Hospodársky denník
USD49,754 Sk
EUR42,729 Sk
CHF27,972 Sk
CZK1,232 Sk
  Piatok  17.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nejde o účelový optimizmus

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Pavla Kinčeša, generálneho riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu, š. p., ktorý bol jedným z nominovaných na prestížne ocenenie Hospodárskeho klubu (NEF) Prominent ekonomiky 2000.

Ako vnímate hospodársku situáciu SR v závere storočia?

- Hospodársku situáciu Slovenskej republiky v závere 20. storočia je potrebné vnímať nie staticky, ale ako dynamický vývojový proces v strednodobej, resp. dlhodobej perspektíve. Z tohto hľadiska vnímam šance Slovenska v dlhšom časovom rozpätí ako dobré, ba veľmi dobré. Pritom určite nejde o účelový optimizmus! Moje tvrdenie a presvedčenie je založené na konštantných hodnotách - vzdelanosti a pracovitosti obyvateľov Slovenska - na druhej strane na dominantných priemyselno-komerčných veličinách, ako je Slovenský plynárenský priemysel, VSŽ (U. S. Steel), ropno-petrochemický komplex Slovnaft a mohutný chemický komplex. Tieto odvetvia boli schopné pružne sa prispôsobiť rozpadu RVHP a Československa, a z toho rezultujúcej straty tradičných trhov a nájsť si a úspešne preniknúť na základe inovovaných výrobných programov a aktívneho marketingu na nové trhy. A čo je azda najdôležitejšie, základy úspešného rozvoja hospodárstva položila po voľbách v roku 1998 nová vláda stabilizáciou v makroekonomickej oblasti, prísnou reštriktívnou fiskálnou politikou, úspešnými opatreniami na prílev priamych zahraničných investícií, cielenou podporou perspektívnych priemyselných odvetví a naštartovaním a úspešnou implementáciou systémového a konzekventného privatizačného procesu.

Aké opatrenia alebo právne normy treba prijať na to, aby sa výkonnosť slovenskej ekonomiky priblížila sile a tempám rastu ekonomík štátov EÚ skôr ako za tridsať-tridsaťpäť rokov?

- Nie som právnik, preto oblasť právnych noriem nechám na odborníkov z oblasti legislatívy. Priestor ankety tiež nie je dostatočný na detailné hodnotenie makroekonomických a mikroekonomických opatrení na zlepšenie výkonnosti slovenskej ekonomiky v celej potrebnej hĺbke a šírke. Myslím si však, že základným determinantom v ekonomickej a politickej oblasti je systémové a konzekventné „dotiahnutie“ privatizácie. Pritom je absolútne nevyhnutné vnímať privatizáciu nie ako cieľ, ale ako prostriedok na dosiahnutie cieľa - funkčnej, rozvíjajúcej sa a konkurencieschopnej ekonomiky Slovenskej republiky, založenej na princípoch trhového hospodárstva, pripravenej zabezpečiť dôstojnú životnú úroveň občanom, dôstojné miesto Slovenska v rodine slobodných a demokratických národov a začlenenie slovenských firiem a podnikov do nadnárodných štruktúr v kontexte celosvetovej globalizácie. Jasné vlastnícke vzťahy sú zárukou, že sa existujúci potenciál bude využívať výhradne s cieľom maximalizácie zisku tak z hľadiska rentability investovaného kapitálu, ako aj potrebných vkladov do ďalšieho rozvoja. Kategorickým imperatívom je pritom transparentnosť privatizačného procesu, čo očakávajú tak potenciálni zahraniční investori, ako aj celá slovenská verejnosť. Len tak môže byť privatizačný proces nespochybniteľný a môže priniesť očakávaný okamžitý, ako aj dlhodobý prospech!

Čo by ste okamžite vykonali pre akceleráciu podnikateľskej sféry a stredného manažmentu vo vašej pôsobnosti, ale aj vo vašej brandži a vôbec v celej spoločnosti?

- Ide o veľmi komplexnú otázku, ktorá adresuje viaceré oblasti podnikateľských aktivít a má v sebe aj aspekty sociálno-psychologické a politické. Preto si dovolím stručne komentovať oblasť, kde sa ako manažér cítim „byť doma“, a to ľudský potenciál. Myslím si totiž, že alfou a omegou každého podnikateľského úspechu je schopnosť pracovať s ľuďmi, schopnosť motivovať ich k čo najlepším výkonom. Spolupracovníci sa musia stotožniť s víziou a poslaním firmy, rozumieť podnikovej kultúre a aktívne participovať na jej ďalšom formulovaní a aktualizácii. Základným princípom ich profesijného správania sa musí byť optimálna kombinácia individuálnej iniciatívy s tímovou prácou, čiže silný, vzdelaný, kompetentný a samostatne rozhodujúci a konajúci jednotlivec so synergickými efektmi v rámci úspešného pracovného tímu. Tí si musia byť vedomí, že ich postavenie vo firme, a tým vlastne aj v spoločnosti, teda ekonomická prosperita a kariérny postup, závisí v prvom rade od nich samých. Úspešnosť v najširšom ponímaní musí byť základným hýbateľom ďalšieho rozvoja.

počasie

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, cez deň oblačno až polooblačno a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na juhu miestami aj vyššia, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách snehové. V nedeľu bude polooblačno, na východe až oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v nedeľu 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12, na severozápade okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.05 a zapadne o 16.08 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno21
Belehradslnečno20
Berlínprehánky10
Bratislavadážď10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky10
Helsinkipolooblačno7
Istanbulpolooblačno19
Kodaňdážď7
Kyjevhmla8
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď10
Moskvahmla6
Oslo dážď6
Parížpolooblačno10
Prahadážď10
Rímprehánky18
Sofiapolooblačno18
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno10
Viedeňdážď10
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.