Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Outsourcing IT špecialistov zabraňuje úniku elity zo Slovenska

V posledných rokoch Nemecko stále intenzívnejšie pociťuje nedostatok kvalifikovaných odborníkov v oblasti informačných technológií a telekomunikácií (ďalej len IT). V druhom polroku 1999 v nemeckých kuloároch začali silnieť hlasy navrhujúce riešiť nedostatok domácich expertov odborníkmi zo zahraničia.

Nasledovalo krátke obdobie vyčkávania, ktoré skončilo vystúpenie kancelára Schredera na vlaňajšom Cebite, keď otvorene deklaroval záujem Nemecka zamestnať zahraničných IT špecialistov. Túto udalosť možno považovať za oficiálny začiatok nemeckej politiky regulácie zamestnanosti v IT segmente trhu práce.

Aj keď akútnosť potreby IT špecialistov je v Nemecku obrovská (odhady hovoria o takmer 700-tisíc pracovníkoch v IT ku koncu roku 2001, s ročným rastom približne 4 percentá), oficiálne miesta sa pre začiatok uspokojili s rezervovaním 20-tisíc miest, realizovaných v dvoch kolách - po 10-tisíc.

Nedostatok ľudských zdrojov v nemeckom IT segmente má niekoľko príčin. Súčasný stav má na svedomí boom informačných technológií v NSR, ktorý predbehol kapacity ich školstva. V uplynulých desiatich rokoch totiž záujem o štúdium technických smerov v Nemecku klesal, pričom záujem uchádzačov o štúdium na univerzitách sa presúval viac k právu a ekonómii.

Vzhľadom na geografickú polohu Nemecka bolo od začiatku zrejmé, že pod „zahraničím“ sa myslia predovšetkým krajiny strednej a východnej Európy. Tie sa ani po spresnení pojmu, ktoré sa objavilo v ďalších vyhláseniach, k tomuto problému nevyjadrujú. Jediné diskusie, kde sa objavili aj negatívne postoje, boli paradoxne v Nemecku. Protagonistom išlo v podstate len o pokusy vyťažiť z tohto stavu politický kapitál, pričom v tom duchu sa aj skončili: zase paradoxne - volaním po koncepčnej imigračnej politike.

Zámer Nemecka doviezť IT špecialistov je v každom prípade šanca pre špičkových slovenských odborníkov na mimoriadny zárobok. Ak sa chce takýto špecialista zamestnať v NSR, potrebuje „Zelenú kartu“, ktorá je viazaná buď na vysokoškolské IT vzdelanie, alebo garantovaným ročným platom 100-tisíc DEM.

Uchádzač o zamestnanie v NSR má v podstate nasledujúce možnosti: buď si bude prácu hľadať na vlastnú päsť, osloví nejakú a personálnu agentúru (napríklad Trenk Walder), alebo sa zamestná v slovenskej spoločnosti pôsobiacej na nemeckom IT trhu, ktorá prenajíma svojich špecialistov nemeckým partnerom na riešenie ich projektov (ide o tzv. outsourcing v oblasti ľudských zdrojov).

Hľadanie práce na vlastnú päsť je možné viacerými, viac-menej koncepčnými, spôsobmi, pričom najbežnejšia forma spočíva v prechádzaní stránok firiem v NSR, ktoré majú vo zvyku ponuky práce publikovať na svojom webe. V druhom prípade agentúra túto prácu, samozrejme, s využitím všetkých svojich možností a kontaktov, vykoná za uchádzača.

Tretia možnosť, na prvý pohľad nepravdepodobná, je tiež reálna. Hoci outsourcingové firmy sa na Slovensku ešte nezačali objavovať, prvá lastovička je už dávnejšie na svete: spoločnosť Levi Systems, a. s., Trenčín, ktorá sa zaoberá posielaním svojich zamestnancov na projekty do NSR.

Pri porovnaní spomenutých troch foriem zamestnania sa v Nemecku, je riziko hlavne v prvých dvoch. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Levi Systems, Slavomíra Zaťka, spočíva v riziku výrazne nižšieho zárobku, ako pri vycestovaní cez etablovanú firmu, ktorá má na základe svojho mena svoje sadzby. Podhodnotenie mzdy svojich zamestnancov si takáto firma nemôže dovoliť, lebo pri veľkom rozdiele by riskovala výpoveď zamestnanca a jeho prechod k bývalému klientovi, tvrdí S. Zaťko.

Výhodnosť zamestnania cez outsourcingovú spoločnosť je aj v servise, ktorý svojim zamestnancom zabezpečuje. Ak má nemecká firma 90 percent zamestnancov Nemcov, je naivné myslieť si, že kvôli pár „cezpoľných“ zmení svoju personálnu politiku. Podľa vyjadrenia predstaviteľov spoločnosti Levi Systems má ich zamestnanec v NSR zabezpečené ubytovanie na náklady firmy, dopravu a ďalšie výhody viažuce sa k jeho prípadnému záujmu vrátiť sa späť na Slovensko.

Výhody outsourcingu (nielen pre zamestnanca), spočívajú v prenesení maximálne možnej časti realizácie projektov mimo drahého prostredia NSR - do svojich technologických centier, kde sa takisto na projektoch pracuje. Takáto organizácia sa označuje ako „Offshore vývoj“ a pre zamestnanca, ktorý sa vráti z Nemecka má výhodu v tom, že si po návrate nemusí na Slovensku hľadať miesto, lebo firma ho vie zamestnať aj doma za stále veľmi zaujímavých podmienok. Pre firmu prenos ťažiska vývoja domov znamená úspory nákladov a stabilizáciu tímu, lebo ako tvrdí S. Zaťko: „Väčšina špecialistov nemieni ostať v Nemecku.“

Organizovanie vývozu špecialistov prostredníctvom outsourcingu má pre Slovensko zásadný význam v tom, že sa špičkový expert vráti, a to ešte s vyššou kvalifikáciou, akú mal pri odchode, ako aj skutočnosť, že budovanie technologických centier pre Offshore vývoj prináša investície, ktoré sa umiestňujú do špičkových technológií.

Outsourcing IT špecialistov však podľa predstaviteľov spoločnosti Levi Systems nie je žiadne zjednodušenie. Vzhľadom na konzervatívnosť nemeckého trhu je doba nábehu takéhoto podnikania nepomerne dlhšia - firma si musí vytvoriť meno, pričom prvé referencie sa získavajú ťažko a za podmienok, ktoré nie sú ani zďaleka také výhodné, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Navyše toto podnikanie nie je len o zisku zákazníkov, ale aj o zisku elitných zamestnancov. Spoločnosť Levi Systems je holdingový typ s pobočkami v Česku a Poľsku práve kvôli recruitingu odborníkov na ich trhoch práce. Recruitingové aktivity spoločnosti Levi Systems pritom expandujú aj do ďalších krajín: Bulharska, Ruska, na Ukrajinu a do Rumunska, pričom sa prenášajú aj do samotného Nemecka. Podľa predstaviteľov spoločnosti Levi Systems je to jasný signál, že firma sa v Nemecku etablovala (referencie sa nachádzajú na stránke www.levi-systems.com) a jej sadzby sú na úrovni, keď si môže dovoliť zamestnať aj drahšiu nemeckú pracovnú silu, pre ktorú už neplatia obmedzenia v podobe Zelených kariet.

(do)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.