Hospodársky denník
USD49,239 Sk
EUR42,69 Sk
CHF28,017 Sk
CZK1,23 Sk
  Pondelok  13.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ak sa chceme mať lepšie, tak...

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Vladimíra Sotáka, generálneho riaditeľa a. s. Železiarne Podbrezová, ktorý bol jedným z nominovaných na prestížne ocenenie Hospodárskeho klubu (NEF) Prominent ekonomiky 2000.

Ako vnímate hospodársku situáciu SR v závere storočia?

- Je postihnutá rozdelením československého trhu na dva malé trhy. Bolo to politické rozdelenie. Ja si však myslím, že tak občania Slovenskej, ako i Českej republiky potrebovali dostať priamo od života „po nose“, aby si uvedomili, že ak sa chcú mať lepšie, tak musia viac a lepšie pracovať. Obdobie pred rokom 1989 bolo charakteristické plánovaným rozvojom hospodárstva. Obrovské množstvo ľudí sa tvárilo, že pracuje, brali peniaze a v skutočnosti produkovali veľmi málo. Slovensko, na rozdiel od Českej republiky, bolo vzhľadom na situáciu po vytvorení dvoch republík poznačené hlavne nedostatkom financií. Preto slovenská ekonomika - na rozdiel od českej, omnoho rýchlejšie dopadla až na dno svojho možného úpadku. Som presvedčený, že dnes sa už nachádzame v štádiu, keď naša ekonomika vďaka viacerým faktorom naberá pozitívny kurz. A to predovšetkým pod vplyvom väčšieho prílevu zahraničného kapitálu, mnohé fabriky síce hospodárili v červených číslach, ale nevyrábali na sklad a nepredlžovali „socialistické“ zvyky tak, ako je to v ostatných postkomunistických krajinách. Som presvedčený, že ani jedna vláda vrátane súčasnej, neurobila dosť na zlepšenie hospodárskej situácie na Slovensku. Do hospodárskych a politických funkcií sa totiž dostali ľudia, ktorí buď nemali žiadne, alebo len minimálne skúsenosti z vedenia stredne veľkých a veľkých fabrík a tí, ktorí sa vďaka politickým tlakom dostali na vysoké pozície vo veľkých spoločnostiach a chýbali im schopnosti na ich vedenie. Mohol by som vymenovať veľké podniky, ktoré sa dostali do konkurzov, a pritom boli v minulosti ziskové. Ak vnímame súčasnú hospodársku situáciu ako nie najlepšiu, musíme si uvedomiť, že za všetkými nedostatkami sú len ľudia - v manažérskych a politických funkciách. Dodnes v parlamente sedí množstvo neschopných doktorov, právnikov, učiteľov..., ktorí hrajú, že vedia spravovať štát, a oni nevedia riadiť nič, pretože to nikdy nerobili.

Aké opatrenia alebo právne normy treba prijať, aby sa výkonnosť slovenskej ekonomiky priblížila sile a tempám rastu ekonomík štátov EÚ skôr ako za tridsať-tridsaťpäť rokov?

- Predovšetkým je potrebné dosiahnuť skutočnú „vymožiteľnosť“ práva na Slovensku. Právnici, ktorí sedia roky v parlamente, vraj prispôsobujú slovenské zákony európskym normám. Namiesto toho, aby sme prebrali „zabehnuté“ zákony, ku ktorým sa dopracovali v rozvinutých krajinách, naši poslanci vytvorili množstvo zákonov, ktoré umožnili rozkradnúť fabriky, zničiť, vytunelovať ich, pripraviť mnohých ľudí o pracovné príležitosti a nikomu sa pritom nič nestalo. Aj priemerný právnik stačí na to, aby títo ľudia dokázali obhájiť skutočnosť, prečo sa fabriky, ktoré v minulosti produkovali pomerne vysoké zisky, dostali do konkurzov a prestali vyrábať. K tomu, aby na Slovensku došlo k zlepšeniu situácie, nesmie táto krajina stratiť orientáciu smerom na Európsku úniu a NATO. To, čo rozprávajú prívrženci SNS na čele s Annou Malíkovou, považujem za najväčšie hlúposti, aké možno počúvať v dnešných časoch. Je smutné, že to rozprávajú aj mnohí tí ľudia, ktorí získali vyššie ako základné vzdelanie. Manažmentom spoločností, ktoré sa snažili v priebehu posledných piatich rokoch, bez vplyvu politiky získať výrobné programy, sa to podarilo a dnes vyrábajú. Takýchto spoločností je okrem Železiarní Podbrezová na Slovensku dostatok na to, aby sme prestali plakať a počúvať politikov, ako sa veci dajú či nedajú riešiť. Myslím si, že vo vedení štátu by mali byť ľudia s dostatočnými skúsenosťami z riadenia oblastí, ktoré chcú viesť. Dosiaľ nemôžem byť spokojný so skutočnosťou, že na Slovensku chýba pevná stratégia rozvoja slovenského hospodárstva. Nevypracovala ju minulá, ani terajšia vláda. Všetky tie televízne či rozhlasové rozhovory medzi politikmi opozície a koalície sú zbytočné. V konečnom dôsledku prinášajú na zabezpečenie životnej úrovne slovenských občanov veľmi málo. Som presvedčený, že na Slovensku sú ešte stále dostatočné kapacity, ktoré pri zabezpečení výrobných programov, podložené dobrou vzdelanostnou a vedomostnou úrovňou ľudí, je možné rozvinúť. Dá sa to urobiť formou vytvorenia spoločných podnikov alebo vstupom strategických investorov zabezpečiť vyššiu prosperitu, akej svedkom sme dnes.

