Hospodársky denník
USD49,754 Sk
EUR42,729 Sk
CHF27,972 Sk
CZK1,232 Sk
  Piatok  17.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Obchodné zvyklosti

* Právny režim či dodacie podmienky (INCOTERMS) sú zvyčajné ako vo väčšine krajín sveta. V platobnom styku sa využívajú dokumentárne, ako aj čisté platby, všeobecne sa úhrada za dodávku tovaru realizuje od 30 do 90 dní. Na platobnú disciplínu belgických podnikateľských subjektov sa však nemožno stopercentne spoliehať. Pokiaľ ide o dodržiavanie platobných termínov, v štúdiách spoločnosti Dun and Bradstreet sa uvádza, že v priemere asi 44 % belgických spoločností platí s oneskorením o 15 dní, 15 % sa oneskorí o 30 dní.

* K špecifikám vzťahov s podnikateľmi z Belgicka možno zaradiť skutočnosť, že krajina sa skladá z dvoch jazykových spoločenstiev s čiastočne odlišnou mentalitou, ako aj rozličným stupňom dynamiky hospodárskeho vývoja Flámskeho a Valónskeho regiónu. Flámski podnikatelia sú viac medzinárodne orientovaní a lepšie jazykovo vybavení (angličtina, nemčina, francúzština). Vo valónskej časti krajiny sa môže občas stať, že s predstaviteľom malého či stredného podniku je možné dohovoriť sa len po francúzsky.

* Traduje sa, že frankofónni obyvatelia krajiny sú občas menej presní a dochvíľni. Hospodársky potenciál krajiny je však na strane Flámskeho regiónu, ktorý spolu s hlavným mestom Bruselom predstavuje viac ako 80 % hospodárskeho potenciálu krajiny.

* Pri vycestovaní na obchodné rokovania do krajiny je vhodné si skontrolovať, či cesty nie sú plánované na niektorý z dní pracovného pokoja - štátneho sviatku, ktoré vzhľadom na politickú organizáciu krajiny sú v Belgicku početnejšie ako vo väčšine krajín EÚ.

(OBEO, Brusel)

počasie

n Dnes bude prevažne veľká oblačnosť a miestami občasný dážď, cez deň oblačno až polooblačno a zrážky len ojedinele. Najvyššia denná teplota 12 až 16, na juhu miestami aj vyššia, na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Juhovýchodný až južný vietor 3 až 6 m/s. V sobotu bude veľká oblačnosť a na viacerých miestach občasný dážď alebo prehánky, na horách snehové. V nedeľu bude polooblačno, na východe až oblačno a ojedinele prehánky. Najnižšia nočná teplota 8 až 4, v nedeľu 6 až 2, najvyššia denná 8 až 12, na severozápade okolo 6 stupňov. n Slnko vyjde zajtra o 7.05 a zapadne o 16.08 hod.

Amsterdamprehánky8
Atényslnečno21
Belehradslnečno20
Berlínprehánky10
Bratislavadážď10
Bruseloblačno8
Budapešťoblačno12
Bukurešťpolooblačno18
Frankfurtprehánky10
Helsinkipolooblačno7
Istanbulpolooblačno19
Kodaňdážď7
Kyjevhmla8
Lisabonslnečno16
Londýnprehánky7
Madridpolooblačno14
Milánodážď10
Moskvahmla6
Oslo dážď6
Parížpolooblačno10
Prahadážď10
Rímprehánky18
Sofiapolooblačno18
Štokholmoblačno4
Varšavaoblačno10
Viedeňdážď10
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno10

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.