Hospodársky denník
USD49,764 Sk
EUR42,785 Sk
CHF28,117 Sk
CZK1,234 Sk
  Štvrtok  16.Novembra 2000

Obchodné reťazce a ich limity

Agrosektor nesúhlasí s odporúčaním ekonomických ministrov

„Argumenty o neštandardnosti návrhu zákona o obchodných reťazcoch neobstoja, pretože neštandardné je aj prostredie, v ktorom sa musia pohybovať slovenskí výrobcovia agropotravinárskeho a akéhokoľvek iného tovaru. V období prípravy na vstup do EÚ treba vytvoriť podmienky na ich stabilizáciu, čo sa však nepodarí, pokiaľ ich budú obchodné reťazce tlačiť k múru tak, ako doteraz,“ povedal nám ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Dufala na margo rozhodnutia ekonomických ministrov, ktorí neodporučia vláde schváliť návrh takéhoto zákona.

„Nikdy sme netvrdili, že špeciálny zákon, upravujúci pôsobenie veľkých obchodných systémov a prevádzok, by mal platiť na neobmedzene dlhý čas. Ak sa však má plynulo rozvíjať domáca výrobná základňa, predstavujúca rozhodujúci atribút rozvoja celej slovenskej ekonomiky, musí byť plynulý a stabilný aj odbyt jej produkcie. Ten by mal byť rámcovaný korektnými vzťahmi všetkých článkov výrobno-odbytového reťazca, čo však v súčasnosti neplatí.“ Členská základňa pôdohospodársku samosprávu upozorňuje, že narušená je aj rovnomernosť podielu na profite z odbytu tovaru, keď poľnohospodárska prvovýroba a potravinársky priemysel ťahajú v porovnaní s obchodom za kratší koniec.

Podľa E. Dufalu sa pri eliminácii týchto rizík nedá spoliehať iba na zákon o hospodárskej súťaži a pôsobenie Protimonopolného úradu SR, ktorý má sledovať jej čistotu. Agropotravinárska samospráva totiž do návrhu zákona nenavrhla zakomponovať len ustanovenia, zabraňujúce možnosti zneužitia ich ekonomickej sily a ekonomického postavenia na trhu, ale aj povinnosť ponúkať v každej tovarovej skupine, vyrábanej na Slovensku, minimálne 75 % tovaru od domácich producentov. Okrem toho kládla dôraz tiež na zviditeľňovanie vnútorných výrobcov na etiketách produktov, vyrábaných pod obchodnými značkami veľkých predajných sietí. Čerstvý príklad s importom kŕmneho obilia totiž opätovne potvrdzuje, že lacný dovoz je v prípade nedostatočnej domácej produkcie len utópiou.

„Za našu členskú základňu môžem povedať, že sme rozčarovaní stanoviskom ekonomických ministrov,“ zdôrazňuje predseda Únie podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku Peter Vendelín. „Odporúčanie, aby Protimonopolný úrad SR sledoval počínanie obchodných reťazcov a navrhol novelu zákona o hospodárskej súťaži v prípade, že zaznamená problémy, ktoré sa nedajú riešiť súčasnou legislatívou, je príliš zdĺhavý,“ hovorí. Podľa neho v konečnom dôsledku by to umožnilo obchodným sieťam vybudovať si také pevné pozície vo vzťahu k domácim výrobcom, že tí by stratili možnosť stať sa ich rovnocennými partnermi. „Mnohí producenti sú už dnes príliš vyčerpaní a podkapitalizácia im neumožňuje podriaďovať sa stupňujúcim platobným a iným požiadavkám reťazcov.“

Vladimír Turanský

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.