Hospodársky denník
USD49,754 Sk
EUR42,729 Sk
CHF27,972 Sk
CZK1,232 Sk
  Piatok  17.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Milénium a zámery bankárov

Šéfredaktor Hd poslal jedenásť otázok vrcholovým predstaviteľom dvanástich bánk v SR. Dnes uverejňujeme odpovede Ing. Jozefa Kollára, PhD., predsedu predstavenstva Ľudovej. . .

Nejde o účelový optimizmus

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Pavla Kinčeša, generálneho riaditeľa Slovens. . .

Lýdia Eckhardt v XXI. storočí

Takmer 10-ročný Modelový salón Lydie Eckhardt svojou utorkovou exkluzívnou módnou prehliadkou Zima 2000 v bratislavskom hoteli Holiday Inn - vďaka reklamným partnero. . .

Desať záujemcov

Hlavnými favoritmi v privatizácii Českých rádiokomunikácií by mali byť európske telekomunikačné giganty na čele s Deutsche Telekom, Tele Danmark a francúzskou spoločnosťou Vivendi.. . .

Štátna správa nezodpovedá, ale rozhoduje

Poslanci kritizujú princíp viazania prostriedkov v štátnom rozpočte SR

Naše vlády si už zvykli ako bežný spôsob znižova. . .

Vaša Best Bank - Od 10. do 16. novembra prišlo do redakcie poštou 15 a mailom jeden hlasovací lístok. Celkovo od 26. októbra hlasovalo 201 čitateľov. Poradie preferovaných bánk:

1. Ľudová b. . .

Mailová schránka: nazory@hd-dennik.sk

Vyššie dane brzdou ekonomiky

Ad 1. V parlamente bude predložený návrh, aby sa dane z príjmu právnických osôb znížili z 29 na 19 percent. Okrem iného má návr. . .

Ako štát robí z DPH „nepriateľa“

Deformácia spred piatich rokov, žiaľ, ešte stále prežíva

Je alebo nie je náš dnešný systém DPH v rozpore so smernicami EÚ? MF SR tvrdí, že je v súlade s nimi, mi. . .

Bez zmeny

Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) nepristúpil na svojom stredajšom zasadnutí k zmene základných úrokových sadzieb v USA, keď toto rozhodnutie sa všeobecne očakávalo. Kľú. . .

Výzva APEC

Predstavitelia Združenia pre hospodársku spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) vyzvali k primeranému zvýšeniu dodávok ropy s cieľom stabilizovať ceny na udržateľnej úrovni. Vo svojom vy. . .

Domáca svadba

Prevzatie rakúskej Poštovej sporiteľne (PSK) bankou Bawag nie je podľa vyhlásenia protimonopolného úradu v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže v EÚ. Nový subjekt sa tak stane . . .

Na vine odbyt

Americká časť nemecko-amerického automobilového koncernu DaimlerChrysler sa opäť dostala pod tlak v dôsledku poklesu odbytu týchto vozidiel. Aj napriek optimistickým predpovediam o. . .

Zisková koža

Kožiarska spoločnosť Schafstall Liptovský Mikuláš vznikla premenovaním Severovýchodnej spoločnosti, za tri kvartály vykazuje tržby zo spracovania hovädzích koží vo výške 35,4 mil. S. . .

Nárast obratu

Celkový obrat obchodnej siete spotrebných družstiev Jednota dosiahol za desať mesiacov 24,39 mld. Sk. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast takmer o 3. . .

Viac cestujúcich

Cez bratislavské letisko Milana R. Štefánika celkovo prešlo za obdobie prvých desať mesiacov takmer 260-tisíc osôb. Na vnútroštátnych linkách bolo celkovo 12-tisíc pasažierov, . . .

Dôvod na obavy

Rozhodnutie Ústavného súdu nebude mať priamy dosah na súkromných lekárov a zdravotnícke zariadenia, súkromní lekári však majú dôvod obávať sa sekundárneho pôsobenia rozhodnutia. U. . .

