Hospodársky denník
USD49,564 Sk
EUR42,647 Sk
CHF28,038 Sk
CZK1,229 Sk
  Streda  15.Novembra 2000

Ťažšie, ako sme si mysleli

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Jozefa Uhríka, hovorcu predstavenstva Volkswagen Slovakia, a. s., ktorý bol jedným z nominovaných na prestížne ocenenie Hospodárskeho klubu (NEF) Prominent ekonomiky 2000.

Ako vnímate hospodársku situáciu Slovenskej republiky v závere storočia?

- Ako ukazuje súčasný vývoj slovenskej ekonomiky, prechod z plánovaného hospodárstva na trhové je komplikovanejší ako si všetci účastníci na začiatku 90. rokov predstavovali. Dôsledok je, že prijímané reformy v prvom období transformácie nedosiahli cieľ tak rýchlo, ako bola pôvodná predstava. Výsledok je, že výkonnosť ekonomiky nie je taká, aby sme mohli konštatovať, že sme prekročili hranicu výkonnosti pri vstupe do transformácie. Na druhej strane treba povedať, že problémy súvisiace s transformáciou procesu nie sú výnimočné pre naše hospodárstvo, ale sú charakteristické i pre ostatné štáty bývalého socialistického bloku. Navyše naše hospodárstvo muselo riešiť i niektoré špecifické problémy, ktoré súviseli s osamostatnením sa Slovenskej republiky a z toho vyplývajúce vybudovanie inštitucionálneho rámca pre ďalší rozvoj.

Aké opatrenia alebo právne normy treba prijať na to, aby sa výkonnosť slovenskej ekonomiky priblížila sile a tempám rastu ekonomík štátov EÚ skôr ako za tridsať, resp. tridsaťpäť rokov?

- O tom, že naším cieľom musí byť dostať sa do klubu štátov, ktoré dnes sú v EÚ alebo sa tam chcú dostať, je neoddiskutovateľný. Na druhej strane si myslím, že popri všeobecne proklamovaným snahám, ktoré predstavujú chuť alebo želanie, treba definovať parametre našej ekonomickej výkonnosti, aby nám táto umožnila vstúpiť do EÚ. Čiže otázku „či chceme, môžeme?“ by som formuloval skôr smerom „kedy môžeme vstúpiť do EÚ, aby to bolo prijateľné pre nás i pre EÚ?“ Nestačí definovať len cieľovú výkonnosť, ale zároveň aj kroky, ktorými sa k tomuto cieľu máme dostať. Prvou cestou musí byť prehodnotenie spotreby s cieľom túto racionalizovať a k tomu pripraviť potrebné reformy daňového a sociálneho systému, ako aj reformu vzdelávacej sústavy a zdravotníctva. Na druhej strane je potrebné pripraviť si strednodobý výhľad v precíznejšom prevedení ako doteraz, to znamená definovať stratégiu koordinovanej hospodárskej politiky umožňujúcej oživenie a rast ekonomiky. Je nevyhnutné si stanoviť prechodné obdobie a sformulovať opatrenia, ktoré musíme prerokovať s vedením EÚ a následne ich realizovať. Osobitnú pozornosť treba venovať možnej finančnej pomoci, ktorú zo strany EÚ očakávame pri budovaní infraštruktúry, odstraňovaní nedostatkov súvisiacich so životným prostredím a vytváraním konkurencieschopnosti poľnohospodárstva. Tieto problémy za nás nik iný nevyrieši.

Čo by ste okamžite vykonali pre akceleráciu podnikateľskej sféry a stredného manažmentu vo vašej pôsobnosti, ale aj vo vašej brandži a vôbec v celej spoločnosti?

- Som zástancom toho názoru, že veľká zodpovednosť leží na manažéroch, ktorí si musia dať v oblasti, ktorú riadia, ciele, ktoré neznamenajú len prežitie z jedného dňa na druhý, ale ciele dlhodobé, ktoré zabezpečia dosiahnutie konkurencieschopnosti v odboroch, ktoré obhospodarujú. Manažment musí byť pripravený pracovať v náročných trhových podmienkach a musí na základe prevedenej analýzy prijať rozhodnutie, či je schopný vlastnými silami dosiahnuť konkurencieschopné podmienky alebo sa rozhodne hľadať strategického partnera, s ktorým je schopný uvedené ciele dosiahnuť.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.