Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovenský trh rovnako zaujímavý

Frank Lambach: Bilaterálne vzťahy sa koncentrujú na pomoc do EÚ a NATO

Politicky bezproblémové bilaterálne nemecko-slovenské vzťahy sa dnes rozvíjajú predovšetkým na poli ekonomiky. Napriek tomu, ako v rozhovore potvrdzuje veľvyslanec Nemeckej spolkovej republikyo v SR Dr. Frank Lambach, práve ony môžu dopomôcť Slovensku v jeho integračných ambíciách.

Slovensko považovalo Nemecko vždy za jedného z advokátov na svojej ceste do EÚ. Toto umocnila ešte minuloročná návšteva spolkového kancelára G. Schrödera v Bratislave. Pokiaľ ide o naše bilaterálne vzťahy, asi najviac sa rozvíjajú na poli ekonomiky. Čo však ďalšie oblasti?

- Žijeme v období, keď práve multilaterálne vzťahy hrajú najvýznamnejšiu úlohu v Európe. Pokiaľ išlo o úsilie Slovenska byť členom OECD alebo v budúcnosti NATO či EÚ, je našou prioritou pomôcť Slovensku v tejto snahe a poskytovať mu všetky dôležité informácie. Bilaterálne hospodárske vzťahy sa rozvíjajú automaticky vtedy, keď majú krajiny veľmi podobnú sociálnu a ekonomickú situáciu, ako je to napr. v prípade Nemecka a Francúzska. Tam si pomáhajú veľvyslanectvá len výnimočne pri riešení hospodárskych problémov. Slovensko je však transformujúcou sa krajinou, takže je viac než pravdepodobné, že akýkoľvek investor, budem hovoriť najmä o nemeckých, ale niekedy aj iba návštevník bude klásť veľvyslanectvu otázky, aká je na Slovensku situácia, investičná klíma a aké sú napr. perspektívy ďalšieho vývoja.

Pokiaľ ide o kultúrne vzťahy, prioritou je rozvoj kultúry s využitím Goetheho inštitútu, najmä na rozvoj nemeckého jazyka. Nemecká vláda sa snaží Nemcom, ktorí v tomto regióne žijú už niekoľko storočí, pomôcť zlepšiť ich životné podmienky v prechodnom období. Ale aby som sa vrátil k otázke, chápem naše bilaterálne vzťahy ako niečo, čo sa nerozvíja iba tradičnou cestou, ale vôbec tento rámec prekračuje, pretože Slovensko je transformujúcou sa krajinou snažiacou sa o vstup do EÚ a NATO.

V mnohých oblastiach (poľnohospodárstvo, infraštruktúra, podnikanie, vzdelanie a pod.) však možno využiť aj finančné prostriedky z fondov EÚ, ako to praktizuje Slovensko v spolupráci napríklad s Holandskom, Poľskom, ČR. Ako je to v prípade Nemecka?

- Nemecká vláda poskytuje značné finančné prostriedky prostredníctvom EÚ a bilaterálne napr. prostredníctvom EBOR. Najmä tie, ktoré sú zamerané na podporu malého a stredného podnikania. Skôr by som však upriamil pozornosť na to, že Nemecko je federatívny štát, a teda každá so spolkových krajín je vlastne v rozvíjaní projektov, spolupráce či pomoci aj so Slovenskom samostatná. Tieto spolkové štáty však využívajú na takýto rozvoj spolupráce vlastné zdroje, ako aj zdroje spolkovej vlády.

Na začiatku ste spomínali, že asistujete aj podnikateľom pri ich prvotnom zoznamovaní sa s trhom alebo zámere investovať v danom priestore. Registrujete aj nejaké ich sťažnosti?

