Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vedúca pozícia na trhu

Ericsson prezentoval na Slovenku MMS komunikáciu

Mobilnosť je dnes skutočne motorom momentálneho rastu telekomunikácií. Hoci v predaji mobilných telefónov nepatrí švédskemu Ericssonu prvé miesto na svete, je najväčším svetovým dodávateľom mobilnej telekomunikačnej infraštruktúry. Na úspechy spoločnosti Ericsson na Slovensku sme sa opýtali jeho konateľa a zároveň viceprezidenta Ing. Mariána Bezáka.

Aká je v stručnosti história spoločnosti a aké má dnes Ericsson pokrytie v jednotlivých divíziách mobilnej komunikácie na svete?

- Mobilná komunikácia je skutočne fenoménom ovplyvňujúcim mnohé oblasti nášho života. Počet používateľov mobilných systémov sa blíži k jednej miliarde a v mnohých krajinách počet mobilných telefónov prekročil počet pevných liniek.

Ericsson má za sebou 126 rokov skúseností. V apríli 1876 založil Lars Magnus Ericsson svoju dielňu na opravu telegrafných prístrojov. O dva roky neskôr predal prvý telefónny prístroj vlastnej konštrukcie. Dnes má Ericsson zastúpenie v 140 krajinách po celom svete, je dodávateľom najsilnejších telekomunikačných firiem a formuje budúcnosť telekomunikácií.

Ericsson je jasným lídrom v oblasti mobilnej infraštruktúry s 30-percentným podielom na trhu mobilných systémov druhej generácie. Takmer polovica kontraktov na dodávky systémov GPRS (tiež nazývaných 2,5 generáciou) patrí Ericssonu. Podiel Ericssonu na trhu infraštruktúry pre systémy tretej generácie je 40 %. Ericsson je jediným dodávateľom infraštruktúry pre všetky hlavné štandardy mobilnej komunikácie.

IT a telekomunikačný sektor zaznamenal posledné obdobie celosvetovú recesiu. Ako sa s tým vyrovnáva Ericsson?

- Súčasná situácia, samozrejme, ovplyvňuje aj Ericsson. Firma prešla reštrukturalizáciou, ktorá umožnila znížiť náklady a zamerať sa na oblasti, ktoré sú hlavným zdrojom zisku.

Napriek dnešnej ťažkej situácii počet používateľov mobilných telefónov stále rastie. Mobilný internet a využívanie mobilných dátových prenosov má takisto stúpajúci trend. V priebehu tohto a hlavne budúceho roka sa začne v mnohých krajinách s inštaláciami systémov tretej generácie. Ericsson má vedúcu pozíciu na trhu a naše investície do výskumu a vývoja, v roku 2001 to bolo 19 % z tržieb, zaručujú túto pozíciu aj v budúcnosti.

Ericsson pôsobí na Slovensku od roku 1991. V ktorých telekomunikačných oblastiach je najväčšie gro jeho činnosti s najväčším pokrytím slovenského trhu?

- V súčasnosti je ťažiskom činnosti Ericssonu na Slovensku oblasť sieťových riešení pre telekomunikačných operátorov. Naším najväčším zákazníkom je EuroTel Bratislava. Ericsson je hlavným dodávateľom GSM infraštruktúry pre EuroTel. Veľmi nás teší, že EuroTel sa rozhodol pre Ericsson ako dodávateľa pre svoj GPRS systém.

Ericsson je štvrtým najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete, nedávno založil so Sony spoločný podnik v oblasti mobilnej siete. Predstavil zároveň šesť nových modelov, medzi nimi model určený najmä na hry a telefón so zabudovanou kamerou, modely s farebným monitorom a stálym prístupom na internet. Aké sú výhody MMS (Multimedia Messaging Service)?

- Sony Ericsson začala pracovať od 1. októbra 2001 ako spoločnosť s rovnakým podielom Sony a Ericsson. Spojením know-how Ericssonu v oblasti mobilnej komunikácie a Sony v oblasti spotrebnej elektroniky tak vznikla spoločnosť s jasným cieľom, stať sa hráčom číslo jeden v oblasti mobilných multimediálnych zariadení.

Mobilný telefón už nie je len nástrojom umožňujúcim hlasovú komunikáciu. Stal sa elektronickým kalendárom, modemom na pripojenie na internet, hracou konzolou, MP3 prehrávačom - skrátka multimediálnym nástrojom na prácu aj zábavu.

SMS sú dnes veľmi obľúbeným spôsobom komunikácie napriek tomu, že umožňujú len prenos textu prípadne jednoduchých obrázkov a zvonení. Denne sa na celom svete pošle asi jedna miliarda SMS. MMS správa môže obsahovať kombináciu textu, farebných obrázkov, audio- a videoklipov. Prináša tak nové možnosti ako komunikovať svoje myšlienky, vymieňať si informácie, zážitky alebo osloviť potenciálnych klientov ponukou nových produktov.

Svojím telefónom, vybaveným kamerou, môžete napríklad urobiť obrázok alebo krátky videoklip počas dovolenky. Doplniť ho textom a miestnou exotickou hudbou a poslať ako elektronickú pohľadnicu. MMS je omnoho viac ako iba správa.

Ericsson spoločne s EuroTelom uskutočnili prvú prezentáciu MMS na Slovensku vo februári počas konferencie „Vyššia forma komunikácie“. Táto prezentácia sa stretla s veľkým záujmom verejnosti.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.