Hospodársky denník
USD49,754 Sk
EUR42,729 Sk
CHF27,972 Sk
CZK1,232 Sk
  Piatok  17.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Železiarne Podbrezová, akciová spoločnosť

Predstavujeme vám Železiarne Podbrezová, akciovú spoločnosť, ktorá si v roku 2000 pripomína 160. výročie svojho založenia.

Spracovanie železných rúd i rúd farebných kovov (zlata, striebra, medi) má v regióne horného toku rieky Hron dlhodobú tradíciu, ktorá začína v 16. storočí. Vznik Železiarní Podbrezová v roku 1840 nadväzuje na túto tradíciu. Železiarne začali vyrábať koľajnice potrebné na budovanie železníc vo vtedajšej Rakúskej monarchii.

Postupom času dochádzalo k zmenám výrobného programu a železiarne sa špecializovali na výrobu oceľových rúr. Už v roku 1883 bola uvedená do prevádzky rúrovňa na výrobu tupo zvarovaných rúr.

V roku 1968 začala zásadná modernizácia spoločnosti. Postupne boli uvedené do prevádzky nová valcovňa rúr za tepla a dve ťahárne presných rúr za studena a podbrezovské železiarne sa stali najväčším výrobcom presných ťahaných rúr v strednej Európe. Ďalej bola vybudovaná nová oceliareň spolu so zariadením na plynulé odlievanie ocele, vďaka čomu sú dnes železiarne modernou minihutou s uzavretým cyklom spracovania ocele. Do súčasného výrobného sortimentu Železiarní Podbrezová, a. s., patria presné oceľové bezšvíkové rúry ťahané za studena, oceľové bezšvíkové rúry valcované za tepla, rúrové navarovacie oblúky a redukcie, zvárané rúry veľkých priemerov a rúrové polotovary, spracované podľa požiadaviek zákazníkov v automobilovom, energetickom a strojárskom priemysle.

Železiarne Podbrezová podstatnú časť svojej produkcie vyvážajú priamo alebo prostredníctvom svojich obchodných zastúpení do viac ako 30 štátov celého sveta.

Kvalite produkcie sa venuje mimoriadna pozornosť. Spoločnosť vlastní certifikát na systém riadenia kvality podľa ISO 9002 od spoločnosti SGS Yarsley ICS Ltd. a množstvo výrobkových certifikátov od renomovaných certifikačných spoločností. V roku 2000 získali podbrezovské železiarne certifikát výrobkov pre automobilový priemysel podľa noriem VDA 6.1 a QS 9000 a noriem EN ISO 14001 - Environmentálny management.

Ochrana životného prostredia patrí medzi strategické ciele vedenia spoločnosti. Medzi investičné akcie na zlepšenie kvality životného prostredia, vykonané v období posledných rokov patria: zariadenie na výrobu tepla a elektrickej energie, čistiareň odpadových vôd, prebudovanie skládky priemyselných odpadov a budovanie nových skládok, zodpovedajúcich environmentálnym požiadavkám a celý rad ďalších akcií na zlepšenie stavu životného prostredia.

Spoločnosť nemalou mierou vplýva tiež na spoločenský, kultúrny a športový život regiónu. Železiarne Podbrezová vytvárajú vhodné podmienky na využívanie voľného času. Zamestnanci spoločnosti a ich rodinní príslušníci využívajú služby telovýchovných zariadení, ako sú Dom športu, kolkáreň, telocvičňa Štiavnička, kúpalisko v Podbrezovej, lyžiarske vleky, zimný štadión a krytá plaváreň v Brezne. Organizované sú tiež detské tábory, rekondično-študijné pobyty, pre pracovníkov z rizikových pracovísk rekondično-ozdravné pobyty v kúpeľoch Rajecké Teplice a Piešťany a pre darcov krvi pobyty v horskom hoteli Stupka. Pre bývalých zamestnancov spoločnosti a jubilantov sú pravidelne organizované stretnutia.

V rámci akciovej spoločnosti ŽP Šport podporujú podbrezovské železiarne športové odvetvia ako futbal, kolky, tenis, cyklistika, balónové a závesné lietanie, lyžovanie, paragliding, stolný tenis, šach a ďalšie. Športovci, organizovaní v spomenutej spoločnosti, sa zúčastňujú vrcholových súťaží a podávajú skvelé výkony.

Železiarne Podbrezová, a. s., patria medzi popredné hutnícke firmy v Európe. Pozície na trhu výrobkov si udržujú vďaka ustavičnému investičnému rozvoju. Venujú sa však i iným dôležitým „investíciám“ v oblasti rozvoja zdravotníctva, vzdelávania, športu, regionálneho rozvoja.

počasie

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, cez deň oblačno až polooblačno a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na juhu miestami aj vyššia, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách snehové. V nedeľu bude polooblačno, na východe až oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v nedeľu 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12, na severozápade okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.05 a zapadne o 16.08 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno21
Belehradslnečno20
Berlínprehánky10
Bratislavadážď10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky10
Helsinkipolooblačno7
Istanbulpolooblačno19
Kodaňdážď7
Kyjevhmla8
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď10
Moskvahmla6
Oslo dážď6
Parížpolooblačno10
Prahadážď10
Rímprehánky18
Sofiapolooblačno18
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno10
Viedeňdážď10
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.