Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nové možnosti kontaktov (nielen) s nemeckými podnikateľmi

Internet sa v súčasnosti pomaly stáva nenahraditeľným nástrojom využívaným v rôznych oblastiach vrátane vyhľadávania nových kontaktov s partnermi v zahraničí. Jednou z foriem aplikácie internetu v tejto oblasti, ktoré sú stále častejšie používané, sú internetové kontaktné burzy.

Nemecké zahraničné obchodné a priemyselné komory (AHK), ktoré v súčasnosti pôsobia v 76 krajinách, spolu s 81 regionálnymi obchodnými a priemyselnými komorami (IHK) na teritóriu Nemecka, vytvorili začiatkom tohto roka novú internetovú kontaktnú burzu "E - Trade - Center" (možno ju nájsť na internetovej adrese www.e-trade-center.com ), ktorá má mnoho nesporných výhod:

- priamy kontakt so zákazníkmi využitím najnovších poznatkov e-businessu,

- ľahké vyhľadávanie ponúk pomocou jednoduchých kritérií,

- jednoduchý spôsob bezplatného inzerovania ponúk, ktoré si každý podnikateľ zadáva sám zo svojho na internet zapojeného počítača (tzv. štandardná ponuka), a to bez potreby používať akékoľvek prístupové heslo,

- rastúci záujem nemeckých podnikateľov o využitie novej burzy vďaka masívnej reklamnej kampani nemeckých regionálnych obchodných a priemyselných komôr,

- záruka aktuálnosti uvádzaných informácií, keďže štandardné ponuky sa po šiestich týždňoch automaticky vymazávajú,

- možnosť nadviazať kontakty aj s podnikateľmi z mnohých iných krajín okrem Nemecka.

Okrem uvedenej štandardnej ponuky existuje aj možnosť tzv. prémiovej ponuky. Tú namiesto firmy zadá do kontaktnej burzy za určitý poplatok nemecká AHK v príslušnej krajine, čím potvrdzuje aktuálnosť ponuky, ako aj skutočnosť, že inzerujúcu firmu pozná a odporúča ju ako partnera. Prémiová ponuka je označená špeciálnym grafickým znakom.

K 15. aprílu 2001 obsahovala kontaktná burza dovedna 3990 ponúk, pričom len 13 ich bolo zo Slovenska.

Záverom uvádzame niekoľko odporúčaní slovenským firmám, ktoré sa rozhodnú využiť tento ekonomicky i časovo nenáročný, a pritom potenciálne veľmi účinný spôsob prezentácie svojich výrobkov a služieb i získavania zahraničných partnerov pre rôzne ďalšie formy hospodárskej, obchodnej, technickej a finančnej spolupráce:

- V zadávacej tabuľke ponuky vyplňte čo najviac údajov o svojej firme, i keď nie všetky sú obligatórne. (Častou chybou napríklad je, že firmy nevyplnia riadok „Aktivity/Výrobky“. Keď si hľadajúci nechá zobraziť prvý stručný zoznam potenciálnych partnerov, firma, ktorá uvedený údaj nevyplnila, má minimálnu šancu, že hľadajúceho zaujme.)

- Zvážte, ktoré formy kooperácie ponúknete alebo budete požadovať od svojich potenciálnych partnerov. Záujem o všetky alebo takmer všetky kooperačné formy zvyčajne nepridáva ponuke na serióznosti. Aj z tohto hľadiska menej často znamená viac.

- Venujte veľkú pozornosť kvalitnému prekladu svojej ponuky do nemčiny, resp. angličtiny. Zverte túto úlohu len niekomu, koho jazykové znalosti máte naozaj dobre overené (platí aj pre spoluprácu s profesionálnymi agentúrami). Nemeckí partneri všeobecne prikladajú veľkú váhu kvalite textu nielen z obsahovej ale aj z jazykovej stránky.

- V prípade seriózneho záujmu o nájdenie nových partnerov by vypracovanie ponuky z vecného i z jazykového hľadiska malo byť vecou minimálne stredného manažmentu firmy.

Ing. Dušan Kováč, vedúci OBEO pri pobočke ZÚ SR v Bonne

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.