Porušená zmluva a bez peňazí

Prečo ustavične klesá export stavebných kapacít zo SR

Našim stavbárom sa napriek úvodným novoročným populistickým vyhláseniam ministra výstavby a verejných prác. . .

Narastá spotreba elektriny

„Veľký priemysel“ oživuje výrobu

Spotreba elektrickej energie vzrástla na Slovensku za desať mesiacov o 2,54 %. Počas sledovaného obdobia sa spotrebovalo 23 031 791. . .

Významný chemický hráč

Po doriešení vlastníctva nástup do sveta

Novácke chemické závody patria medzi významných producentov chloridu sodného, karbidu a karbidových zmesí, technických plynov, . . .

Postihnú aj falšovateľov?

Dlhopisy už na účte okradnutých majiteľov

V týchto dňoch sa mnohí majitelia odcudzených dlhopisov FNM SR tešia ich vráteniu na svoj účet. Koná sa tak na základe osobi. . .

Niet dynamiky, niet zisku

Po konferencii Asociácie turizmu SR

Vniesť do cestovného ruchu na Slovensku dlhodobo fungujúci systém podnikania a vyvíjať tlak na jeho štandardné prevádzkovanie je z. . .

Studená valcovňa rekordne

Oprava zdražila materiálové náklady

Stredná oprava päťstolicového tandemu v divíznom závode Studená valcovňa spoločnosti Steel Košice (VSŽ), ktorá mala trvať do 17. . . .

Funkčná trhová ekonomika

Eximbanka nedostane štátne dotácie

„Vláda SR privítala pravidelnú správu Európskej komisie, ktorú považuje za dôležitý politický, ekonomický, legislatívny a inštitucio. . .

Ako ďalej?

Rozšírenie spolupráce a rozvoj spoločných záujmov v oblasti plynárenstva boli hlavnými témami včerajšieho stretnutia generálneho riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu Pavla K. . .

Pivo už nie

Pivo, ktoré bolo v rámci obchodovania v Colnej únii medzi ČR a SR jednou z najvýznamnejších citlivých položiek, ňou prestáva byť v tom zmysle, že by o ňom musela rokovať Rada colnej . . .

Štyri dni práce

Od začiatku týždňa má Vihorlat Snina mimoriadny pracovný režim, štvordňový pracovný týždeň nevýrobných zamestnancov s náhradou mzdy vo výške 60 % priemerného zárobku. Mimoriadny . . .

Zastavia výrobu?

Pre nedostatok guľatiny hrozí Smrečine Holding I, Banská Bystrica zastavenie výroby, čo by pre zamestnancov podniku znamenalo prerušenie práce a redukciu príjmu na 60 % mesačn. . .

Možný operátor

Železnice SR pracujú na projekte vytvorenia a sprístupnenia vlastnej telekomunikačnej infraštruktúry pre potreby poskytovania telekomunikačných služieb ako alternatívny operátor. . . .

Až po Važec

Diaľničný úsek dlhý 10,66 km medzi liptovskými obcami Hybe a Važec v okrese Liptovský Mikuláš včera slávnostne odovzdali do používania. Nový úsek je súčasťou diaľničného koridoru D1 . . .

Ekonomické opatrenia, ale...

Komentuje Eleonóra Bujačková

Diskusie o prijatých a pripravovaných krátkodobých i dlhodobých vládnych opatrení presne kopírujú „stranícke tričká“. Pri. . .

Dosť bolo úpadku, ide o rozvoj

Dosiahnutá koncentrácia je 53 %, aj tak sme na tom dobre

„Niektorí z tých, čo v minulosti riadili a aj v súčasnosti majú čo povedať do riadenia štátu, akosi n. . .

Prvé kontajnery sú už na jadrovom cintoríne

Centrum likviduje rádioaktívny odpad

Od februára, keď sa začalo v Jaslovských Bohuniciach so skúšobnou likvidáciou rádioaktívnych odpadov z elekt. . .