- Myslím, že sa sťažujú na všetky tie typické oblasti, ktoré nájdete v každej z transformujúcich sa krajín. Slovensko nie je výnimkou. Či už ide o legislatívu, problémy byrokracie, daňovú sústavu, clá, alebo aj politickú stabilitu atď. Na druhej strane je to v danom prípade aj určitá výhoda, pretože vždy im hovorím, že ak by si firma nepotrebovala urobiť rozbor tohto trhu, politických či ekonomických podmienok, nemusela by sa nijako namáhať a len by využívala výhody trhu. Je to v podstate výzva. Ale na druhej strane je zrejmé, že ak jedna krajina v regióne poskytne lepšie podmienky, investori sa rozhodnú pre ňu. Cieľom ale musí byť podpora najmä tých investorov, ktorí prinášajú dlhodobé investície a zároveň pomáhajú rozvíjať sieť malých a stredných podnikov, ktorá je najdôležitejšia pre rozvoj domácej ekonomiky. Potom sú tu však aj investori typu “hit-and-run”, ktorých investície sú krátkodobé a ktorí sa zaujímajú ani nie tak o politickú stabilitu, ako skôr o atraktívnejšie podmienky.

Rakúske firmy uprednostňujú skôr založenie malých a stredných podnikov, USA zasa spoločnosť na zelenej lúke. Nemecko akoby nerobilo rozdiely vo forme spoločnosti. Sú tu najväčšie firmy založené na zelenej lúke, ale aj joint-ventures či firmy, ktoré vstúpili do malých a stredných podnikov.

- Ak si zoberiete zoznam nemeckých firiem, ktoré tu pôsobia, či už v oblasti IT, farmaceutického, textilného, obuvníckeho, chemického, ropného, automobilového, strojárskeho priemyslu, dokonca v bankovom sektore a poisťovníctve, nájdete mnoho foriem podnikateľských aktivít. Nemecké spoločnosti si hľadajú často aj slovenských partnerov.

Ako by sa však tieto vzťahy na poli ekonomickom zmenili po vstupe SR do EÚ? Nemyslím tým len z hľadiska noriem, ale napríklad aj iných podmienok, najmä lacnej pracovnej sily.

- V prvom rade sa po vstupe SR do EÚ, resp. NATO zlepší politická stabilita, a tým aj ekonomická dimenzia a prílev investorov. Vstupom Slovenska do NATO už bude môcť krajina poskytnúť dodatočnú garanciu pre investorov. Ďalšou garanciou investičného regiónu je, samozrejme, vstup do EÚ. Myslím si však, že obavy z toho, že Slovensko nebude pripravené na konkurenciu v EÚ, sú prehnané, pretože Slovensko je vystavené konkurencii už dnes. Jednou z oblastí, kde je strednodobo konkurencieschopnosť Slovenska zabezpečená, je cena práce. V porovnaní s členmi EÚ je HDP podstatne nižšie.

Nemecko a Rakúsko sú najväčšími zástancami požiadavky sedemročného prechodného obdobia na migráciu pracovných síl. No práve Nemecko má záujem o vysokokvalifikovaných ľudí najmä z oblasti IT aj z krajín strednej a východnej Európy.

- Ak si zoberieme voľný pohyb kapitálu, napr. v sektore služieb alebo pri voľnom pohybe osôb, azda najmenej otázok vyvoláva voľný pohyb pracovných síl. To je však otázka, ktorá sa bude riešiť v niekoľkých etapách, hoci si nemyslím, že krajiny, ktoré vstúpia do únie, budú musieť čakať celé sedemročné prechodné obdobie. Nemyslím si ani, že by Slovensko prišlo o mnohých vysokokvalifikovaných ľudí. Mimochodom, napr. softvéroví špecialisti odchádzajú radi do USA.

K rozšíreniu EÚ nedôjde, kým sa únia nezreformuje. Špekuluje sa o dátumoch vstupu kandidátov.

- Súčasné finančné dohody, týkajúce sa poľnohospodárskeho sektora a trhu, platia až do roku 2006. Vtedy by mala byť pripravená aj reforma poľnohospodárskej politiky EÚ. Pokiaľ ide o reformu inštitúcií, tá by sa mala dokončiť do roku 2004. Avšak hlavný impulz z Nice bol ten, že podmienky pre kandidátov stanovené sú a únia je ochotná prijať nových členov. Úlohou je teraz, aby sa každá krajina pripravila na vstup.

Slávka Blazseková

Snímka archív

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.