Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Panenské zákutia talianskych ostrovov

CK M.A.T.- TOUR s.r.o. ponúka ako prvá špecializovane dovolenku na ostrovoch Stredomoria

V globálnej svetovej konkurencii cestovných kancelárií je tlak ponuky finančne prijateľnej dovolenky na najkrajších miestach vždy obrovský. CK M.A.T.- TOUR, s.r.o., sa to dosiaľ darí. Je expertom na ostrovy, ako prvá ponúka tzv. šetrnú dovolenku na ostrovoch ale aj na pevnine tých najatraktívnejších pobrežiach Stredomoria. Nezabúda ani na krásy zimy v tých najčarovnejších oblastiach okolitých krajín. Ako tvrdí v rozhovore predstaviteľka CK M.A.T.- TOUR s.r.o. PhDr.Adriana Brolová, ich hlavnou výhodou v tvrdom konkurenčnom boji je, že sa na ostrovoch etablovali a majú tam veľmi dobré meno.

Vaša CK je v kruhoch cestujúcej verejnosti známa ako špecialista na ostrovy. Prečo práve ostrovy, a ktoré z nich rezonujú vo vašej ponuke?

- Som veľmi rada, že aj vy nás poznáte ako špecialistov na ostrovy. Keď sme začínali s touto ponukou, bol to unikát. Mnohí, aj odborníci, sa s pesimizmom pozerali na našu budúcnosť, keďže podľa nich sú ostrovy drahšie, treba tam ísť loďou a záujem našinca sa spája najmä s pevninou. Opak sa stal pravdou. Dnes naša ponuka zahŕňa najkrajšie ostrovy štyroch európskych štátov - Talianska, Francúzska, Chorvátska a Grécka. Spomeniem len niektoré z nich. Azda najfamóznejšia je Sicília, ktorá je mojou srdcovou záležitosťou, potom Sardínia s jej “karibskými” plážami, ale aj málo známy taliansky ostrov Ischia s tristo termálnymi prameňmi či vzrušujúce Magdalénske ostrovy s panenskými zátokami s čarokrásnym morom aké mu ostatné krajiny a vyhlásené pobrežia môžu len ticho závidieť. Netreba zabúdať na hornatú francúzsku Korziku s vodopádmi a tiesňavami alebo na blízky chorvátsky ostrov Krk. Nevyhýbame sa však ani krásam talianskeho pobrežia a vôbec pobrežia Stredomoria v rôznych krajinách, medzi ne patria stále obľúbené pobrežie Makarskej riviéry či oblasť v okolí Ravenny. Vlastne s CK M.A.T. – TOUR sme stáli u zrodu módy dovoleniek na ostrovoch a aj pri ich objavovaní. U slovenského klienta sa stali tými najkrajšími dovolenkovými destináciami. Veď jednak na ostrovoch je z logistických dôvodov vždy menej priemyslu ako na pevnine, a potom, práve tým, že boli ostrovy uzavreté v mori, si vytvorili zvláštnu kultúru, tradície, kuchyňu. A najmä: majú oveľa čistejšie more, krajšie pláže a prírodu.

Klienti sú však rôzni. Jedni preferujú panenskú prírodu, iní rušnejší pobyt. Vychádzate im v ústrety, pokiaľ ide o ubytovanie v danej lokalite? A nestane sa, že im ponúkate niečo, čo ste dopredu nevideli, resp. nenavštívili?

- Aby som odpovedala na prvú časť otázky. Aj ostrovy sa rôznia. Najpanenskejšiu prírodu má Sardínia. Ako veľký ostrov totiž skrýva množstvo malebných zákutí. Na druhej strane, sú miesta s turistickým ruchom, dokonca aj na malých ostrovčekoch. A veľa závisí od návštevnosti. Áno, klienti zväčša nechcú, aby na rodinnej dovolenke stretli všetkých známych. Preto im poradíme výber menej navštevovanej časti ostrova, resp. mimo hlavnej sezóny. Pokiaľ ide o druhú časť otázky, ako tour-operátor je pre nás spôsob zorganizovanie dovoleniek už dávno pred letným obdobím pripravenou záležitosťou. Máme miesto zhodnotené a navštívené. Vieme klientovi povedať možnosti výletov, historických krás, klimatických podmienok oblasti i priblížiť miestne zvyklosti. CK M.A.T – TOUR je známa objavovaním najmä panenských ostrovov. Magdalénske ostrovy prevyšovali všetky moje predstavy o kráse a škoda, že sa doteraz na Slovensku veľmi nepropagovali, čo chceme napraviť. Najbližšie ku veľkým mestám má naše zariadenie na Sicílii je len 6 km od centra Catanie a ku iným atraktívnym mestám má ostrov v neapolskom zálive - Ischia s už spomenutými 300 termálnymi prameňmi.

Niektorí skutočne radi spájajú dovolenku aj s poznávaním tamojších krás.