Prečo niet bytov?

Komentuje Jozef Kunik

V uplynulých dňoch hodnotil minister výstavby a verejných prác priebeh výstavby bytov za deväť mesiacov pozitívne, čo určite mnohých potešilo. Súhlasiť. . .

Odôvodnená podpora

Komentuje Vladimír Turanský

Vážnym problémom, ktorý nahlodáva stabilitu potravinárskych podnikov, je splatnosť dodávok. Obchod tlačí potravinárov do dlhších ako 30-dňových l. . .

Bane vybudujú elektráreň

Projekt využije uhlie a udrží zamestnanosť

Útlm a postupné znižovanie dodávok uhlia z hnedouhoľných revírov akciovej spoločnosti Hornonitrianskych baní v Prievidzi (HB. . .

Keď autobus je bytom

Objednávková výroba je pre solventnejších

V roku 1998, rok po prípravnom období, keď zabezpečovali vstupný kapitál na nevyhnutné investície, materiálovú základňu a perso. . .

Zber zapáchajúcich plynov

Náročné investície do rekonštrukcie ružomberskej celulózky

Najvýznamnejšími investičnými akciami, ktoré súvisia so vstupom rakúskej firmy Neusiedler, člena rakúskeho. . .

Nové objednávky nechýbaju

Šírka sortimentu výroby zväzuje možnosti produktivity

Zámerom Slovenskej konsolidačnej ako 100-percentného vlastníka a. s. Nový Calex v Zlatých Moravciach je, aby bol. . .

Ekotherm dostal výpoveď

Košice stavili na taliansko-slovenskú firmu

Rámcovú zmluvu o vytvorení taliansko-slovenského podniku v oblasti zberu odpadu, prevádzkovania a obnovy existujúcej mestske. . .

Rok čo rok sme „pripravení“

Snehovú nádielku v Bratislave odstráni z ciest 53 strojov

Na zimný súboj so snehom na bratislavských uliciach je pripravených 53 strojov od siedmich zmluvných dodáv. . .

Káblové zväzky VW

Úspešne zapadli do koncernu

Volkswagen Elektrické systémy (VW ES) Nitra vyrobil v týchto dňoch 300-tisíci káblový zväzok pre vozidlo Volkswagen Golf. Za desať mesiacov dosiah. . .

Zvýšime tlak na vládu

Združenie podnikateľov SR na ceste ku kvalite

V sobotu sa zídu delegáti Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) na svojom výročnom sneme. Pri tejto príležitosti sme os. . .

Citibank pre podnikateľky

Časopis Euromoney udelil Citibank (Slovakia) v roku 1999, ako aj v rokoch 1997 a 1998, titul najlepšia zahraničná banka na Slovensku. Pozícia banky na slovenskom trhu s. . .

Nezmysly v zákone, súlad s EÚ a „drobné podvody“

Konfrontácie MF SR a Hd na tému: daň z pridanej hodnoty a jej likvidačný účinok na podnikateľov

Dňa 11. októbra 2000 sme uverejnili článok „DPH. . .

Netreba prekonávat rekordy

Sedem dobrých rád ako postupovat

- Ak ste necvičili už dlhší čas a máte viac ako 35 rokov, mali by ste sa pred štartom do nového spôsobu života najprv poradiť so svo. . .

Do rovnováhy prácu a oddych

Anketa s manažérmi o kondícii a pohode

Kde naberajú fyzickú a psychickú kondíciu naši manažéri a manažérky? Čo pre nich znamená pohyb? Využívajú služby fitnescentie. . .

Koľko stojí pracovná večera?

Pracovná večera – nevyhnutnosť, povinnosť a otrava alebo relaxácia a zábava? Ťažko povedať, všetko závisí od zúčastnených osôb. Ale isté je, že nebudete pozvaní a vy. . .

