Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000

Nad Letiskom Bratislava sa rozjasnieva…

Cestujúci majú možnosť po celý rok letieť z Bratislavy pravidelnými linkami do Prahy, Moskvy, Košíc, Tunisu, Tel Avivu, Larnaky, Kuvajtu a Sofie. Tento rok sa priame lety rozšírili o destinácie Zürich, Varšava, Benátky, Split a Zadar.

Minulý rok Letisko M. R. Štefánika Bratislava zaznamenalo nárast prepravených cestujúcich z 283 714 na 293 326, t. j. o 3 %, nárast nákladnej leteckej dopravy o 10% a leteckej pošty o 26%.

Za obdobie k 30. 5. 2002 letisko dosiahlo 16 -percentný nárast v počte prepravených cestujúcich. Pričinila sa o to predovšetkým pravidelná vnútroštátna preprava, ktorú od januára posilnila letecká spoločnosť Sky Europe Airlines otvorením pravidelnej linky do Košíc, ktorú taktiež lietajú Slovenské aerolínie. Za obdobie piatich mesiacov sa na tejto destinácii prepravilo spolu 11 281 cestujúcich, čo je nárast o 6382 oproti minuloročnému číslu 4899 cestujúcich. Od marca táto spoločnosť posilnila aj medzinárodnú pravidelnú dopravu o linku do Zürichu, od mája do Prahy a od 20. júna do talianskych Benátok a chorvátskeho Splitu a Zadaru. Švajčiarsky Zürich bol za minulých čias veľmi úspešnou linkou, ktorá vo svojom najväčšom rozkvete zaznamenala až 25 tis. cestujúcich ročne. Dnešné čísla potvrdzujú úspešnosť tejto linky, nakoľko za necelé tri mesiace rozbiehajúcej sa prevádzky bolo prepravených takmer 2,5 tis. cestujúcich.

Poľská letecká spoločnosť LOT 6. 5. 2002 slávnostne začala svoj prvý komerčný let na pravidelnej linke Varšava-Bratislava-Varšava. Inauguračný let tejto linky vykonaný dňa 25. 4. bol netradičný, nakoľko bol spojený s príletom poľského prezidenta Aleksandra Kwaœniewskeho a jeho manželky na oficiálnu návštevu našej republiky. V súčasnosti je teda hlavné mesto SR Bratislava spojené trikrát za týždeň pravidelnou linkou s hlavným mestom Poľska Varšavou.

Najväčšími leteckými prepravcami na bratislavskom letisku sú Slovenské aerolínie, České aerolínie, Air Slovakia, Sky Europe Airlines, LOT, Spanair, Tunis Air a Aeroflot. České aerolínie sú na prvej priečke v počte prepravených cestujúcich v pravidelnej preprave, Slovenské aerolínie zastávajú tento post v nepravidelnej doprave.

Slovenskí dovolenkári, uprednostňujúci leteckú dovolenku, majú možnosť z bratislavského letiska počas letnej sezóny navštíviť 29 letovísk v Európe, Ázii, ale aj Afrike. Po minuloročnom úspechu afrického kontinentu, konkrétne Egyptu, u našich turistov, ktorý oživil ponuku cestovných kancelárií, sa tento rok pripravujú ďalšie novinky.

Minulý rok boli novinkami dve letoviská v Egypte - Hurghada pri Červenom mori a Sharm el Sheik na Sinajskom polostrove a dve letoviská v Turecku - Bodrum a Dalamán. Tento rok, za pomoci leteckých spoločností, nájdete v letovom poriadku a katalógoch cestovných kancelárií 2 nové destinácie: grécky ostrov Samos a Tivat v Čiernej hore. V letovom poriadku Letiska M. R. Štefánika Bratislava môžete nájsť ponuku aj tradičných gréckych ostrovov - Kréta, Rodos, Zakinthos, Kos, Korfu, Thessaloniky a Kavala vo vnútrozemí, Španielsko a jeho ostrovy - Barcelona, Gerona, Palma de Mallorka, Ibiza, Kanárske ostrovy, Tunis, tureckú Antalyu, bulharskú Varnu a Burgas. Okrem toho cestovné kancelárie využívajú pre svojich klientov aj pravidelné linky do Izraela, Tunisu, Kuvajtu, Sofie a na Cyprus. Tento rok spestrí ponuku výberu individuálneho oddychu letecká spoločnosť LOT, s ponukou víkendových pobytov do Varšavy, z ktorej je okrem iného výborné spojenie do Spojených štátov. A nezabudnime tiež na spoločnosť Sky Europe Airlines, ktorá ponuku svojich pravidelných liniek doplnila v letnom období o už spomínané Benátky, Split a Zadar.

Bližšie informácie o Letisku M. R. Štefánika Bratislava si môžete nájsť kedykoľvek na internetových stránkach www.letiskobratislava.sk .

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.