Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovensko potrebuje zviditeľnenie

Jürgen Pfeifer: Som optimistom, pokiaľ ide o ďalšie nemecké investície

Nemecko je naším najväčším obchodným partnerom s najvyšším podielom zahraničných investícií. Na niekoľko našich otázok písomne odpovedal obchodný radca Nemecka v SR Jürgen Pfeifer.

Do podnikového a bankového sektora Nemecko investovalo v minulom roku viac ako 600 mil. Sk, čím predstihlo aj také krajiny, ako USA. V čom sú hlavné dôvody záujmu Nemecka?

- Myslím, že netreba porovnávať jednu investorskú krajinu s druhou. Nemeckí investori jednoducho objavili šance, ktoré Slovensko ponúka podnikateľom. Ale to isté platí nielen v prípade Slovenska, ale aj celej strednej Európy.

Sú tu však také spoločnosti, ako VW, Siemens, Alcatel SELL, Debussa, Kraus-Maffei, Hoechst a pod. Ako často ste s nimi v kontakte a aká je ich spokojnosť?

- Veľkí investori, ako spomínané firmy, majú kapacity na preskúmanie trhu. Oni sami sú v pozícii, že žiadajú o asistenciu. Ale, samozrejme, informujú nás o vlastných zámeroch, či už pred alebo po vstupe na trh.

Existujú teda z ich strany nejaké obavy z pôsobenia na slovenskom trhu, resp. pomáhate aj vy, pokiaľ ide o ich prenikanie do regiónu?

- Nemali by sme hovoriť o „prenikaní na trh“, skôr o využití ponúkaných možností krajiny smerom k zahraničným investorom. Áno, skutočne máme otázky, najmä zo strany malých a stredných firiem týkajúcich sa najmä legislatívy, privatizácie, rôznych investičných stimulov a v tomto smere radi pomôžeme, ak môžeme.

Čo preferujú nemecké spoločnosti viac: ekonomické údaje o krajine, do ktorej sa rozhodli investovať, resp. ich vlastná skúsenosť v regióne alebo členstvo krajiny v medzinárodných organizáciách?

- Myslím, že všetky tri podmienky v prípade nemeckých spoločností zohrávajú závažnú úlohu a možnosť krajiny, ktorú krajina poskytuje investorom.

Ako by ste vy zhodnotili investičnú a ekonomickú klímu na Slovensku?

- Zoznam zahraničných investorov na Slovensku hovorí, myslím, sám za seba. Jednou z prekážok môže byť, že krajina stále nie je až taká známa, ako iné pre zvyšok Európy. Ak sa však Slovensko stane známejšou krajinou pre zvyšok sveta, potom, som si istý, sa už viac investorov nebude obávať chopiť sa ponúkaných príležitostí.

V ktorých oblastiach by sa vzájomná spolupráca, resp. importné a exportné aktivity mohli zefektívniť?

- Nemecko je skutočne najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska. Slovensko dováža z Nemecka najviac stroje, dopravné prostriedky a energetické systémy. Slovensko zasa exportuje viac dopravných prostriedkov, strojových zariadení, produkty z kovov a minerálov. Čísla týkajúce sa exportu a importu sú prakticky vyvážené - len za minulý rok je to približne 6,6 mld. DEM, ale je tu vždy priestor na zlepšenie.

Máte nejaké signály o ďalšej veľkej nemeckej investícii na Slovensko?

- Poviem to takto - som veľmi optimistický pokiaľ ide o ďalšie nemecké investície a rozvoj našich bilaterálnych vzťahov.

(sb)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.