Zopakujme si...

Nie žeby sme vás podozrievali, že sa nedokážete okamžite v cudzom svete aklimatizovať a reagovať primerane prostrediu a situácii. Veď skúsený manažér a podnikateľ má „nacestovan. . .

Možno potrebujete viac

O permanentnej únave sme v typológii už písali. Poobzerali sme sa po príčinách a dali slovo odborníkom. Dnes ponúkame ďalší z názorov.

Americký výskumník James Maas z Co. . .

Jedno či ráno, naobed alebo večer

Pohyb má byť pre nás každodennou životnou potrebou

Samozrejme, všetci sme už počuli a čítali, že cvičenie, športovanie, telesná aktivita sú veľmi dôležité pre. . .

Škoda Fabia combi

Škoda Fabia Combi - ďalšia verzia Fabie - mala svetovú premiéru na Medzinárodnom automobilovom salóne Paríž 2000 (Mondial de L`Automobile Paris 2000).Vzápätí na to pozvala Škod. . .

Slnko má energiu, z ktorej čerpá

Majster slovenskej opernej a svetovej scény Peter Dvorský pred niekoľkými dňami vystúpil v bratislavskom kostole sv. Vincenta de Paul. Pri tejto príležitosti op. . .

Tajomstvo gule

Matematika gule celkom prevrátila naše predstavy o vesmíre. Guľa je výlučnou formou planét, embryí a mydlových bublín. Jej výnimočné vlastnosti neprestávajú vedcov fascinovať.

. . .

Vznikla nová asociácia

Vznik nového právneho subjektu pod názvom Asociácia Bratislava v pohybe (ABP), oznámila predsedníčka Asociácie súčasného tanca (AST) Miroslava Kovářová.

Nová . . .

Hudba vo Viedni

Zaujímavú výstavu prezentuje od začiatku októbra viedenský mestský a krajinský archív. Výstava pod názvom „Hudba vo Viedni“ - orchester, zväzy, inštitúcie sa koná v znamení stéh. . .

Trebišovské mauzóleum reštaurujú

Skvostu architektúry - trebišovskému neogotickému mauzóleu, ktoré bolo postavené v roku 1893, svitá na lepšie časy. Trebišovský magistrát, v majetku ktorého mau. . .

Bratislavská svetová premiéra

Výnimočnou kultúrno-spoločenskou udalosťou - svetovou premiérou - bude výstava 120 diel Alfonsa Muchu s názvom Paríž 1900, ktorú včera otvorili v Pálfiho pal. . .

Slávnosti tónov

Hudba Johanna Sebastiana Bacha v podaní vynikajúcich slovenských interpretov - tak možno stručne charakterizovať podujatia s názvom Hudba na hrade, ktoré sa začne 19. novembra v . . .

Vývoj obchodovania na BCPB – október 2000

Október mal 22 pracovných dní, počas ktorých celkový zrealizovaný objem na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) dosiahol 12,55 mld. Sk v rámci 15. . .

Vývoj obchodovania na RM-S - október 2000

V októbri, tak ako aj počas celého tohto roka, dominoval v obchodovaní na mimoburzovom trhu

RM-Systému Slovakia, a. s., dlhopis FNM SR. Podiel všetký. . .

Práva daňových subjektov

Informačná povinnosť daňových orgánov voči občanom

Jedným z predpokladov na spoluprácu správcu dane s daňovým subjektom pre kvalitný vzťah, postavený na vzájomnej dôv. . .

Oprava základu dane

Opravné a dodatočné daňové priznanie

Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania alebo hlásenia môže podať opravné priznanie alebo hlásenie, ktoré sa použije na vyr. . .

Obnova skončeného konania

Mimoriadne opravné prostriedky

Konanie skončené právoplatným rozhodnutím sa obnoví na žiadosť účastníka konania, ak vyšli najavo nové skutočnosti alebo dôka. . .