- Organizujeme vlastné fakultatívne výlety s možnosťou vidieť tie najväčšie dominanty. Klient si však sám môže kombinovať, či chce pobytový zájazd, teda kúpať sa v mori, pobytovo-poznávací alebo čisto poznávací, kedy vlastne stále cestuje. Zoberme si napríklad taliansku Sicíliu. Okrem toho, že má famóznu prírodu a more, stačí spomenúť len malé mesto Syrakúzy, pôsobisko Archimeda, kde na jednom území nájdeme katakomby, prvých kresťanov, archeologický park s vykopávkami, Dionýzovo ucho, jaskyňu, Chrám plačúcej panny Márie a pod. A údolie antických chrámov. To je len pár miest a len jeden ostrov. Turisti z nášho zariadenia mali tento rok nádherný výhľad na večerné erupcie sopky Etny. No a teraz to porovnajte s tým, čo ponúka dovolenka na pevnine? Určite má svoje skvosty a dominanty, v prípade Talianska napríklad Florenciu, Pizzu, Rím, Neapol atď. Avšak, hoci ponúkame aj dovolenku pri pobreží, tá pravá je spojená s ostrovmi.

Ste známi ponukou rodinnej dovolenky. Máte nejaké lákadlá?

- Skutočne vyhráva najmä rodinná dovolenka, a to aj vďaka cene. Štvrtý člen rodiny má totiž pobyt mimo sezóny vo väčšine našich zariadení zadarmo. Na druhej strane, lákadlom je cena pri akomkoľvek druhu pobytu. Či už ide o hotely, penzióny, apartmány, bungalovy, apartmány s individuálnou dopravou alebo stany, resp. doslova stanové mestečká v rámci organizovaných zájazdov. Výhodou je, že dovolenka je lacná, ale s maximálnym množstvom v cene obsiahnutých služieb: kompletne vybavené stany či hygienické zariadenia, v rámci akéhokoľvek pobytu zabezpečujeme komplexné služby - teda nielen dopravu a ubytovanie, ale aj plnú penziu, sprievodcu, delegáta a možnosti výletov. Ponuka obsahuje aj pobyty podľa katalógov až v 100 rôznych hoteloch a apartmánoch pre náročných, ktorí chcú cestovať vlastným autom vrátane toho, že si doma môžu zabezpečiť trajektový lístok. Tieto trajektové lístky predávame priamo u nás v kancelárii na všetky ponúkané ostrovy. Pokiaľ ide všeobecne o ceny s CK M.A.T- TOUR. V tomto roku boli bežné ceny za dovolenku v hlavnej sezóne na Sardínii 7000 korún s plnou penziou, dopravou a ubytovaním a mimo sezóny od 5000 korún. Najlacnejšie dovolenky stáli u nás tohto roku od 1690 korún s plnou penziou, dopravou a ubytovaním na 6 dní alebo 2500 korún na 10 dní. Máme aj špeciálnu ponuku, ktorú nemá nikto na Slovensku. Je to šetrná dovolenka keď si vopred kúpite zájazd s last minute cenou, ale viete mesiac, kedy odcestujete na dovolenku. V rámci toho mesiaca potom my určíme presný dátum odchodu na zájazd.

Ak klient cestuje vlastným autom, musí sa “vtesnať” do časového naplánovania zájazdov?

- Nie, v týchto prípadoch neplatí nič. Azda iba to, že štandardom cestovania je týždeň a násobok týždňov. Letná sezóna nám trvá od mája do októbra, avšak robíme aj jesenné a zimné pobyty a lyžovačky po celej Európe - v Taliansku, vo Francúzsku, v Rakúsku, na Slovensku, vo Švajčiarsku. Ceny sú primerané európskym. V Rakúsku sa pohybujú od 200 ATS za osobu s raňajkami v privátnom penzióne či 550 ATS za noc v hoteli s polpenziou podľa štandardu. Závisí od náročnosti klienta. V niektorých obdobiach je napríklad lyžiarska permanentka už v cene. Máme v ponuke množstvo paušálov, teda vytvorenú paušálnu cenu za pobyt zahŕňajúcu rôzne služby zdarma. Napr. sánkovanie sa za koňom alebo nočný zjazd na lyžiach s fakľami, sauny, bazény, permanentky na kultúrne podujatia a pod. V ponuke máme napr. otvorenie sezóny na Moeltalerskom ľadovci vrátane párty na lyžiach, zábav, diskoték a podobne. Paušály bývajú aj v decembri pred Vianocami. ZOH v Turíne by mali ešte viac vyzdvihnúť zimné lyžovačky v Taliansku, na čo sa veľmi tešíme. Taliansko zostáva v našich srdciach hlavne z dvoch dôvodov - slovenská klientela je v Taliansku vítaná a Taliansko si zachovalo svoj osobitý štýl vo všetkom, aj v horských dedinách, v architektúre, v pohostinnosti a v príjemných ľuďoch.

Slávka Blazseková

Kontakt:

CK M.A.T.-TOUR s.r.o.

Centrála: Laurinská 12, Bratislava Pobočka: Hlavná 102, Košice

Tel.: 02/54434404, 055/625 32 80

Fax: 02/54434417 055/625 32 80

E-mail: mat-tour@bratislava.telecom.sk

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.