Hospodársky denník
USD51,802 Sk
EUR43,477 Sk
CHF28,621 Sk
CZK1,248 Sk
  Štvrtok  2.Novembra 2000

Veríme, že vykročí správne

Dnešný, prvý novembrový pracovný deň, je aj prvým pracovným dňom Úradu pre finančný trh, ktorý preberá kompetencie Ministerstva financií SR pri výkone štátneho dozoru nad kapitálovým trhom a poisťovníctvom. Po čase by na tento úrad mali prejsť aj kompetencie bankového dohľadu Národnej banky Slovenska (NBS). Z piatich hlavných funkcionárov úradu sú zatiaľ menovaný štyria, pričom jeho predsedom je doc. Ing. Jozef Makúch, CSc., doterajší riaditeľ Inštitútu menových a finančných štúdií NBS.

Vznikom Úradu pre finančný trh sa konečne naplnili snahy po zriadení nezávislého regulačného úradu, ktoré prezentovali jednotliví účastníci kapitálového trhu od jeho samého začiatku. Dôvodom týchto aktivít bola nielen snaha zaviesť štandardné podmienky zvyčajné vo vyspelých trhových ekonomikách na slovenský finančný trh, ale hlavne niektoré zásahy Ministerstva financií SR - najmä v rokoch 1994 až 1997 - proti niektorým subjektom pôsobiacim na slovenskom kapitálovom trhu. Aj tie sú jednou z príčin, že slovenský kapitálový trh v podstate neexistuje. Túto situáciu nespomínam kvôli rekrimináciám - tie chradnúcemu domácemu kapitálovému trhu aj tak nepomôžu - ale preto, že by mala byť výstrahou do budúcnosti. Hovorím to aj napriek tomu, že J. Makúcha, predsedu Úradu pre finančný trh považujem za záruku nezávislosti tohto úradu. Rovnako aj toho, že sa nezopakujú neslávne známe praktiky. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že nezávislosť akéhokoľvek úradu je v istom zmysle obmedzená aj preto, že menovanie jeho funkcionárov je v rukách politikov. A tí by veľmi radi - pritom to nie je iba slovenská špecialita - hovorili do všetkého, bez ohľadu na ich kvalifikáciu riadiac sa známym „Komu dal Boh úrad, tomu dal aj rozum“.

Nezávislosť v slovenskom vydaní dokumentuje vláda SR (alebo Koaličná rada?) už takmer dva roky svojím prístupom k centrálnej banke. Pritom nemám na mysli iba situáciu okolo menovania guvernéra a viceguvernérky NBS, ale aj naťahovanie - znie to síce nepekne, ale priliehavejšie a krajšie to neviem pomenovať - procesu menovania chýbajúcich členov Bankovej rady NBS, ktorá má dlhý čas iba minimálny počet členov. Napriek tomu, že nechcem porovnávať, musím konštatovať, že vo vzťahu k NBS sa súčasná koalícia v ničom nelíši od predchádzajúcej. Napokon, veď sa poučila z praktík svojich predchodcov. A to abstrahujem od všetkých šumov, ktoré prenikajú z politických kuloárov - na Slovensku sa aj tak nič nezatají. Netreba vari pripomínať, že nezávislosť akéhokoľvek subjektu sa meria aj takýmito kritériami. Nechcem ani zdôrazňovať, že sa to netýka iba členov Bankovej rady NBS, ale aj najvyšších funkcionárov úradu pre finančný trh. Pritom nechcem spochybňovať argumentáciu B. Schmögnerovej, ministerky financií, že nenašla vhodného piateho odborníka, ktorého by mohla vláde navrhnúť na post piateho člena rady Úradu pre finančný trh. Ani na Slovensku nie je prebytok takýchto odborníkov.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.