarskej elity. Netreba zabudnúť ani na najťažšiu zjazdovku svetového pohára v Kitzbüheli. Kto nemá odvahu pustiť sa zasneženou traťou, pred ktorou majú rešpekt aj skúsení profesionáli, môže ju vyskúšať v lete na horskom bicykli. Odvážnym sa ponúkajú aj divoké horské rieky na rafting. Napätie zaručené! Kto sa chce vyhnúť takýmto dobrodružstvám, môže obdivovať pôvabné, typické drevené chaty, ktoré mestečku dodávajú malebný vzhľad. Alebo ochutnať lahodné tirolské knedlíky.

Korutánsko - krajina jazier

Najjužnejšiu časť Rakúska predstavuje spolková krajina Korutánsko, na ktorého území sa uprostred impozantných hôr nachádza okolo 200 jazier. Medzi obyvateľmi Rakúska má pravdepodobne najzvučnejšie meno jazero Wörther, na ktorého brehu trávia svoje letné dovolenky takí prominenti ako miliardár Friedrich Karl Flick, nestarnúci spevák Udo Jürgens či tenisová hviezda Thomas Muster. Ak chce niekto bývať pod jednou strechou s bohatými, musí sa ubytovať v hoteli Schloss Seefels a ak má šťastie, stretne tam Toma Jonesa, Haralda Juhnkeho alebo Al Bana. Známy je aj tunajší pulzujúci nočný život. Nespočetné množstvo podujatí, koncerty, ale aj bary, zábavné podniky, ktoré sú otvorené do skorých ranných hodín, prispievajú k dobrej pohode. Komu zostane ešte trochu energie a chuti, má možnosť sa vybrať na pešie túry do neďalekého Národného parku Nockberge.

Korutánsko má vlastne dve hlavné mestá: oficiálnym je Klagenfurt, ale jeho žiarlivým konkurentom je Villach, moderné, ale súčasne aj romantické kultúrne a kongresové mesto s 900-ročnou tradíciou. Nielen jeho hodnotné kultúrno-historické pamiatky lákajú turistov, ale aj mimo Rakúska sú dobre známe divadelné, operné, koncertné predstavenia na najvyššej úrovni v rámci Korutánskeho leta. Tí, ktorí dajú radšej prednosť veselým, pouličným podujatiam s nenútenou atmosférou, mali by zavítať do mesta počas fašiangového obdobia a ochutnať rôzne druhy špeciálneho pšeničného piva. Mesto je bohaté aj na termálne pramene. Už Kelti a Rimania - a neskôr v 16. storočí známy villachský lekár Paracelsus - poznali a využívali ich liečebné účinky.

Klagenfurt vyrástol na mieste starodávnej usadlosti ležiacej v Klagenfurtskej kotline. Nezabudnuteľným zážitkom je prechádzka starým mestom, ktorá je o to príjemnejšia, že všetky dôležité časti mesta sú uzavreté pre autá. Malebné arkádové nádvoria poskytujú miesto kaviarňam, butikom, ale aj reštauráciám, v ktorých vám ochotne ponúknu korutánsku špecialitu „Kasnudeln“. Popri krásnych historických budovách si pozornosť zaslúži znak Klagenfurtu, ktorý sa nachádza na fontáne na Novom námestí a predstavuje draka. Podľa povesti v močiari žijúci strašný drak si vyžiadal veľké množstvo ľudských životov, kým nad ním nezvíťazil odvážny rytier a zachránil tak mesto od zániku.

V Korutánsku sa ani v zime návštevníci nenudia. Lákavé lyžiarske túry na ligotavých snehových poliach, korčuľovanie na zamrznutých jazerách, sánkovanie, lyžovanie na dobre pripravených tratiach, výlety na koči spĺňajú aj tie najsmelšie očakávania hostí s rozličným záujmami.

