Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Investície a vývoz

Podľa údajov NBS k 30. 9. 2000 talianske investície v SR dosiahli hodnotu 1 204 mil. SK, t. j. 1,1 % z celkových priamych zahraničných investícií (PZI) v SR, teda 9. miesto v poradí najdôležitejších zahraničných investorov. Medzi najväčšie slovensko-talianske podniky patria: WHIRPOOL TATRAMAT, a. s., Poprad (elektrospotrebiče), Poľnobanka/UNICREDITO, SLOVECA, a. s., Bratislava (hliník a výrobky z hliníka), TATRAMAT QUASAR, a. s., Poprad, AGROKOMBINÁT, a. s., Sabinov, SEMERA, s. r. o., Malacky. Prvé dva menované podniky predstavujú približne 80 % objemu talianskej kapitálovej účasti. Zvyšný taliansky kapitál má svoju účasť v malých podnikoch.

Medzi podniky s najväčším podielom na slovenských vývozoch patria: VW Bratislava, SLOVALCO, a. s., Žiar nad Hronom, CHEMLON Humenné, WHIRPOOL TATRAMAT, Bratislava atď. Medzi najväčších dovozcov patria: SLOVALCO, a. s., SCP, a. s., Ružomberok, WHIRPOOL TATRAMAT, SVIK Svidník, VSÚ Košice, SLOV-PETRIMEX Bratislava. V nadväznosti na rozpracované obchody v teritóriu sa dá predpokladať zvýšenie podielu vývozu NCHZ Nováky a SES Tlmače.

Prehľad priamych zahraničných investícií k 1.1.2000

(údaje v mil. lír, zdroj: Taliansky zmenárensky úrad – UIC)

Zahraničné investície do Talianska: cca 120 000 mld. lír

Talianske investície do zahraničia: cca 98 708 mld. lír

Zahraničné investície do Talianska – vrátane nákupu Omnitelu a Infostrady (telekomunikačný sektor) zo strany nemenovanej zahraničnej firmy (hodnota 14 000 mld. ITL) sa zvýšili z 4 500 mld. ITL na viac než 23 000 mld. ITL.

Talianske investície do zahraničia sa znížili z 21 700 mld. ITL na 10 500 mld. ITL.

Portfóliové investície do zahraničia sa zvýšili oproti roku 1998 o 20 % (po dvojnásobnom zvýšení zaznamenanom v roku 1998).

Portfóliové investície zo zahraničia sa nezmenili – 24 900 mld. ITL.

V Taliansku neexistuje jednotný dokument, ktorý by vytyčoval vládny program na rozvoj prioritných sektorov a zadávania vládnych objednávok je možné konštatovať, že k najväčším investíciám dochádza v sektoroch:

1) Výstavba diaľnic a železničných tratí

2) Rozširovanie rímskeho letiska Fiumicino v hodnote 1 200 mld. lír

3) Podľa štúdie univerzity Bocconi, by sa mali v budúcich rokoch súkromné investície sústreďovať do oblasti výstavby obchodných centier a multiki. O tento sektor je prejavovaný narastajúci záujem zo strany bánk, zahraničných obchodných reťazcov a investičných fondov

(OBEO Rím)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.