Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dobrý pocit z Dobrých jabĺk

„An apple a day, keeps the doctor away.“ Na každý deň jablko a lekár nemusí chodiť, tvrdí anglické ľudové príslovie. Pravdaže, túto múdrosť o zdraví obsiahnutom v jablkách nepoznajú len Angličania, je známa na celom svete. Jablko sprevádza ľudí celou ich históriou, veď ho spopularizovala už biblická Eva. A hoci najnovšie výskumy tvrdia, že v období rajskej záhrady jablko ako druh ovocia ešte neexistovalo a vyvinulo sa až neskôr, nič mu neuberá na sláve najpopulárnejšieho ovocia. Lebo s jablkami sa stretávame v rozprávkach o Snehulienke, vo folklóre, vďaka Williamovi Tellovi a jeho streľbe z kuše v historických legendách a zásluhou Isaaca Newtona jablko nepadajúce ďaleko od stromu vošlo do dejín vedeckých pokusov. No a zásluhou šikovných pestovateľov sa jablká dostávajú na náš stôl a ako sme spomenuli už v úvode, odháňajú od nás lekárov. Nie nadarmo si spoločnosť Danubius Fruct, s. r. o., propagujúca Dobré jablká za hlavné motto svojho podnikania zvolila vetu Kúsok vášho zdravia.

Medzi šikovných pestovateľov jabĺk a ovocia na Slovensku patrí Ing. Jozef Vozár. V roku 1994 ukončil vysokoškolské štúdium, odbor záhradnícky na VŠP v Nitre a po absolvovaní niekoľkých viacmesačných stáží vo vyspelých ovocinárskych firmách v Belgicku, Rakúsku a Nemecku sa rozhodol zúročiť svoje vedomosti a uplatniť získané poznatky zo zahraničia v domácich podmienkach. V tom istom roku v katastri obce Dunajská Lužná rozbieha podnikanie v oblasti ovocinárskej výroby. Vzniká firma rodinného typu Danubius Fruct, s. r. o. Dnes má firma, ktorá patrí k najmodernejším ovocinárskym podnikom na Slovensku, dvoch spoločníkov, keď 50 % vlastní zakladateľ spoločnosti a 50 % patrí firme N.V. Fruithandel Wouters z Belgicka, ktorá sa zaoberá pestovaním a obchodom s ovocím. V roku 1999 vznikla dcérska spoločnosť Boni Fructi, ktorá sa zaoberá marketingom a zastrešuje predaj ovocia dopestovaného vo vlastných sadoch.

Za sedem rokov sa firma z pôvodných prenajatých 17 ha ovocných sadov rozrástla na dnešných 60 ha sadov v katastri obcí Dunajská Lužná a Miloslavov, ktoré sú sčasti na pôde obecnej (prenajatej od Slovenského pôdneho fondu) a sčasti na pôde súkromnej. Dominujúcou zložkou je pestovanie jabĺk (jablone sú vysadené na 43 ha), čerešne na vysadenej ploche 10 ha zaberajú druhé miesto a hrušky firma pestuje na ploce 7 ha. Spoločnosť Danubius Fruct, s. r. o., plánuje do budúcnosti získať ďalších 20 až 30 hektárov pôdy v blízkom okolí pre rozšírenie svojej ovocinárskej produkcie a zabezpečenie väčšej sebestačnosti. Úroda z obrábaných sadov sa totiž veľmi rýchlo rozpredá, už pred koncom roka, a firma tak musí dovážať a predávať ovocie zo zahraničia. Z Belgicka, ČR, Rakúska, Holandska, zo Španielska a z Talianska dováža nielen jablká a hrušky, ale aj južné ovocie a zeleninu (pór, ružičkový kel, mrkvu atď.), ktoré - takisto ako vlastnú produkciu - poskytuje maloodberateľom a veľkoodberateľom na celom Slovensku.

V roku 2000 firma Danubius Fruct, s. r. o., začala spolupracovať aj s obchodnými sieťami na Slovensku a dodáva ovocie do známych super- a hypermarketov (Carrefour, DelVita, Jednota a iné) ďalej do veľkoskladov, jednotlivým obchodníkom a priamym predajcom a, pravdaže, bežným konzumentom. Umožnilo to aj dobudovanie v novembri 2001 nového moderného skladu s riadenou atmosférou s kapacitou do 1000 ton. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj Jef de Coster, jeden z najuznávanejších ovocinárskych expertov v Európskej únii. Investície do rekonštrukcie a dobudovania firmy sa okrem tohto skladu prejavili aj v novej manipulačnej hale s triediacou linkou, v rozšírení expedičných priestorov, modernizácii kancelárií a otvorení veľmi útulnej malopredajne ovocia a zeleniny priamo v sídle firmy. A ak sa splnia plány predstaviteľov firmy, triediaca linka sa zväčší a rozšíri a splnoautomatizuje tak, aby vedela spracovať až do 50 ton ovocia denne.

Firma je hrdá na skutočnosť, že vo výžive a v ochrane uplatňuje technológiu integrovanej ochrany, čo na Slovensku, bohužiaľ, ešte stále nie je celkom docenené. Táto technológia zachováva rovnováhu medzi škodcami a užitočnými organizmami, prispieva k ochrane životného prostredia. Chráni prírodu tak, že využíva prirodzené metódy pestovania, ktoré uplatňuje už pri výbere stanoviska, odrôd a podpníkov, ale aj pri spracovaní a ošetrení pôdy. Uplatňovanie zásad integrovanej ochrany je dôležité najmä pri výžive a ochrane stromov, ale aj pri zbere, triedení, skladovaní či balení ovocia a, pravdaže, pri starostlivosti o plody.

Všetky ovocné stromy sú vysadené v tvare štíhleho vretena, čo zaručuje bezproblémové pestovanie jabloní a prospieva aj hruškám a čerešniam. Z jabloní sa tu pestujú najmä zimné odrody Jonagold, Golden Delicius, Braeburn, Idared, z jesenných odrôd je to Šampión, Gala a na doplnenie sortimentu a pre vysoký dopyt (blízkosť Bratislavy) sa pestujú aj niektoré letné odrody. Z hrušiek je najviac zastúpená odroda Konferencia, ďalej je to odrody Durondeau a Alexadrin. K najviac pestovaným odrodám čerešní patria neskoré tmavé chrupky vhodné na konzervovanie a priamy konzum ako Kordia, Hedelfingenská a Van.

Ak Newton použil jablko ako dôkaz príťažlivosti Zeme, spoločnosť Danubius Fruct, s. r. o., môže tiež na príklade jabĺk dokázať príťažlivosť k podnikaniu. K podnikaniu, ktoré je založené na odborných vedomostiach, skúsenosti, ochrane prírody a ústretovosti voči zákazníkom.

Iaromír Novák

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.