Príslušnosť správcu dane

Vylúčenie zaujatých pracovníkov správcu dane

Podanie sa predkladá u miestne príslušného správcu dane a na požiadanie musí byť prijatie podania potvrdené, pretože konan. . .

Základné zásady konania

Práva, povinnosti a ich záruky zakotvené v legislatíve SR

Základné práva občanov a záruky ich dodržiavania sú zakotvené v Ústave Slovenskej republiky. V ústave je z. . .

Základ dane zo stavieb po novom

Podlahové plochy n Spravodlivejšie daňové zaťaženie

Základom dane je podlahová plocha, okrem prípadov rodinných domov (a drobných stavieb tvoriacich doplnkovú . . .

Kto sa stane daňovníkom?

Nájomca n Dedičia n Ručenie spoluvlastníkov

Upravuje sa i osoba daňovníka - explicitne sa určuje, v ktorých prípadoch sa daňovníkom dane z pozemkov stane nájomca. Dote. . .

Ako sa budú zdaňovať pozemky

Predmet dane n Definície v súlade so stavebným zákonom

Individuálne je riešené zdaňovanie pozemkov, ktoré sa stanú na základe príslušných územnostavebných rozhodnu. . .

Nové zmeny v zákone o dani z nehnuteľnosti

Neraz sa už na stránkach tlače diskutovalo o novom zákone o dani z nehnuteľností. Pripravený návrh zákona prešiel príslušnými pripomienkovými konaniami. . .

Priebeh daňovej kontrly

Miestne zisťovanie n Ukladanie pokuty v blokovom konaní

Daňový subjekt, u ktorého je oprávnený zamestnanec správcu dane vykonať v súvislosti s daňovým konaním miestne z. . .

Posilnenie kompetencií obcí

Určovanie výšky sadzieb bez obmedzenia

Kompetencie správcov dane z nehnuteľností boli pri dani zo stavieb výrazne posilnené, pretože ani zákon a ani vykonávacia v. . .

doplnenie na str. 20 - výroba štvrtok - Poradca

V súčasnosti výšku sadzby dane z pozemkov, zo stavieb a z bytov a príslušné koeficienty, príp. zvýšenie dane v zmysle jednotlivých ustanovení záko. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Klaudia

v sobotu Eugen

v nedeľu Alžbeta

V Českej republike

dnes Mahulena

v sobotu Romana

v nedeľu Alžběta. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 15. 11. 2000: Bratislav. . .

Rádio Slovensko

00.00-05.00 Nočná pyramída

05.05 Dobré ráno

08.30 David Zane Mairowitz - Eberhard Petschinka: Zlatá horúčka alebo Čosi pre každého. Hra

10.00 Minižurnál <. . .

Nedeľa 19. novembra

STV 1

*18.30*Krása v priebehu vekov. Japonský dokumentárny seriál

*19.05*Album svetovej hudby

*19.10*Ťah Športky

. . .

Sobota 18. novembra

STV 1

*18.25*Televízny informačný kaleidoskop

*19.00*Storočie športu

*19.10*Album svetovej hudby

*19.15*Keno 10

Piatok 17. novembra

STV 1

*18.00*Kráľ dobytka. Brazílsky seriál

*19.00*Kultúra 2000

*19.10*Fond národného majetku SR

*19.15*Keno 10. . .

počasie

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, cez deň oblačno až polooblačno a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na juhu miestami aj vyššia, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách snehové. V nedeľu bude polooblačno, na východe až oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v nedeľu 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12, na severozápade okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.05 a zapadne o 16.08 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno21
Belehradslnečno20
Berlínprehánky10
Bratislavadážď10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky10
Helsinkipolooblačno7
Istanbulpolooblačno19
Kodaňdážď7
Kyjevhmla8
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď10
Moskvahmla6
Oslo dážď6
Parížpolooblačno10
Prahadážď10
Rímprehánky18
Sofiapolooblačno18
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno10
Viedeňdážď10
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.