Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Kritika MMF pre rozpočet

Rakúska vláda prinútená robiť výraznejšie škrty

Medzinárodný menový fond sa vo svojom májovom hodnotení rakúskej ekonomiky pripojil ku kritickým hlasom na adresu spomaleného postupu vlády pri znižovaní rozpočtového deficitu. Vo výročnej správe, ktorú 24. mája zverejnila Rakúska národná banka, však MMF uviedol, že ekonomický rast tohto roku prekročí vládne prognózy. Hrubý domáci produkt (HDP) Rakúska by mohol podľa správy MMF v tomto roku stúpnuť až o 3,5 percenta po zvýšení o 2,2 percenta v minulom roku. Štátom financovaný Ústav ekonomického výskumu (WIFO) v apríli odhadol tohoročný rast HDP na 3,1 percenta a predchádzajúcu prognózu tak revidoval mierne hore.

Misia MMF však v súlade so správou, ktorú Viedni poslali ministri financií EÚ a rakúska centrálna banka, došli k záverom, že vláda musí k zaisteniu rozpočtovej stability urýchliť rozpočtové škrty. Vláda tohto roku predpokladá podiel rozpočtového deficitu na HDP na 1,7 percenta, čo je jeden z najväčších deficitov v EÚ, a do roku 2003 má byť schodok podľa strednodobej prognózy stále ešte 1,3 percenta HDP.

Šéf misie MMF v Rakúsku Hans Flickenschild uviedol, že tohoročný pokles deficitu rozpočtu z vlaňajších dvoch percent je založený len na vyšších príjmoch v dôsledku silnejšieho ekonomického rastu. Vyzval preto viedenský kabinet ku škrtaniu výdavkov, čo by sa malo zabezpečiť znížením štrukturálneho deficitu, a odporučil vyrovnať rozpočet do roku 2003. Za možné oblasti úspor Flickenschild označil zdravotníctvo, dôchodky, rodinné a detské prídavky, výdavky na administratívu, subvencie pre poľnohospodárov a dotácie na bývanie.

Rozpočtové problémy Rakúska spolu s jeho politickou izoláciou v EÚ pre účasť Haiderových krajne pravicových Slobodných vo vláde toho roku zvýšili prirážku k výnosom rakúskych vládnych dlhopisov oproti podobným nemeckým „bundom“ asi na 0,34 percentného bodu z historického priemeru okolo štvrtiny bodu. To viedlo k tomu, že rakúske subjekty majú vyššie náklady na pôžičky.

Minister financií Karl-Heinz Grasser priznal, že ak má Rakúsko splniť požiadavky paktu rastu a stability EÚ a strednodobo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, musí pristúpiť k nepopulárnym reformám. „Berieme varovné slová MMF veľmi vážne,“ povedal Grasserov tlačový hovorca a dodal, že už tohto roku na jeseň bude predložený ambiciózny program rozpočtových reforiem. Minister za Slobodných však má pre rozpočtové škrty veľmi obmedzený priestor, pretože koaličná dohoda s Ľudovou stranou zahŕňa rozšírenie prídavkov na deti a príspevkov v materstve. Bývalý šéf Slobodných Jörg Haider dokonca pohrozil, že Slobodní vystúpia z vládnej koalície, ak sa zvýšenie prídavkov neuskutoční podľa plánu v roku 2002.

(ČTK/jnk)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.