Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Pozoruhodná ekonomnická dynamika

Podobný proces transformácie ako v SR, no v rozlišných podmienkách

Osobitnou kapitolou v rozvoji NSR sú spolkové krajiny na území bývalej NDR. Na špecifiká tejto oblasti sme sa opýtali Ing. Miroslava Piršela, radcu-vedúceho obchodného oddelenia pobočky ZÚ SR v Berlíne:

- V pôsobnosti Obchodného oddelenia pri zastupiteľskom úrade SR v Berlíne je z celkového počtu (16) desať spolkových krajín. Sú to tri mestské štáty Berlín, Hamburg a Brémy, ďalej Dolné Sasko, Šlezvicko - Holštajnsko, Sasko - Anhaltsko, Durínsko, Meklenbursko - Predpomoransko, Brandenbursko a Sasko. Toto teritórium je špecifické najmä z hľadiska politického a ekonomického vývoja jednotlivých spolkových krajín po 2. svetovej vojne a potom po znovuzjednotení Nemecka. V tomto teritóriu sa nachádzajú všetky tzv. nové spolkové krajiny a len menšiu časť tvoria staré spolkové krajiny. Tieto skutočnosti sa aj v súčasnosti odzrkadľujú na ekonomickom potenciáli jednotlivých spolkových krajín. Vyjadrené inými slovami, hospodárstvo nových spolkových krajín prešlo transformáciou vlastníckych vzťahov a aj v súčasnosti v ňom prebieha reštrukturalizácia jednotlivých odvetví. Tento proces je porovnateľný s transformačným a reštrukturalizačným procesom na Slovensku, odohráva sa však v podstatne iných podmienkach a so značnou ekonomickou podporou starých spolkových krajín. Má to, samozrejme, dopad na celý rad makroekonomických ukazovateľov (nižšia produktivita práce, nižší podiel na tvorbe HDP, vyššia miera nezamestnanosti a pod., ale aj vyššie tempá rastu v porovnaní so starými spolkovými krajinami). Rýchlym tempom vznikajú nové odvetvia výroby a služieb a vnímané očami Slováka, až neuveriteľne rýchlo sa rozvíja infraštruktúra, najmä diaľničná a cestná sieť, telekomunikácie a letecká doprava.

Pre názornosť by som rád uviedol niekoľko číselných údajov. V uvedenom teritóriu žije 30,433 mil. obyvateľov, čo je 37,1 % celkového počtu obyvateľov NSR. V roku 2000 vytvorili HDP vo výške 1 021,3 mld. DEM, čo je 31,23 % podiel na celkovom HDP vytvorenom v NSR. Teritórium v roku 2000 absorbovalo 38,7 % slovenského exportu do NSR a podieľalo sa 37,49 % na celkovom vývoze NSR do SR. Spolková krajina Dolné Sasko je z hľadiska bilaterálnych obchodných vzťahov medzi NSR a SR na 1. mieste v dovoze i vývoze.

V teritóriu sa nachádza dynamicky sa rozvíjajúce hlavné mesto Nemeckej spolkovej republiky Berlín s 3,5 mil. obyvateľov, ktoré je v súčasnosti označované za najväčšie stavenisko v Európe. Každoročne sa tu koná rad veľtrhov a výstav európskeho a svetového významu. Na mnohých z nich sa ako vystavovatelia zúčastňujú aj slovenské firmy. S potešením sme zaznamenali, že na tohtoročnom veľtrhu poľnohospodárstva a potravinárstva Grüne Woche 2001 získali traja slovenskí vystavovatelia za svoje výrobky od medzinárodnej poroty medaily (zlatú, striebornú a bronzovú).

V roku 2000 sa v hlavnom meste spolkovej krajiny Dolné Sasko, Hannover konala prvá svetová výstava na nemeckej pôde EXPO 2000 s veľmi pôsobivým pavilónom Slovenskej republiky. V Rostocku, jednom z miest spolkovej krajiny Meklenbursko – Predpomoransko, sa pripravuje na rok 2003 Medzinárodná výstava záhradníctva IGA 2003, ktorá sa už v súčasnosti označuje za Expo v oblasti záhradníctva a kvetinárstva.

V teritóriu sa nachádza jediný výrobný závod na území NSR, ktorý je vo vlastníctve slovenského podnikateľského subjektu a jediná slovenská koliba na území NSR, ponúkajúca celý rad slovenských gastronomických špecialít. Z teritória pochádza aj rad významných nemeckých firiem, ktoré investovali na Slovensku (Volkswagen, Reemtsma, ESSO, Tchibo, Intercontinental atď.).

Takmer denne sme účastníkmi intenzívnych politických a hospodárskych stykov medzi Slovenskou republikou a Nemeckou spolkovou republikou. V teritóriu sa popri návštevách význačných slovenských predstaviteľov koná aj celý rad kooperačných stretnutí slovenských a nemeckých firiem. Aj z hľadiska aktívneho cestovného ruchu so Slovenskou republikou je podiel teritória v pôsobnosti obchodného oddelenia v Berlíne významný. Prevažná väčšina nemeckých hostí prichádzajúcich do SR na kúpeľné či rekreačné pobyty prichádza práve z nových spolkových krajín. V Berlíne pôsobí jediný subjekt slovenského cestovného ruchu SATUR Berlín. Významnejšiemu rozvoju nemecko - slovenského cestovného ruchu bráni absencia priameho leteckého spojenia medzi Berlínom a Bratislavou.

V ktorých priemyselných odvetviach majú v tomto teritóriu slovenské podniky najväčšiu šancu presadiť sa, resp. nadviazať spoluprácu?

V roku 2000 vybavilo obchodné oddelenie v Berlíne 293 písomných dopytov prevažne nemeckých firiem. Z vyhodnotenia dopytov vyplýva, že nemeckí odberatelia prejavujú najväčší záujem o výrobky slovenského strojárskeho, elektrotechnického, drevospracujúceho, textilného a odevného, chemického a sklárskeho priemyslu. Vo všetkých prípadoch sa poskytli kontakty na slovenské podnikateľské subjekty a slovenské profesijné zamestnávateľské zväzy. Úspešná je aj spolupráca nemeckých subjektov pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu so slovenskými kúpeľmi, hotelmi a regionálnymi združeniami CR na Slovensku. Významnú úlohu pri propagácii Slovenska ako krajiny v srdci Európy, ktorú sa oplatí navštíviť, zohráva aj Slovenská národná agentúra cestovného ruchu so svojimi pôsobivými propagačnými materiálmi o Slovensku, ktoré máme v Berlíne k dispozícii. Slovenské podniky v odvetviach, ktoré sme spomenuli, majú najväčšie šance presadiť sa v Nemeckej spolkovej republike.

(by)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.