Hospodársky denník
USD49,764 Sk
EUR42,785 Sk
CHF28,117 Sk
CZK1,234 Sk
  Štvrtok  16.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Arafat za zastavenie paľby

Izrael naklonený zriecť sa umiernenej politiky

Gaza/Jeruzalem (TASR) - Palestínsky prezident Jásir Arafat nariadil v noci navčera na všetkých palestínskych územiach zastavenie paľby proti izraelským cieľom. Rozhodnutie o vydaní tohto nariadenia sa zrodilo na schôdzi Vysokej palestínskej rady pre otázky bezpečnosti v Gaze. Politické grémium, ktorej predsedom je Arafat, s okamžitou platnosťou zakázalo „neznámym palestínskym ozbrojencom“ ostreľovať izraelské ciele v Predjordánsku a v pásme Gazy, ako aj zo všetkých palestínskych obcí a miest ležiacich v blízkosti väčších alebo menších židovských komunít.

Označenie „neznámi ozbrojenci“ si podľa palestínskych úradov treba vysvetliť tak, že vláda Jásira Arafata v súčasnosti nie je schopná kontrolovať všetkých z vlastnej iniciatívy konajúcich radikálnych Palestínčanov, pravidelne ostreľujúcich izraelské ciele.

Izraelský minister informácií Benjamin Ben-Eliezer však napriek tomu včera vyhlásil, že židovský štát bude nútený zriecť sa svojej „doterajšej umiernenej politiky voči strieľajúcim Palestínčanom“. „Izrael si jednoducho nemôže dovoliť pokračovať v politike zdržanlivosti. Palestínčania by si mali uvedomiť, že sa izraelská vláda nemieni nečinne prizerať na zabíjanie židovských vojakov a civilistov,“ povedal.

Izraelská armáda medzitým zatkla pätnásť popredných predstaviteľov hnutia Fatah na území Predjordánska. Polícia zároveň usmrtila dvoch Palestínčanov v meste Tulkarim na severe Predjordánska. Po jednom ďalšom Palestínčanovi zastrelili izraelskí vojaci v meste Jericho a v priestoroch izraelsko-palestínskeho hraničného priechodu Karni. Počet včerajších obetí izraelsko-palestínskych zrážok v Predjordánsku a v pásme Gazy sa tak zvýšil na tri.

počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor južných smerov. V piatok a sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 10 až 14, v sobotu 8 až 12 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 16.10 hod.

Amsterdamdážď7
Atényjasno20
Belehradoblačno18
Berlínoblačno8
Bratislavadážď12
Bruseloblačno8
Budapešťdážď13
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtdážď7
Helsinkioblačno4
Istanbuljasno17
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno12
Lisabonzamračené13
Londýndážď7
Madridoblačno10
Milánodážď10
Moskvaoblačno5
Oslo oblačno3
Paríždážď8
Prahapolooblačno8
Rímoblačno18
Sofiapolooblačno13
Štokholmoblačno4
Varšavapolooblačno9
Viedeňdážď11
Záhreboblačno17
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.