Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Záujem nie je len investovať

Belgicko by rado importovalo zo Slovenska, ale...

„Nemáme záujem len o investície. Máme predovšetkým záujem o spoluprácu so slovenskými podnikmi, s možnosťou ich vývozu do Belgicka. Aj preto sme tu a aj preto plánujeme niekoľko akcií, ktoré by tieto aktivity mali podporiť. Jednou z nich je futbalový turnaj našich národných družstiev, ktorý by sa mal uskutočniť 17. apríla tohto roka ako záver belgicko-slovenského dňa v Bruggách. Ten bude zameraný na diskusiu o možnostiach slovenského exportu, no predovšetkým na diskusiu ako exportovať a byť konkurencieschopný.“ S takýmto posolstvom prišiel v utorok na Slovensko prezident Belgicko-luxemburskej obchodnej komory Ferdinand Halbart spolu s takmer dvadsaťčlennou misiou podnikateľov a predstaviteľov inštitúcií a organizácii na podporu zahraničného obchodu z Flámskeho a Valónskeho regiónu a regiónu Brusel. Ako ďalej v rozhovore pre denník potvrdil, Belgicko má záujem o zvýšenie spolupráce nielen investíciami a exportom, ale aj importom slovenských výrobkov. Práve aktivity Belgicko-luxemburskej obchodnej komory by mali prispieť k zvýšeniu týchto obchodných aktivít, investícií a spolupráce, a tým aj k zvýšeniu povedomia slovenských exportérov a spoločností ako takých.

Asi 75 % belgického exportu smeruje do krajín EÚ, v rámci ktorej je najvýznamnejším obchodným partnerom Belgicka stále Nemecko, avšak pokiaľ ide o belgický obchod s krajinami strednej a východnej Európy, dominuje najmä Rusko a Ukrajina. Slovensko predstavuje skôr zanedbateľnú časť, ale „stále je veľa možností aj zo strany belgického exportu, a to v oblastiach, kde sme na Slovensko doteraz neexportovali. Hoci Slovensko nebolo doteraz pre Belgicko prvoradou krajinou, vzájomná obchodná výmena za posledné roky vzrástla, dokonca, ak sa nemýlil, o 25%. Sme teda v oveľa lepšej pozícii, ako to bolo pred pár rokmi“, uviedol v našom rozhovore honorárny generálny riaditeľ Belgického úradu pre zahraničný obchod (OBCE) a zároveň honorárny prezident Belgicko-luxemburskej obchodnej komory pre Slovensko Willy Monfil. Podľa neho úspešná etablácia belgických firiem na slovenskom trhu hovorí jasne o tom, že Slovensko považujú za prosperujúce, že vidia vysokovzdelanú pracovnú silu, ale zároveň nie takú drahú ako v Belgicku. Aj preto sa podľa neho uvažuje o rozbehnutí niekoľkých ďalších projektov. To zároveň potvrdil pre denník aj generálny riaditeľ OBCE Emile Goffin. Jeho poradca Marnix Bierlin pritom poznamenal, že v rozhovoroch s belgickými potenciálnymi investormi či predstaviteľmi podnikov zaujímajúcich sa o spoluprácu zdôrazňuje predovšetkým strategické položenie Slovenska v strede Európy, bohatú kultúru a vysokokvalifikovanú pracovnú silu.

Pravda, napriek dobre rozbehnutej inštitucionálnej podpore na úrovni jednotlivých regiónov Belgicka neexistuje štátna podpora súkromného sektora. Práve regionálne páky - organizácie, inštitúcie alebo obchodné komory - zohrávajú pri rozbehnutí obchodu najdôležitejšiu úlohu. Aj podľa W. Monfila je teda základnou úlohou Belgicko-luxemburskej komory podporiť aj slovenský export, pretože Belgicko sa importu nebráni. „Sme dokonca pripravení sprostredkovať niekoľko kontaktov s belgickými partnermi, ale sami slovenskí podnikatelia sa musia snažiť pohnúť.“ Je teda predovšetkým na slovenských spoločnostiach, aby prejavili aj oni ochotu nájsť si odberateľov a spotrebiteľov v Belgicku, pričom ich produkty musia byť konkurencieschopné silnému belgickému trhu. To sa týka najmä ceny a kvality výrobkov.

Misia belgických podnikateľov reprezentuje jednotlivé sektory hospodárstva, ktorej predstavitelia by radi nadviazali viac kontaktov s ich slovenskými partnermi. Po včerajšom pracovnom dni v Nitre je dnes v Bratislave ekonomický seminár, v rámci ktorého sa okrem prezentácie krajiny predstavujú aj jednotliví podnikatelia a zástupcovia regiónov, ako Punch International (prítomný už aj na Slovensku), Delicentre, Denis Philippe, Univerzita poľnohospodárstva v Gembloux, Interel (prítomný na Slovensku), KBC (prítomná na Slovensku), Soenen Hendrik či Sovitec SA.

(sb)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.