Hospodársky denník
USD49,754 Sk
EUR42,729 Sk
CHF27,972 Sk
CZK1,232 Sk
  Piatok  17.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Riadenie zahraničného obchodu

V Belgicku, vychádzajúc so zákona o federálnom usporiadaní z roku 1993, je zahraničný obchod (ZO) inštitucionálne koordinovaný z dvoch rovín - federálnej a národnej a z viacerých centier. Ide o veľmi zložitú a často i neprehľadnú štruktúru, v ktorej sa ťažko orientujú aj samotné belgické organizácie a podnikatelia a ktorá je terčom kritiky nielen domácich, ale aj zahraničných expertov. Na druhej strane treba poznamenať, že belgické vlády vynakladajú na podporu exportu značné finančné prostriedky a disponujú vysokým stupňom expertízy a prepracovaným systémom nástrojov proexportnej politiky. Pre spoluprácu na belgickom trhu a bližšiu orientáciu je potrebné poznať niekoľko základných inštitúcií.

Federálne orgány

* Ministerstvo zahraničných vecí, zahraničného obchodu a kooperácie, v rámci ktorého pôsobí Kabinet ministra ZO

* Ministerstvo hospodárstva, v rámci ktorého je zriadená sekcia obchodnej politiky, licencií, ekonomických vzťahov a Národný inštitút pre štatistiku. Kabinet ministra ZO sa zaoberá všeobecnou koordináciou zahraničnoobchodných vzťahov, spoluprácou s parlamentom, regiónmi a spoločenstvami, ako aj multilaterálnou obchodnou spoluprácou. Na ministerstve hospodárstva spočíva ťažisko práce v koordinácii a spolupráci s ekonomickými medzinárodnými organizáciami, federáciami poskytovaním štatistických informácií o zahraničnom obchode, vydávaním licencií atď.

OBCE (Belgický federálny úrad pre zahraničný obchod)

Ako mimovládna príspevková organizácia zabezpečuje komplexnú problematiku súvisiacu s podporou ZO činnosti a ZO operácií, najmä čo sa týka podpory exportu z federálnej úrovne. OBCE rovnako, ako aj Kabinet ministra ZO a ministra hospodárstva nemajú možnosť riadiť ani zásadne ovplyvňovať zahraničnoobchodnú činnosť, ktorá je v plnej kompetencii a právomoci regionálnych inštitúcií a ministerstiev.

Medzi organizácie s federálnou pôsobnosťou, ktorých aktivity súvisia so zahraničnoobchodnou činnosťou, patria:

* Výbor pre podporu exportu hmotných statkov - jeho poslaním je finančná pomoc belgickým exportérom (pôsobí pod ministerstvom ZO)

* Creditexport - poskytuje pôžičky na finančné operácie

* Ducroire - Národný úrad pre poisťovanie úverov, poskytovanie štátnych garancií, kurzových rizík pri exporte

Servis na krátkodobé operácie - úverové služby pre jednorazový export

Servis pre dlhodobé operácie

Národné orgány

* Flámsky región - Kabinet predsedu vlády flámskeho regiónu zabezpečuje fungovanie ZO v rámci svojich ministerstiev hospodárstva, investícií a zahraničných vzťahov. Komplexom otázok súvisiacich s podporou a rozvojom exportu sa zaoberá špecializovaná agentúra EXPORT VLAANDEREN (VDBH), ktorá obdobne, ako jej valónsky partner AWEX disponuje veľkým množstvom finančných prostriedkov určených na podporu exportných aktivít flámskych organizácií.

* Valónsky región - V rámci vlády valónskeho regiónu sa otázkami súvisiacimi so zahraničnoobchodnou problematikou zaoberajú: Kabinet ministra výskumu, vývoja a medzinárodných vzťahov, Kabinet ministra financií a rozpočtu a Kabinet ministra hospodárstva a zamestnanosti. Komplexom otázok, súvisiacich s podporou exportu valónskych organizácií, propagáciou a výstavnými aktivitami sa zaoberá špecializovaná agentúra pre export AWEX. Táto agentúra disponuje značným množstvom finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktoré sú určené na podporu exportu Valónska.

* Brusel - Capital - problematikou ZO aktivít sa v regióne Brusel - Capital zaoberá Kabinet ministra ZO a špecializované organizácie: Úrad pre ZO (koordinačná činnosť, Technopol Brusel, výstavy a veľtrhy), Úrad pre podporu investícií a Úrad pre rozvoj regiónu. Tieto organizácie sú financované z rozpočtu vlády Brusel - Capital.

V rámci jednotlivých regiónov sú exportné aktivity podporované tzv. regionálnymi fondmi. Kompetencie v súvislosti so zabezpečovaním chodu obchodných zastupiteľstiev v zahraničí sú na úrovni národnej a obchodní radcovia sú vysielaní menovanými regionálnymi organizáciami na podporu exportu (AWEX, VDBH a Úrad pre ZO).

V záujme podpory zahraničných investícií v určitých odvetviach alebo oblastiach môžu miestne orgány povoliť určité zvýhodnenia formou dotácií úrokov alebo bezúročných pôžičiek, dočasné zníženie alebo odpustenie dane z nehnuteľností a pod.

Útvar pre zahraničné investície pri ministerstve hospodárstva (federálnom) a zodpovedné útvary regionálnych vlád Flámska, Valónska a hlavného mesta Brusel sú poverené podporou zahraničných investícií v Belgicku.

(OBEO, Brusel)

počasie

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, cez deň oblačno až polooblačno a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na juhu miestami aj vyššia, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách snehové. V nedeľu bude polooblačno, na východe až oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v nedeľu 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12, na severozápade okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.05 a zapadne o 16.08 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno21
Belehradslnečno20
Berlínprehánky10
Bratislavadážď10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky10
Helsinkipolooblačno7
Istanbulpolooblačno19
Kodaňdážď7
Kyjevhmla8
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď10
Moskvahmla6
Oslo dážď6
Parížpolooblačno10
Prahadážď10
Rímprehánky18
Sofiapolooblačno18
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno10
Viedeňdážď10
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.