Hospodársky denník
USD51,802 Sk
EUR43,477 Sk
CHF28,621 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  2.Novembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Lesníci získali európsky bronz

Po Švajčiarsku a Fínsku najlepšia starostlivosť je na Slovensku

Lesnícky stav na Slovensku vždy tvoril vysoko profesijnú a medzinárodne uznávanú komunitu. Je tomu tak aj v súčasnosti. Dokumentuje to aj hodnotenie kvality obhospodarovania lesov v jednotlivých krajinách Európy, vypracované mimovládnou organizáciou - Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF), známym tiež medvedíkom panda vo svojom znaku. Táto inštitúcia najnovšie zaradila Slovensko na tretie miesto v Európe - po Švajčiarsku a Fínsku z hľadiska ekologicky správneho obhospodarovania lesov.

„Lesnícka legislatíva má na Slovensku veľmi dlhú tradíciu. Už pred viac ako dvoma storočiami sa na Slovensku začali pestovať aj lesy umelej obnovy, a to sa všetko zúročilo v súčasnom ocenení. U nás sa už dávno uplatňuje princíp trvalosti biologickej podstaty lesov, ktorý je podchytený aj vo viacerých lesných zákonoch. Nič nové sa pri pestovaní lesov vo svete neobjavuje, čo by naši lesníci už nevedeli alebo nerobili,“ približuje príčiny priaznivého hodnotenia slovenských lesníkov pracovník Odboru lesného hospodárstva ministerstva pôdohospodárstva Otto Štroffek. Na našom území nikdy neboli také problémy s monokultúrami, ako mali napríklad v Nemecku a Česku. Tam existovali na prelome 19. a 20. storočia módne vlny pestovať smrek ako ekonomickú drevinu, ktorý však ľahšie podľahne rozličným škodlivým činiteľom, ako aj veternej kalamite. Naše lesy, ktoré sú síce tiež poškodené imisiami, vedia dlhšie odolávať nie iba imisným vplyvom, ale aj výkyvom počasia. „Nič lepšie nemôže byť, ako lesy v pôvodnom, prirodzenom zmiešaní a vhodnej proveniencie pri rešpektovaní hraníc vegetačných stupňov,“ hovorí ďalej. Ako uviedol, Slovensko je z porovnateľných stredoeurópskych krajín jedna z mála, ktorá má prevahu listnatých drevín nad ihličnanmi. V Česku a Nemecku

je to naopak.

Diverzifikácia lesov, tak ako ju máme u nás doma, je dôležitá aj z hľadiska očakávaných klimatických zmien. Prirodzený, zmiešaný les im lepšie odoláva ako stromy nevhodného pôvodu.

V súvislosti s lesmi sa u nás najčastejšie hovorí o ich veľkom poškodení. Takáto jednostranná optika nedáva objektívny pohľad. Napríklad od roku 1920 doteraz sa zvýšila plocha lesov na Slovensku o 20 %, pričom 48 % územia SR tvoria lesy. Od roku 1945 sa znížila výmera hospodárskych lesov o 30 % v prospech ochranných lesov. Od roku 1950 vzrástli porastové zásoby (objem drevnej hmoty) na takmer dvojnásobok. V 50. rokoch bola porastová zásoba na jednom hektári v priemere 150 kubických metrov a

teraz je 206.

Na lesnom pôdnom fonde je v súčasnosti vyhlásených sedem národných parkov (250-tisíc ha) a 16 chránených oblastí (624-tisíc ha), čo zahŕňa skoro polovicu našich lesov. Slovensko sa výmerou lesov (asi 1,9 mil. ha) zaraďuje medzi najlesnatejšie krajiny v Európe.

Dlhodobé pôsobenie imisií najmä na horské lesy však nepriaznivo ovplyvňuje ich zdravotný stav a má dôsledky, ktoré sa prejavujú v znižovaní prírastkovosti, kvality, a tým aj tržieb za drevo. Prejavuje sa to aj v povážlivom vzostupe náhodných ťažieb, ktoré predstavujú viac ako 50 % z celkovej ťažby dreva. Osobitnú zásluhu na ich zveľaďovaní majú pracovníci, ktorí pri odstraňovaní viacerých následkov rozsiahlych veterných kalamít vracajú týmto plochám svoj pôvodný charakter.

Najmä ženy

ročne zakladajú a obnovujú tisíce hektárov lesných porastov. Bez ich neľahkej práce, ktorú odvádzajú pri pestovaní semenáčikov a sadeníc v lesných škôlkach, zalesňovaní a starostlivosti o mladé lesné kultúry, si funkčnosť nášho lesného hospodárstva ťažko predstaviť. Práca v lese nebola nikdy ľahká a nie je ani teraz, hoci ručné píly, tzv. štubnianky, používané od čias Márie Terézie až do začiatku druhej polovice dvadsiateho storočia, nahradili motorové píly. Ale za obyčajné motyky či krompáče pri zalesňovaní, najmä v horských lesoch, nemáme ani v súčasnosti vhodnú náhradu.

Vladimír Turanský

Počasie

Dnes bude zrána oblačno až zamračené, v nižších polohách hmlisto, na severe a východe miestami slabý dážď. Cez deň polojasno až oblačno a zrážky už len ojedinele. Najvyššia denná teplota 10 až 14 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr na juhozápade juhovýchodný vietor 3 až 6 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 5 stupňov.V piatok bude polojasno až oblačno, zrána miestami hmla. V sobotu v západnej polovici územia prevažne zamračené a občas dážď. Najnižšia nočná teplota 2 až -3, na juhozápade okolo 6 stupňov. Najvyššia denná teplota 14 až 18, v sobotu na západe pri daždi okolo 10 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.42 a zapadne o 16.28 hod.

Amsterdamdážď11
Atényoblačno19
Belehradoblačno16
Berlínprehánky11
Bratislavaoblačno13
Bruseldážď10
Budapešťoblačno14
Bukurešťpolojasno20
Frankfurtprehánky13
Helsinkidážď9
Istanbuloblačno18
Kodaňdážď8
Kyjevdážď12
Lisabondážď16
Londýndážď10
Madriddážď13
Milánodážď12
Moskvadážď9
Oslodážď8
Paríždážď11
Prahaoblačno12
Rímprehánky15
Sofiadážď14
Štokholmdážď10
Varšavaoblačno12
Viedeňoblačno13
Záhreboblačno15
Ženevaoblačno13

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 29. 10. 2000: Bratislava 100, 25, Sliač 98,40, Košice 99,42, Poprad 93,70, za 30. 10. 2000: Bratislava 99,49, Sliač 97,85, Košice 98,92, Poprad 93,27, za 31. 10. 2000: Bratislava 98,80, Sliač 97,08, Košice 98,26, Poprad 92,70.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.