Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Slovenské firmy majú príležitosti

Dušan Kováč: Nemecko má záujem o výrobnú kooperáciu a podmienky investovania v SR

O podpore vzájomného obchodu slovenských firiem s Nemeckom zo strany OBEO, ako aj o možnostiach, ktoré slovenské firmy majú, sme sa pozhovárali s vedúcim obchodno-ekonomického oddelenia pobočky ZÚ SR v Bonne Ing. Dušanom Kováčom.

Ako hodnotíte súčasné podmienky pre rozvoj nemecko - slovenskej hospodárskej spolupráce ?

- Pozitívne hospodárske výsledky, ktoré sa začali dosahovať od druhej polovice minulého roka, neušli pozornosti nemeckých bankových a hospodárskych inštitúcií (napr. jednu zo situačných správ o Slovensku si možno prečítať v Dresdner Bank Aussenwirtschaftsnachrichten č. 2/2001 - www.dresdnerbank.de , časť Economic Research). Pozitívne sa hodnotí aj zmena politiky v oblasti privatizácie, vstup Slovenska do OECD, ako aj naše aktivity vo fáze prípravy na členstvo v EÚ. Túto pre nás priaznivú situáciu je potrebné čo najlepšie využiť na ďalšiu intenzifikáciu vzájomných hospodárskych vzťahov.

V čom spočíva vaša práca na podporu slovensko - nemeckých hospodárskych vzťahov a kontaktov medzi firmami oboch krajín ?

- Aktivity OBEO sa zameriavajú na viaceré oblasti. Jednou z našich hlavných úloh je povzbudzovať záujem nemeckých firiem v teritóriu našej pôsobnosti o spoluprácu so slovenskými partnermi. Za týmto účelom iniciujeme a spoluorganizujeme s rôznymi nemeckými inštitúciami (napr. banky, špecializované organizácie na podporu regionálneho rozvoja a zahraničnej hospodárskej spolupráce, regionálne obchodné a priemyselné komory), v spolupráci s podobnými organizáciami na slovenskej strane, podujatia na podporu tohto cieľa. Ide o Slovenské hospodárske dni, konzultačné dni, vystúpenia na špecializovaných seminároch, hospodárske misie do Nemecka a z Nemecka a pod. Snažíme sa našich tunajších partnerov „zásobovať“ najnovšími informáciami o Slovensku, o možnosti vstupu do privatizačného procesu, o podmienkach pre zahraničných investorov. Odpovedáme na otázky a dopyty nemeckých i slovenských podnikateľov týkajúce sa záujmu o nadviazanie hospodárskych kontaktov. Pokiaľ ide o požiadavky na informácie zo strany nemeckých firiem, je potešiteľné, že ich prevažná väčšina sa v súčasnosti týka záujmu o výrobnú kooperáciu a podmienky investovania na Slovensku. Medzi naše ďalšie aktivity okrem iných patrí aj získavanie informácií z oblasti hospodárskeho vývoja v teritóriu pôsobenia, ktoré sú dôležité pre makroekonomiku, ale aj pre rozvoj marketingových aktivít jednotlivých firiem.

Čo by ste odporúčali slovenským firmám, aby sa úspešne presadili na nemeckom trhu ?

- Slovenské firmy sa vo vzťahu k nemeckému trhu môžu angažovať rôznym spôsobom, a to od klasického vývozu cez vývoz služieb, vytváranie kooperačných vzťahov, spoločných podnikov s nemeckými partnermi (hlavne na území Slovenska), a to najmä v oblasti subdodávok pre rôzne hospodárske odvetvia. Súčasná komparatívna výhoda Slovenska v podobe nižších výrobných nákladov aj v porovnaní napr. s našimi vyšehradskými partnermi na to vytvára dobré predpoklady. Treba však opäť zdôrazniť všeobecne známu skutočnosť, že šancu presadiť sa na náročnom nemeckom trhu majú len výrobky vysokej kvality. V oblasti nadväzovania a vytvárania nových kontaktov odporúčam využívať v maximálnej možnej miere možnosti Internetu. Záujemcom o túto formu vyhľadávania a vytvárania nových obchodných príležitostí radi poradíme. Popri využití nových komunikačných a informačných technológií je však naďalej veľmi dôležitá účasť slovenských firiem (samozrejme v rámci svojich finančných možností) na významných výstavách v Nemecku, ktorá je sama osebe aj pre nemeckých partnerov dôkazom životaschopnosti príslušnej firmy.

V pôsobnosti vášho OBEO sú spolkové krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko, Porýnie-Falcko, Hesensko, Sársko a Bádensko-Württembersko. Ako možno charakterizovať význam týchto spolkových krajín pre slovensko-nemecké hospodárske vzťahy ?

- Podľa údajov nemeckého Spolkového štatistického úradu, ktorý sleduje vývoj zahraničného obchodu Nemecka aj podľa jednotlivých spolkových krajín, dosiahol v minulom roku vývoz zo SR do uvedených krajín hodnotu vyše 2,7 mld. DM, čo predstavuje o niečo viac ako 40 % celkového slovenského vývozu do NSR. Dovoz z týchto spolkových krajín predstavoval takmer 2 mld. DM (cca 30 % celkového slovenského dovozu z NSR). Vo vzťahu k tomuto regiónu Nemecka vytvorilo Slovensko aktívne saldo takmer 770 mil. DM, čo v prepočte na Sk predstavuje hodnotu takmer 17,2 mld. Sk. Ak by sme túto časť Nemecka -samozrejme, iba hypoteticky - hodnotili ako samostatnú teritoriálnu jednotku, išlo by tu o druhé najvyššie aktívne saldo voči určitému teritóriu dosiahnuté v minulom roku.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.