Salzburg - soľ nad zlato

Národný park Vysoké Taury, ktorý spája Korutánsko a spolkovú krajinu Salzburg, je predovšetkým cieľom vášnivých turistov, ktorí obdivujú a milujú neporušenú prírodu. Región je bohatý na náleziská soli a odtiaľ pochádza aj jeho meno - Soľnohradsko -, veď aj z rozprávky vieme, že soľ je dôležitejšia ako zlato. Krajina poskytuje dovolenkárom všetko a v každom ročnom období, čo k spokojnosti potrebujú: historické pamiatky, idylickú prírodu s jazerami s tyrkysovo-modrou vodou, nad ktorými sa týčia mohutné pohoria, hodnotné kultúrne podujatia a labužnícke krajinské špeciality. Medzi najpozoruhodnejšie starobylé budovy patrí hrad Mauterndorf, letné sídlo salzburských arcibiskupov, nachádzajúce sa v romantickom prostredí hustých lesov, a impozantné opevnenie Hohenwerfen. Niekoľko kilometrov severne od Werfenu, v najväčšej objavenej ľadovej jaskyni sveta (celková dĺžka 50 km), sa môže návštevník pokochať v bizarných tvaroch, ktoré svojou nepravidelnou prácou vytvoril ľad. Vchod do jaskyne sa nachádza vo výške 1641 m a turistov tam dopraví autobus alebo kabínková lanovka. Kto chce zdolať prírodu a túži po dobrodružstve, môže preveriť svoje sily a vyskúšať svoju odvahu pri raftingu na divokých vlnách rieky Salzach.

Samozrejme, aj salzburská krajina je bohatá na vychýrené strediská zimnej a letnej turistiky a športu, v ktorých sa po náročnom športovaní príjemne oddychuje v termálnych kúpeľoch. Už Rimania vedeli, že telesné a duševné zdravie má svoje korene v blahodarných kúpeľoch. Preto je častým cieľom turistov Gastein. Zaujímavosťou tunajších termálnych prameňov je obsah radónu vo vode.

Rovnomenné hlavné mesto krajiny je známe ako rodisko skladateľa W. A. Mozarta a preslávilo sa hudobným festivalom. V srdci mesta stojí prepychová bývalá rezidencia salzburských biskupov so svojimi prekrásnymi reprezentačnými miestnosťami. Nad vežami ako symbol Salzburgu vládne najväčší hrad Európy z 11. storočia. Hosťom mesta sa odporúča zostať do nedele, keď sa podľa tradície podáva kulinárska špecialita „Salzburská pečienka“. Inšpiráciou pre cestovateľské duše by mala byť jedna z najpôsobivejších oblasti Rakúska, Salzkammergut so svojimi jazerami a horami. Tvorí prirodzenú hranicu medzi krajinami Salzburg a Štajersko.

Štajersko - zelené srdce Rakúska

Štajersko prekvapuje svojou rozmanitosťou: nekonečné veľhory a ľadovce na severozápade, slnečné vinohrady na juhu, široké lúky, všadeprítomná zeleň a úrodná ovocinárska oblasť na východe. Hovorí sa, že každé druhé jablko je vypestované v Štajersku. Domáci aj preto nazývajú svoju krajinu „zeleným srdcom“ Rakúska. Pohorie Dachstein patrí medzi najčastejšie navštevované horské oblasti. Vynikajúco vybavené strediská na alpské a severné lyžovanie každoročne prilákajú nielen rekreačných, ale aj profesionálnych lyžiarov. Najvýznamnejšie pútnické miesto Rakúska je Mariazell, v ktorom dominantnou budovou je kostol z 12. storočia. Hlavné mesto krajiny Graz očarí bohatou históriou, ktorá dýcha z každého domu. Kedysi slávne mesto, v ktorom sídlili grófi a arcivojvodovia rodiny Habsburgovcov, je dnes mestom študentov. Obraz mesta charakterizujú najmä gotické a barokové kostoly a paláce. Znakom mesta je hodinová veža zo 16. storočia. Pri oddychu po prechádzke sa odporúča ochutnať hovädzie mäso, ku ktorému sa podáva sladko-kyslá tekvicová omáčka a zapiť ho sa odporúča špeciálnym vínom „Schilcher“ z juhu Štajerska.