Čo by ste okamžite vykonali na akceleráciu podnikateľskej sféry a stredného manažmentu vo vašej pôsobnosti, ale aj vo vašej brandži a vôbec v celej spoločnosti?

- Ak by som ja mal možnosť vykonať opatrenia vedúce k akcelerácii podnikateľskej sféry, predovšetkým by som sa snažil:

- zabezpečiť skutočnú „vymožiteľnosť“ práva,

- znížil by som stavy pracovníkov jednotlivých ministerstiev,

- znížil by som stavy pracovníkov štátnej správy,

- dal by som ľuďom pocit bezpečia,

- snažil by som sa prijať opatrenia, aby sme nebudovali sociálnu sieť a rozdávali peniaze ľuďom, ktorí nič neprodukujú, ale doslova by som prinútil celý národ zarábať na seba a na svoj rozvoj.

Ak tieto kroky u nás nenastanú, to malé percento ľudí, ktorí pracujú, nebude stíhať uživiť množstvo nezamestnaných a tých, ktorí nechcú pracovať. Platobná disciplína na Slovensku je veľmi zlá a orgány činné v trestnom konaní si v tomto smere neplnia svoje povinnosti. O dodržiavaní zákonov sa veľa hovorí, ale málo sa v tomto smere robí. Stratila sa komunikácia medzi tými, ktorí medzi sebou komunikovať majú. Cesta rozvoja slovenskej ekonomiky nemôže byť cestou bez napojenia sa na trh EÚ, ktorý sa nám ponúka. Všetci Slováci by mali veľmi aktívne bojovať za to, aby sme sa stali členmi EÚ, aby mal každý právo za prácou vycestovať do Európy, a tak si zabezpečiť slušnú životnú úroveň, v prípade, že nenájde pracovnú príležitosť doma.

Z toho vyplýva potreba upriamiť sa aj na výchovu mládeže. Musíme sa usilovať o to, aby neexistovali školy typu breznianskeho gymnázia. V stredných školách by mali učiť len takí učitelia, ktorí chcú deti učiť, nezávidia im, že sú inteligentnejšie ako oni, že sú vzdelanejšie. Riaditelia škôl, ktorí holdujú alkoholu, nemôžu predsa vychovávať budúcu generáciu. Ak by som mohol, väčšinu učiteľov by som poslal do dôchodku a nahradil mladými, vzdelanými ľuďmi. Zamýšľam sa a je mi veľmi zle, keď počúvam, kto všetko chce na Slovensku učiť manažment. Väčšina z týchto „odborníkov“ nikdy nič neriadila. Podobne, keď sa začne hovoriť o revitalizácii a rozprávajú o nej takí, ktorí nevedia o čo ide. Som presvedčený, že Slovensko sa môže rozvíjať len za predpokladu upevnenia pracovnej a technologickej disciplíny vo všetkých fungujúcich fabrikách a v tých, ktoré neprosperujú, je potrebné prijať opatrenia umožňujúce odobrať ich majiteľom, ktorí ich zničili, umožniť vstup zahraničného kapitálu a rozvinúť výrobu na zabezpečenie životnej úrovne našich ľudí.

Počasie

Dnes bude polojasno až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Ráno a predpoludním početné hmly alebo nízka oblačnosť, ktorá sa lokálne udrží po celý deň. Najvyššia denná teplota 10 až 15, pri celodennej hmle okolo 7, na juhozápade pri slnečnom počasí okolo 17 a na horách vo výške 1500 m okolo 7 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6, na juhozápade 8 až 12 m/s, na horách 15 až 20 m/s.V utorok a stredu bude prevažne polojasno, v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Najnižšia nočná teplota 6 až 2, na juhu okolo 8 stupňov. Najvyššia denná teplota 12 až 17, na miestach s dlhšie trvajúcou hmlou alebo nízkou oblačnosťou len okolo 8 stupňov. Na juhu pri slnečnom počasí bude mimoriadne teplo - maximálna teplota sa v tejto časti územia bude pohybovať okolo 20 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.59 a zapadne o 16.13 hod.

Amsterdamprehánky9
Atényjasno22
Belehradoblačno17
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Bruseldážď9
Budapešťpolooblačno14
Bukurešťjasno12
Frankfurtdážď11
Helsinkidážď5
Istanbuljasno18
Kodaňdážď9
Kyjevzamračené5
Lisabonprehánky15
Londýnoblačno8
Madridprehánky10
Milánoprehánky15
Moskvazamračené0
Oslodážď6
Paríždážď9
Prahazamračené12
Rímbúrky22
Sofiahmlisto9
Štokholmdážď7
Varšavazamračené8
Viedeňpolooblačno18
Záhrebpolooblačno20
Ženevazamračené14

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 11. 2000: Bratislava 99, 51, Sliač 97,65, Košice 98,65, Poprad 93,06, za 10. 11. 2000: Bratislava 100,37, Sliač 98,21, Košice 99,16, Poprad 93,61, za 11. 11. 2000: Bratislava 101,00, Sliač 98,94, Košice 99,90, Poprad 94,18.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.