Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Riadenie zahraničného obchodu

V Belgicku, vychádzajúc so zákona o federálnom usporiadaní z roku 1993, je zahraničný obchod (ZO) inštitucionálne koordinovaný z dvoch rovín - federálnej a národnej a z viacerých centier. Ide o veľmi zložitú a často i neprehľadnú štruktúru, v ktorej sa ťažko orientujú aj samotné belgické organizácie a podnikatelia a ktorá je terčom kritiky nielen domácich, ale aj zahraničných expertov. Na druhej strane treba poznamenať, že belgické vlády vynakladajú na podporu exportu značné finančné prostriedky a disponujú vysokým stupňom expertízy a prepracovaným systémom nástrojov proexportnej politiky. Pre spoluprácu na belgickom trhu a bližšiu orientáciu je potrebné poznať niekoľko základných inštitúcií.

Federálne orgány

* Ministerstvo zahraničných vecí, zahraničného obchodu a kooperácie, v rámci ktorého pôsobí Kabinet ministra ZO

* Ministerstvo hospodárstva, v rámci ktorého je zriadená sekcia obchodnej politiky, licencií, ekonomických vzťahov a Národný inštitút pre štatistiku. Kabinet ministra ZO sa zaoberá všeobecnou koordináciou zahraničnoobchodných vzťahov, spoluprácou s parlamentom, regiónmi a spoločenstvami, ako aj multilaterálnou obchodnou spoluprácou. Na ministerstve hospodárstva spočíva ťažisko práce v koordinácii a spolupráci s ekonomickými medzinárodnými organizáciami, federáciami poskytovaním štatistických informácií o zahraničnom obchode, vydávaním licencií atď.

OBCE (Belgický federálny úrad pre zahraničný obchod)

Ako mimovládna príspevková organizácia zabezpečuje komplexnú problematiku súvisiacu s podporou ZO činnosti a ZO operácií, najmä čo sa týka podpory exportu z federálnej úrovne. OBCE rovnako, ako aj Kabinet ministra ZO a ministra hospodárstva nemajú možnosť riadiť ani zásadne ovplyvňovať zahraničnoobchodnú činnosť, ktorá je v plnej kompetencii a právomoci regionálnych inštitúcií a ministerstiev.

Medzi organizácie s federálnou pôsobnosťou, ktorých aktivity súvisia so zahraničnoobchodnou činnosťou, patria:

* Výbor pre podporu exportu hmotných statkov - jeho poslaním je finančná pomoc belgickým exportérom (pôsobí pod ministerstvom ZO)

* Creditexport - poskytuje pôžičky na finančné operácie

* Ducroire - Národný úrad pre poisťovanie úverov, poskytovanie štátnych garancií, kurzových rizík pri exporte

Servis na krátkodobé operácie - úverové služby pre jednorazový export

Servis pre dlhodobé operácie

Národné orgány

* Flámsky región - Kabinet predsedu vlády flámskeho regiónu zabezpečuje fungovanie ZO v rámci svojich ministerstiev hospodárstva, investícií a zahraničných vzťahov. Komplexom otázok súvisiacich s podporou a rozvojom exportu sa zaoberá špecializovaná agentúra EXPORT VLAANDEREN (VDBH), ktorá obdobne, ako jej valónsky partner AWEX disponuje veľkým množstvom finančných prostriedkov určených na podporu exportných aktivít flámskych organizácií.

* Valónsky región - V rámci vlády valónskeho regiónu sa otázkami súvisiacimi so zahraničnoobchodnou problematikou zaoberajú: Kabinet ministra výskumu, vývoja a medzinárodných vzťahov, Kabinet ministra financií a rozpočtu a Kabinet ministra hospodárstva a zamestnanosti. Komplexom otázok, súvisiacich s podporou exportu valónskych organizácií, propagáciou a výstavnými aktivitami sa zaoberá špecializovaná agentúra pre export AWEX. Táto agentúra disponuje značným množstvom finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktoré sú určené na podporu exportu Valónska.

* Brusel - Capital - problematikou ZO aktivít sa v regióne Brusel - Capital zaoberá Kabinet ministra ZO a špecializované organizácie: Úrad pre ZO (koordinačná činnosť, Technopol Brusel, výstavy a veľtrhy), Úrad pre podporu investícií a Úrad pre rozvoj regiónu. Tieto organizácie sú financované z rozpočtu vlády Brusel - Capital.

V rámci jednotlivých regiónov sú exportné aktivity podporované tzv. regionálnymi fondmi. Kompetencie v súvislosti so zabezpečovaním chodu obchodných zastupiteľstiev v zahraničí sú na úrovni národnej a obchodní radcovia sú vysielaní menovanými regionálnymi organizáciami na podporu exportu (AWEX, VDBH a Úrad pre ZO).

V záujme podpory zahraničných investícií v určitých odvetviach alebo oblastiach môžu miestne orgány povoliť určité zvýhodnenia formou dotácií úrokov alebo bezúročných pôžičiek, dočasné zníženie alebo odpustenie dane z nehnuteľností a pod.

Útvar pre zahraničné investície pri ministerstve hospodárstva (federálnom) a zodpovedné útvary regionálnych vlád Flámska, Valónska a hlavného mesta Brusel sú poverené podporou zahraničných investícií v Belgicku.

(OBEO, Brusel)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.