Hospodársky denník
USD49,754 Sk
EUR42,729 Sk
CHF27,972 Sk
CZK1,232 Sk
  Piatok  17.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

SAUER-DANFOSS - líder v mobilnej hydraulike

Nemecká firma Sauer-Danffos zameriavajúca sa na hydraulické zariadenia, dnes patrí svojím objemom predaja, rozsahom sortimentu ponúkanej hydrauliky a jej kvality skutočne k svetovým lídrom. K tomu dozaista pomohla aj fúzia spoločnosti s hydraulickou divíziou dánskej firmy Danffos (Danffos Fluid Power), ktorá obohatila spomínaný sortiment práve o hydraulické servoriadenia a ventilové prvky.

So Slovenskom spolupracuje táto spoločnosť už vyše tri desaťročia. Treba podotknúť, že celosvetovo sa výrobky Sauer-Danffos vyrábajú v 11 krajinách sveta, pričom predaj týchto výrobkov sa uskutočňuje priamo alebo prostredníctvom viac než 300 vlastných predajno-servisných centier v 54 krajinách, teda začnúc Aljaškou a končiac Novým Zélandom.

„Našou prednosťou je predovšetkým dobre vybudovaná predajná a servisná sieť,“ poznamenáva generálny riaditeľ Sauer-Danffos Slovensko Ing. M. Kraus. Aj preto nečudo, že k zákazníkom spoločnosti patria takí špičkoví svetoví výrobcovia poľnohospodárskych strojov ako John Deere, New Holland, Claas atď. alebo stavebných a cestných strojov (Ingersoll Rand, Caterpillar, Svedala, Bomag, JCB, Komatsu či Stavostroj), resp. strojov na prepravu materiálu, kde možno spomenúť firmy Merlo, Manitou, Jungheinrich. Za zmienku stojí fakt, že medzi zákazníkmi je tridsať, ktorých ročný odber jednotlivo prevyšuje 5 mil. USD, z čoho prví piati zo spomenutej tridsiatky kupujú hydrauliku spolu za štvrť miliardy USD ročne (12,5 mld. Sk).

Pokiaľ ide o Slovensko, podľa generálneho riaditeľa spolupráca začala momentom odkúpenia licencie na výrobu hydraulických prevodníkov spoločnosťou ZŤS Dubnica, čím vznikli medzi oboma spoločnosťami kooperačné vzťahy trvajúce takmer dvadsať rokov. „V polovici 90. rokov sa spoločnosť Sauer-Danffos na základe získaných pozitívnych skúseností rozhodla založiť spoločný podnik s Považskými strojárňami, a. s., pod názvom Sauer-Mechanika, ktorého predmetom činnosti bola výroba mechanických prevodoviek pre domiešavanie betónu. Popri nej neskôr vznikla aj spoločnosť Sauer-Hydraulika, ktorá sa už zamerala najmä na výrobu kompaktných kolesových pohonov, radiálnych hydraulických prevodoviek, dielcov pre výrobu axiálnych hydraulických prevodníkov BR 51 a BR 90. Fúziou týchto dvoch firiem vznikol dnešný Sauer-Danffos, a. s., Považská Bystrica,“ dodal. Pred piatimi rokmi vznikol potom aj spoločný podnik so ZŤS Dubnica, ktorý sa ako Sauer-ZŤS, a. s., zameral na výrobu axiálnych hydraulických prevodníkov BR 20. „Prvoradým cieľom založenia týchto podnikov nebol predaj výrobkov na slovenskom trhu, ale výroba hydraulických produktov pre svetový trh s kvalitou úrovne značky Sauer,“ ozrejmil na vysvetlenie Ing. M. Kraus, keďže na Slovensku sa predáva približne len 2 % produkcie.

Na druhej strane však treba podotknúť, že vývoj produktivity slovenskej spoločnosti Sauer-Danfoss, a. s., jasne poukazuje na jej úspešnosť, a to nielen v slovenskom meradle. Veď firma na Slovensku od novembra minulého roka prevzala zodpovednosť za vývoj a konštrukciu všetkých produktov vyrábaných na Slovensku, kde v oblasti vývoja, skúšobníctva a konštrukcie zamestnáva 51 pracovníkov.

Pokiaľ ide o plány spoločnosti, keďže sa skončila výroba piestov pre hydraulické prevodníky, čo je asi 50 mil. Sk obratu, tento výpadok sa firma snaží nahradiť zvýšenou výrobou v iných sortimentoch, čím by sa mali dosiahnuť vyššie obraty ako v minulom roku. „Pracujeme na nových projektoch, ktoré by mali zabezpečiť dynamiku rastu firmy pre nasledujúce 3 - 4 roky. Ide o rozšírenie výroby dielcov pre hydraulické prevodníky BR 51 a BR 90, rozšírenie sortimentu výroby o otvorený obvod a zubové čerpadlá. Tieto nové projekty zabezpečia zvýšenie obratu o 500 až 600 mil. Sk pri investičných nárokoch vo výške približne 400 až 500 mil. Sk.“

(sb)

Kontakt:

Sauer-Danfoss (Považská Bystrica) a. s.

Kukučínova 2148-84

017 01 Považská Bystrica

Tel.: 0822 - 4301101 (generálny riaditeľ)

Tel.: 0822 - 4301 111 (spojovateľka)

Fax: 0822 - 4301 203

počasie

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, cez deň oblačno až polooblačno a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na juhu miestami aj vyššia, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách snehové. V nedeľu bude polooblačno, na východe až oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v nedeľu 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12, na severozápade okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.05 a zapadne o 16.08 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno21
Belehradslnečno20
Berlínprehánky10
Bratislavadážď10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky10
Helsinkipolooblačno7
Istanbulpolooblačno19
Kodaňdážď7
Kyjevhmla8
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď10
Moskvahmla6
Oslo dážď6
Parížpolooblačno10
Prahadážď10
Rímprehánky18
Sofiapolooblačno18
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno10
Viedeňdážď10
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.