Hospodársky denník
USD49,764 Sk
EUR42,785 Sk
CHF28,117 Sk
CZK1,234 Sk
  Štvrtok  16.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Času veľa nezostáva

Hlasovanie až na Najvyššom súde Floridy

Tallahassee (TASR) - Floridská ministerka pre štátne záležitosti K. Harrisová včera požiadala Najvyšší súd štátu Florida o prerušenie ručného sčítavania hlasov, odovzdaných v okresoch Miami-Dade, Broward a Palm Beach počas volieb prezidenta USA, ktoré sa konali 7. novembra. V 11-stranovej petícii požiadala ministerka súd, aby vydal príkaz na skončenie manuálneho preratúvania hlasov v uvedených troch okresoch až do rozhodnutia súdu, ktorý určí, či sa môžu utorkové výsledky sčítavania hlasov z prezidentských volieb za všetky okresy štátu Florida dodatočne modifikovať. Oficiálne výsledky sčítania uvádzajú, že kandidát republikánov George W. Bush vedie o 300 hlasov pred Al Gorom z tábora demokratov. Kandidát, ktorý na Floride získa 25 hlasov Zboru voliteľov, sa stane vďaka nim 43. americkým prezidentom.

Volebná komisia v najľudnatejšom okrese amerického štátu Florida Miami-Dade, včera vylúčila kompletné ručné sčítanie hlasov v prezidentských voľbách. Doterajší výsledok sčítavania bol zároveň vyhlásený za konečný. Po prerátaní vzorky takmer 6000 volebných lístkov získal totiž demokratický kandidát Al Gore iba šesť hlasov navyše a počet hlasov na strane republikánskeho kandidáta Georgea Busha sa vôbec nezmenil.

Vzhľadom na panujúcu neistotu po prezidentských voľbách v USA prinášame prehľad udalostí, ku ktorým by malo dôjsť v nadchádzajúcich týždňoch:

do 17. novembra vrátane: konečný termín, dokedy môže G. W. Bush eventuálne požiadať o nové sčítanie volebných lístkov v štáte Iowa, v ktorom stratil približne 5000 hlasov.

17. november: konečný termín na registráciu volebných lístkov zo zahraničia na Floride, ide o nevyhnutný proces pred zverejnením oficiálnych výsledkov v tomto štáte. Podľa Boba Crawforda, zodpovedného za voľby na Floride, ich skúmanie a sčítavanie sa môže pretiahnuť do nasledujúceho týždňa.

Od polovice novembra do konca novembra: Bush môže požiadať o nové sčítanie volebných lístkov v štáte Wisconsin, kde stratil približne 6000 hlasov.

27. november: zverejnenie oficiálnych výsledkov v Oregone, v ktorom sa volebné víťazstvo zatiaľ pripisuje demokratickému kandidátovi Al Gorovi.

28. november: zasadanie volebnej komisie štátu Nové Mexiko, ktoré má ratifikovať výsledky volieb.

1. decembrový týždeň: možný začiatok nového sčítavania hlasov v Oregone, ktorý sa bude robiť ručne a bude trvať minimálne tri dni.

18. december: štafetu po všeobecnom hlasovaní v jednotlivých štátoch prevezmú volitelia, ktorí sa zídu v každom štáte, aby zvolili prezidenta a viceprezidenta, a svoju voľbu pošlú do Washingtonu v zapečatenej obálke.

5. alebo 6. január: sčítavanie hlasov voliteľov predsedom amerického Senátu pred oboma komorami Kongresu. V prípade, že hlasovanie voličov neurčí nového prezidenta, zvolí ho Snemovňa reprezentantov, pričom zástupcovia každého štátu majú právo jedného hlasu. Ten istý proces sa odohrá v Senáte pri voľbe nového viceprezidenta.

20. január napoludnie: nový prezident sa ujme svojej funkcie. Ak však do tohto dátumu nebude nový prezident zvolený, posledný možný termín na jeho voľbu, stanovený ústavou, je 4. marca.

4. marec: ak nebude do tohto dátumu zvolený nový prezident, prezidentského úradu sa ujme viceprezident.

počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia dážď. Najvyššia denná teplota 9 až 13 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov. Slabý vietor južných smerov. V piatok a sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na viacerých miestach občasný dážď. Najnižšia nočná teplota 8 až 4 stupne. Najvyššia denná teplota 10 až 14, v sobotu 8 až 12 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.04 a zapadne o 16.10 hod.

Amsterdamdážď7
Atényjasno20
Belehradoblačno18
Berlínoblačno8
Bratislavadážď12
Bruseloblačno8
Budapešťdážď13
Bukurešťpolooblačno15
Frankfurtdážď7
Helsinkioblačno4
Istanbuljasno17
Kodaňoblačno9
Kyjevoblačno12
Lisabonzamračené13
Londýndážď7
Madridoblačno10
Milánodážď10
Moskvaoblačno5
Oslo oblačno3
Paríždážď8
Prahapolooblačno8
Rímoblačno18
Sofiapolooblačno13
Štokholmoblačno4
Varšavapolooblačno9
Viedeňdážď11
Záhreboblačno17
Ženevadážď7

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.