Hospodársky denník
USD49,764 Sk
EUR42,785 Sk
CHF28,117 Sk
CZK1,234 Sk
  Štvrtok  16.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Parametre pre tunely

Odborníci: Žiadne dvojprúdové cesty

Viedeň (TASR) - Sobotné tragické udalosti v Kaprune viedli k začiatku rozsiahlej diskusie o dopravných tuneloch. Špecializovaná spoločnosť Taiwan High Speed Rail Corporation si včera zobrala pod drobnohľad projekty niektorých európskych železničných tunelov a bezpečnostné opatrenia v nich podrobila tvrdej kritike. Podľa predstaviteľov spoločnosti si žiada stúpajúci počet tragédií v tuneloch výraznú zmenu myslenia a prístupu k týmto stavbám. Dlhé dopravné tunely sa v budúcnosti nebudú môcť budovať ako cesty s dvojsmernou premávkou, každá takáto stavba sa bude musieť skladať z dvoch jednosmerných častí, znie základná požiadavka taiwanských odborníkov.

Medzi oboma tunelmi bude nevyhnutné približne každých 300 metrov budovať priečne spojenia s dverami, ktoré by slúžili ako núdzový východ v prípade katastrofy v jednej časti tunela. V prípade veľmi dlhých tunelov možno uvažovať s dodatočným vybudovaním bezpečnostnej pretlakovej šachty.

Taiwančania si preštudovali projekty najväčších tunelových stavieb v Európe a väčšinu z nich podrobili ostrej kritike. Dopravnému tunelu vo Viedni vytkli napríklad dvojsmernosť premávky a navrhli vybudovať priečne spojenia v 300-metrových odstupoch. Dodatočným problémom zostávajú vertikálne šachty, pretože spôsobujú tzv. komínový efekt, ktorý môže za určitých okolností útek znemožniť.

počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor južných smerov. V piatok a sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 10 až 14, v sobotu 8 až 12 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 16.10 hod.

Amsterdamdážď7
Atényjasno20
Belehradoblačno18
Berlínoblačno8
Bratislavadážď12
Bruseloblačno8
Budapešťdážď13
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtdážď7
Helsinkioblačno4
Istanbuljasno17
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno12
Lisabonzamračené13
Londýndážď7
Madridoblačno10
Milánodážď10
Moskvaoblačno5
Oslo oblačno3
Paríždážď8
Prahapolooblačno8
Rímoblačno18
Sofiapolooblačno13
Štokholmoblačno4
Varšavapolooblačno9
Viedeňdážď11
Záhreboblačno17
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.