Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Kde zobrať peniaze na auto?

Krátky pohľad na lízingové ponuky

Autosalón Nitra 2000 okrem odpovedí na otázku, aké nové auto si kúpiť, sa snažil odpovedať ešte na jednu, v našich zemepisných šírkach hádam tú najpodstatnejšiu - za čo si ho kúpiť? Totiž aj tie najlacnejšie nové modely automobilových výrobcov u nás predstavujú 25-30-násobok priemernej hrubej mzdy. Ak tá len o niečo prevyšuje 10- tisíc korún a najlacnejšia Škoda začína cenou 250-tisíc korún, ťažko hovoriť pri kúpe auta o niečom inom ako o luxuse. Ak to porovnáme s časmi pred viac ako 10 rokmi, keď platy boli niekde pod úrovňou 3-tisíc Kčs a Škoda ako najdostupnejšie vozidlo stála približne 60-tisíc Kčs, príliš sme si nepomohli.

Automobilový výrobcovia i predajcovia sa ani u nás priveľmi nespoliehajú na bežné banky a lízingové spoločnosti a mnohé si finančné služby pre svojich zákazníkov zabezpečujú sami. A hospodárska situácia u nás, z toho vyplývajúce poklesy predaja nových áut ich nútia ponúkať pre zákazníkov i veľmi lákavé možnosti. Mnohé z nich už umožňujú zabezpečenie nového auta pre dosť široký okruh ľudí. Koncern Volkswagen (VW) má tiež svoje vlastné finančné služby - ŠkoFIN. Podporuje predaj áut koncernu VW, to znamená značiek VW, Seat, Škoda a Audi. Pre klienta, ktorý sa rozhodol pre jednu z týchto značiek, je logické rozhodnúť sa práve pre lízing koncernu VW. Všeobecne u nich platí, že súkromná osoba dá vopred splátku 30 - 70 % z obstarávacej ceny vozidla a doba lízingu je 36, 42, 48 alebo 60 mesiacov. Pre podnikateľa je splátka vopred, resp. preddavok na splátky 20 - 70 % z obstarávacej ceny vozidla do 500-tisíc Sk a 25 - 70 % z obstarávacej ceny vozidla nad 500-tisíc Sk pri lízingu 36 alebo 42 mesiacov.

Do konca septembra ponúka ŠKODA lízing špeciálne lízingové podmienky pre vozidlá Škoda Octavia a Škoda Octavia Combi, modelový rok 2000. Pre 60-percentnú akontáciu a čas lízingu 36, 42 a 48 mesiacov pripravili nulové navýšenie. Pre vozidlá Škoda Fabia ponúka ŠKODA lízing tiež do 30. septembra okrem iných vecí aj znížené lízingové koeficienty. Obzvlášť výhodná je ponuka pri 40-percentnej akontácii. Presne to isté platí aj pre vozidlá Seat prostredníctvom lízingu tejto značky.

Opel aj v televíznej reklame s veľmi rozčúleným chlapíkom ponúka „peňaženku plnú výhod“. To sú atraktívne zľavy, výbavy, benzín zadarmo, čím pri väčšine modelov môžete ušetriť až 69 000 Sk. Ak si teraz kúpite akékoľvek vozidlo Opel, automaticky získate nulové navýšenie lízingu už pri 45-percentnej preddavkovej splátke. A pri vyššom preddavku ešte čosi navyše v oblasti poistenia. Je to prostredníctvom OPEL LEASING, ktorý je súčasťou celosvetovej siete General Motors Acceptance Corporation.

Financovať vozidlá značky Renault možno prostredníctvom spoločnosti FinPack. Aj tu si môžete zvoliť rôznu výšku akontácie i lehotu splácania. Lízing osobných a úžitkových vozidiel pre podnikateľov aj nepodnikateľov je na obdobia 36, 48 a 60 mesiacov. A ostatné značky tiež majú svoje riešenia. Dajú sa využiť možnosti štandardných lízingových spoločností alebo už aj vo väčšej miere komerčných bánk. Peniaze na nové auto teda nemusia byť neprekonateľný problém.

Ján Ivanič

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.