Horné Rakúsko - krajina protikladov

Horné Rakúsko sa často označuje za krajinu protikladov: severne od Dunaja sa tiahnu turistami neobjavené prísne, ale zároveň aj pôsobivé žulové skaly, kým na juhozápade obdivuhodná symbióza prírody a kultúry ponúka ideálne podmienky na rekreačný pobyt. Krásou okolia bola očarená aj Sissy, manželka cisára Františka Jozefa I. Pravidelne trávila svoje voľné chvíle v kúpeľnom mestečku Bad Ischl, kým panovník poľoval v okolitých lesoch. Ak sa už návštevníci vydajú po stopách cisárskeho páru, mali by zavítať aj do neďalekého Hallstattu. Mesto už počas Rímskej ríše bolo známe svojimi bohatými náleziskami soli. V tomto okolí sa nachádzajú aj priezračné jazerá Attersee, Traunsee, Mondsee a Hallstättersee, ktoré poskytujú idylické podmienky a pestrý výber služieb na rodinnú dovolenku. Oplatí sa však odhodlať aj na malú obchádzku, a pretože všetci sme boli, alebo ešte sme deťmi, navštíviť v zámku Wachen zaujímavo a s veľkou láskou zariadené Múzeum detského sveta. Hlavné mesto Linz sa stalo v priebehu 19. storočia priemyselným centrom. Napriek tomu sa na každom kroku stretávame s významnými pamätihodnosťami barokového umenia. V blízkosti mesta, na mieste koncentračného tábora, stojí pomník Mauthausen, pripomínajúci neslávnu minulosť Rakúska.

Dolné Rakúsko - romantika a dejiny

Dolné Rakúsko je najväčšou spolkovou krajinou Rakúska. Na východe kopcovitý vinohradnícky kraj, na severe pokrytý hustými lesmi, ktoré hrajú rôznymi odtieňmi. Romantická Dunajská nížina medzi barokovými kláštormi Melkom a Gottweigom láka tak isto, ako aj výlet bicyklom z Hainburgu do Viedne cez Národný park Donauau. K najstarším, ale aj najkrajším mestám Rakúska patrí Krems. Odtiaľ už je len skok do Dürnsteinu, kde medzi zrúcaninami ešte cítiť ducha dejín z obdobia neochvejného hrdinu Richarda Levieho Srdca, ktorý tu bol väznený. Na jeseň patrí k najväčším atrakciám vinobranie. Do konca novembra vinohradníci tejto oblasti organizujú 600 oberačkových slávností spojených, pochopiteľne, s ochutnávkou vín.

Viedeň - európske centrum

Na našom putovaní sme sa dostali do poslednej spolkovej krajiny, ktorá je zároveň aj hlavným mestom republiky, do Viedne. Leží na Dunaji a je jedným z európskych stredísk politického a kultúrneho života. Ako hlavné mesto neutrálneho štátu sa stalo sídlom mnohých medzinárodných organizácií a často býva dejiskom významných politických rokovaní. Predstaviť cisárske mesto niekoľkými vetami je nemožné. Z množstva stavieb a kultúrnych pamiatok, ktoré sú pýchou mesta, spomeňme aspoň Dóm sv. Štefana a bývalý cisársky zámok Schönbrunn. Ďalšou zaujímavosťou je mestská časť Grinzing s príjemnou, priam vidieckou atmosférou a typickými hostincami (Heurigen), kde návštevník vždy dostane čerstvo upečený jablkový alebo tvarohový závin.

Pokúsili sme sa predstaviť - bez nároku na úplnosť - niekoľko zaujímavých miest Rakúska. Nezávisle od toho, či hosť prichádza na návštevu v zime alebo v lete, zaujíma sa o kultúru, umenie alebo športové aktivity, odchádza spokojný, s nezabudnuteľnými zážitkami a s túžbou onedlho sa vrátiť a objaviť aj ostatné atrakcie tejto pozoruhodnej, pohostinnej krajiny, pretože Rakúsko jednoducho treba mať rád.

Katarína Lokšová

Viedeň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.