Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rastie podpora pre euro

Švédski národohospodári sú skeptickí

Švédi sa spoločne s Dánmi a obyvateľmi Veľkej Británie rozhodli nepridružiť k Európskej menovej únii (EMÚ). Podľa najnovších prieskumov z tohto roka však najmä vo Švédsku „hlad“ po zavedení eura narastá. Ako uviedla vo svojom prieskume švédska agentúra SKOP, koncom februára podpora švédskeho obyvateľstva jednotnej európskej meny dosiahla rekordnú úroveň 58 percent, kým počet oponentov eura klesol na 37 percent. Stúpenci eura v krajine troch koruniek postupne zvyšovali svoju prevahu nad europesimistami od mája minulého roka. Marcový prieskum indikoval 57-percentnú podporu Švédov euru. Zavedenie spoločnej európskej meny má aj podporu vlády, kabinet na čele s premiérom Göranom Perssonom však finálne rozhodnutie ponechá na ľudí, ktorí sa majú o vstupe do eurozóny vyjadriť v referende. Ako uviedol vo februári Persson, referendum by sa mohlo konať na jar roku 2003, teda pol roka po tohtoročných voľbách z 15 septembra. Nie je však vylúčené, že sa ľudové hlasovanie uskutoční až na jeseň budúceho roka. Švédi počítajú s tým, že ak referendum bude mať priaznivý výsledok, členmi eurozóny by sa mohli stať už na jar 2004.

Nie všetci politici a najmä ekonómi vo Švédsku však jasajú nad možným pričlenením sa do euroklubu. V podrobnej štúdii, ktorú vypracovali na objednávku štokholmskej vlády, švédski národohospodári vo februári tohto roka upozornili, že vôbec nie je isté, či EMÚ zostane zónou so stabilnou a silnou menou. Švédska vláda považuje ich správu za najdôležitejší dokument pre svoje rozhodovanie o príprave či odložení referenda o vstupe krajiny do EMÚ. Ako upozornili autori štúdie, najväčšia latentná hrozba pre silu eura spočíva v rozdielnej dynamike rastu jednotlivých členov euroklubu. Situácia sa podľa nich môže stať vážnou najmä pre tie krajiny, ktorých rast bude slabší ako priemer spoločenstva. Práve na tento priemer sa orientuje menová politika Európskej centrálnej banky (ECB). V správe odborníkov sa uvádza, že „tieto krajiny budú mať vyššie úroky a pre investície budú vytvárať menej priaznivé podmienky, navyše, budú musieť dôslednejšie dbať na dodržiavanie zásad úspornosti štátnych výdavkov. To môže pôsobiť ľahko procyklicky, ale súčasne to môže byť prekážkou pre dlhodobý hospodársky rast. Jediný záver, ktorý môže Švédsko z toho všetkého vyvodiť pre seba, je, že v prípade členstva v EMÚ musí mať krajina takú silu a dynamiku trhov, že sa nebudeme musieť cítiť ako prehrávajúci“. Švédsko by sa nemalo dostať do situácie obmedzení, ktoré sú predpísané pre menej úspešné krajiny spoločenstva.

Studenou sprchou pre eurozástancov bola januárová správa Európskej komisie (EK), podľa ktorej Švédsko ešte nie je zrelé pre vstup do EMÚ. Švédska koruna totiž neplní kritériá predpísané pre výmenný kurz. EK súčasne upozornila, že Švédsku hrozí nadmerný rast inflácie. Za rok sa však toho veľa môže zmeniť a, pravdaže, všetko ešte závisí aj od životaschopnosti samotnej európskej meny. Švédske referendum by malo byť až o rok a za jeden rok euro vo svete ekonomiky a financií môže byť tak nasledovaniahodným príkladom, ako aj odstrašujúcim mementom.

(jnk)

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.